Can Çocuk Yayınları

Çocuk edebiyatının gelişmesinde önemli bir rol oynayan Can Çocuk Yayınları Türk edebiyatının başarılı yazarlarından olan Erdal Öz tarafından 1981 yılında kurulmuştur. Yayınevi edebiyat dünyasının önde gelen isimlerini bünyesinde toplamış ve dünya çocuk edebiyatının nitelikli eserleri uzman çevirmen kadrosu ile Türkçeye kazandırmıştır.

En çok satan ve en iyi Can Çocuk Yayınları, çocuklar okuma alışkanlığı kazandırmayı yıllardır sürdürmeye devam ediyor. Her yaş grubu çocuğa hitap eden Can Çocuk ilk okuma kitapları, Can Çocuk Yayınları yaratıcı okuma dizisi, Can Çocuk Yayınları meraklı kitaplar, destanlar ve masallar Can Yayınları klasik Türk ve dünya edebiyatı, Can Yayınları çağdaş Türk ve dünya edebiyatı ile birlikte okuyalım adlı başlıklarda yüzlerce kitaba ev sahipliği yapan yayınevi eşsiz yayıncılık deneyimi ile çalışmaya devam ediyor.

Can Çocuk Yayınları kitapları özenli çevirileri ile de tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Yaklaşık 37 yıldır çocuk edebiyatının değerli yazarlarını okur ile buluşturan yayınevi her yıl düzenlediği Kitap Katalogu, yeni kitapları, düzenli tekrar baskıları ve okullar için tasarladığı Etkinlik Katalogu ile kitap okuma alışkanlığını desteklemeye devam ediyor. Okuyucuların edebiyat dünyasında eğlenceli anlar geçirmesini sağlayan Can Çocuk Yayınları, çocuk edebiyatının Türkiye de büyük bir hızla çağdaşlaşmasını sağlamaktadır.

Her çocuğun okuması gereken kitapları kendine özgü çizimleri ile sunan Can Çocuk Yayınları okul öncesi çocuklara yönelik hazırladığı Can Çocuk Yayınları kitap setleri çocukların algılama kapasitelerini arttırmayı amaçlamaktadır. 7-9 yaş arası Can Çocuk Yayınları kitapları, çocuklara ulusal ve evrensel kültürlerin tanıtılması ve onların daha ileri bir bakış açısına sahip olmalarını desteklemektedir. Nitelikli ve özel kitap dizileri ile minik okurları buluşturan Can Çocuk Yayınları kitap sevgisinin günlük yaşama taşınmasını da desteklemektedir.

Türk edebiyatından seçkiler ve dünya klasiklerinin de yer aldığı 10-12 yaş Can Çocuk Yayınları kitapları her çocuğun okuması gereken eserleri içermektedir. Romanlardan eğitici kitaplara, masallardan kısa hikayelere kadar birçok seçeneği olan kitap dizileri, çocukların psikolojik ve ruhsal gelişimlerine destek olmalarının dışında yaratıcı özelliklerini geliştirmelerine da katkı sağlıyor. Ayrıca Can Çocuk Yayınları Almanca, Japonca, Çince ve İngilizce olan çocuk kitaplarının çevirilerini de yaparak yabancı yazarları da Türkiye’ye davet edip okuyucular ile bir araya gelmelerini sağlamaktadır.

Çocukların kişisel gelişimlerini tamamlamalarına yardımcı olan Can Çocuk Yayınları edebiyatın daha geniş kitleler tarafından benimsenmesi için uğraşmaktadır. Kurucusu olan Erdal Öz’ün nitelikli edebiyat hedefini taşıyan örnek tutumu ile etkin ve sayın özelliğini korumaya devam etmektedir. Can Çocuk Yayınları Türk ve dünya klasikleri, hikayeler ve romanlar gibi çeşitli alanlarda yazılan eserleri ile çocukların ufkunu genişletmeye yardımcı olmaktadır.