Remzi Kitabevi

Remzi Bengi tarafından 1927 yılında kurulan Remzi Kitabevi ilk olarak İstanbul Beyazıt’ta açılmış olan kitap evi ile faaliyete başlayan Remzi Kitabevi bir yayınevi olarak ilk çıkarttıkları kitap Ömer Seyfettin’in Yüksek Ökçeler adlı eseri olmuştur. Remzi Kitabevi 1929’un sonlarına doğru Ankara Caddesi 93 numarada Babıali Şubesine geçiş yapmıştır. Daha sonra Remzi Kitabevi çerçevesi altın edebiyat dünyasının önemli isimleri toplanmış ve birçoğunun ilk kitapları ya da olgunluk kitapları yayınevi tarafından yayımlanmıştır.

Remzi Kitabevi yayınları arasında Atilla Dorsay, Yaşar Kemal, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Hasan Ali Yücel, Yaşar Kemal, Mustafa Nihat Özön, Nazım Hikmet, Falih Rıfkı Atay, Sabahattin Ali, Halide Edip Adıvar, Muzaffer İzgü, Adalet Ağaoğlu, Emre Kongar, Murathan Mungan, Şevket Süreyya Aydemir, Mecati Cumalı, Halikarnas Balıkçısı, Enis Batur, Zülfü Livaneli, Adnan Turani, Haluk Yavuzer, Mahfi Eğilmez, Jak Deleon, Acar Baltaş, Doğan Cüceloğlu, Zuhal Baltaş ve Leyla Navaro gibi yazarların eserleri yer almaktadır. Yayınlamış olduğu telif eserler dışında Latin alfabesine geçen Remzi Kitabevi daha sonra dünya yazarlarından çeviri dizisi oluşturan ilk yayınevi olma özelliği taşımaktadır.

Remzi Kitabevi, 1937 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Klasiklerinden Dünya Muharrirlerinden Tercümeler Serisine başlayarak bu dizide 250’ye yakın kitap yayımlayarak okurlarla buluşturmuştur. Kurulduğu günden bu yana yaklaşık 4000 üzerinde kitap yayımlayan Remzi Kitabevi, günümüzde Remzi Bengi’nin 1965 yılında yayıncılığa başlayan damadı Erol Erduran ile torunları Ahmet Erduran ve Ömer Erduran tarafından yönetilmektedir. Remzi Kitabevi’nin günümüzde Türk yazarların edebiyat yapıtlarından başlayıp Sanat kitapları, Anı, Felsefe, Deneme ve Düşünce yapıtları, İş ve Yönetim Kitapları, Çeviri Bestseller, Mutfak Kültürü Kitapları, Ev, Aile, Toplum kitapları, Kişisel Gelişim ile Psikoloji kitapları, birçok çeşide sahip çocuk kitapları ve çizgi kitaplara kadar geniş bir yayın yelpazesi bulunur.

1993 yılında perakende kitap satışı konusunda yeni girişimlere başlayan Remzi Kitabevi 1994 yılında İstanbul’da Akmerkez şubesini ardından Nişantaşı, Kanyon, Suadiye, Zorlu Center, Ankara’da Armada, İzmir’de Konak, Agora şubelerini açmıştır. Aynı zamanda Akmerkez, Kanyon, Zorlu ve Suadiye şubelerinde kafeler de bulunmaktadır. Remzi Kitabevinin satış noktalarında çeşitli Türkçe yayınları dışında İngilizce ağırlıklı yabancı yayınlarda bulunmaktadır. Yaklaşık 93 yıldır kültür yayıncılığının öncülüğünü yapan Remzi Kitabevi ayrıca yaygın kitabevi ağı ile Türkçe kitapların dışında yabancı ürünleri de okuyucularla buluşturmaktadır.