Kırmızı Kedi Yayınevi

2008 yılında kurulan Kırımızı Kedi Yayınevi Dünya edebiyatından gezi kitaplarına, araştırma kitaplarından çocuk kitaplarına kadarı çoğu türde eseri okuyucular ile buluşturmuştur. Yayınevi 2010 yılından itibaren yayımlamış olduğu Türk ve dünya edebiyatından çağdaş klasiklerinin yanı sıra şiir-inceleme kitapları ile de tanınmaktadır.

Kırımızı Kedi Yayınevi, bünyesinde bulunan ve Enis batur’un danışmanlığını yaptığı özel seçki turuncu kitaplar serisini de okuyucular ile buluşturuyor. Bu seri yerli ve yabancı yazarların eserlerinden oluşmaktadır. Kırımızı Kedi Yayınevi turuncu kitaplar serisi, belli bir tematik bütünlük altında toplanmanın yanı sıra özgün metinleri bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Kitap serisi Voltaire, Cicero, Mecel Proust, Erasmus, Bilge Karasu, Metin Erksan gibi yazarların çok fazla öne çıkmayan düşüncelerinden oluşmakta ve farklı okuma ritüeli arayanlara uygun bir seçki sunmaktadır.

Kırımızı Kedi Yayınevi İnceleme Araştırma Kitapları

Kırımızı Kedi Yayınevi’nde Türkiye ve dünya gündeminin sorunlarının dışında geçmişin de tartışılıp araştırıldığı inceleme-araştırma kitapları da yer almaktadır. Bu kategoride siyaset insanlarının yazdığı kitaplar, ünlü gazetecilerin derlemeleri, belirli etnik kimliği mercek altına alan araştırma metinleri gibi eserlerden oluşmakta ve politikayı takip etmek isteyen her okuyucuya kucak açmaktadır. Düşünce ve ifade özgürlüğüne vermiş olduğu önemi, özelikle farklı ideolojilere sahip yazarların eserlerini yayımlayan Kırımızı Kedi Yayınevi, 2012 yılında Dünya Kitap Yılın Yayınevi Ödülünü, 2015 yılında Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülünü ve 2017 yılında 85. Dil Bayramı Ödülünü kazanmıştır.

Önemli Türk yazar ve araştırmalarının yanı sıra çeviri kitapları ile de okuyucuların en çok tercih ettiği yayın evi olmayı sürdüren Kırımızı Kedi Yayınevi, üç ayda bir yayımlanan Deniz Mecmuası dergisini de kendi bünyesinde okuyucularla buluşturmaya devam ediyor. Yayın yönetmenliğini Enis Batur’un yaptığı derginin her sayısı 100-150 sayfadan oluşmakta ve deniz kültürü ile ilgilenen okurlara doyurucu bilgiler vermektedir. Ayrıca dergide Boğazlar Sözleşmesi’nden dünya tarihindeki deniz savaşlarına, Joseph Conrad, Victor Hugo gibi ünlü yazarların denizcilik maceralarından balık sayısındaki azalmaya kadar denizle ilgili birçok metini okuyucular ile buluşturuyor.

Çocuk ve Gençlik Kitapları da Burada

Öykülerden masallara, okul öncesi kitaplardan şiirlere kadar çok çeşitli yapısı ile çocuk ve gençliğe hitap eden yayınları da Kırımızı Kedi Yayınevi’nde bulabilirsiniz. Kırımızı Kedi Yayınevi tarafından uygun fiyat seçenekleri ile raflarda yerini alan çocuk ve gençlik kitapları, çocukların genel kültür bilgilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Üstelik çeşitli oyun ve alıştırma kitapları ile de çocukların becerilerinin ortaya çıkmasını sağlayan yayınevi dünya yazarlarının çocuk ve gençlik romanlarının yanında yeni yazarların eserlerine de yer vermektedir.

Kırımızı Kedi Yayınevi’nin özenle seçmiş olduğu bu kitaplar, çocuklara öz güven, dil becerisi, analitik düşünme ve hayal gücü gibi faydalar da sağlamaktadır. Ayrıca Feminist edebiyat dendiğinde akla ilk gelen isim ünlü modernist yazar Virginia Woolf’un kitapları da Kırmızı Kedi etiketi ile edebiyatseverlerle buluşuyor. Edebiyatta bilinç akışı tekniğinin uygulayıcılarından olan, eserleri 50’nin üzerinde dile çevrilen yazarın kitapları Kırımızı Kedi Yayınevi etiketi ile satın alınmaktadır.