Sıralama seçin
Toplam 60 ürün görüntüleniyor.
1 2

Yaşar Kemal


Cumhuriyet döneminin en önemli yazarlarından biri olan Yaşar Kemal, 6 Ekim 1923 yılında Osmaniye’de dünyaya gelmiştir. Babasının adı Sadık Efendi, Annesinin adı Nigar Hanımdır. Roman öykü ve senaryo türlerinde eserler veren yazarın ilk romanı olan İnce Memed yaklaşık 40 dile çevrilmiştir.

Kitapları yurtdışında 140’dan fazla basılan Yaşar Kemal, Nobel Edebiyat Ödülüne ilk aday olarak gösterilen yazar olmuştur. Yazdığı roman, hikaye ve röportajlar ile unutulmaz isimler arasına girmeyi başaran yazar, uzun yıllar beraber yaşadığı köy insanının hayatlarını onların içinden biri olarak kaleme almıştır.

Yaşar Kemal, özellikle Çukurova insanının yaşamını, Toros dağlarında köylülerin haytalarını, sıkıntılarını ırgatları ve ırgatlar ile köy ağalarının ilişkilerini, eşkıyaları ve kan davalılarını eserlerinde büyük bir ustalık ile işlemiştir.

Dili canlı ve temiz olan Yaşar Kemal, şiirsel bir üsluba sahiptir. Türkülere, ağıtlara, tekerlemelere, atasözlerine ve halk söyleşilerine eserlerinde yer vermiştir. Bu da eserlerinin zengin olmasını sağlamıştır.

Başarılı doğa betimlemeleri yapan ve yazdığı eserlerinde özgürlüğü yakalayan Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015 yılında organ yetmezliğinden dolayı kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.