Sıralama seçin
Toplam 3 ürün görüntüleniyor.

Yusuf Hayaloğlu

1953 yılında Tunceli’de dünyaya gelen Yusuf Hayaloğlu, Zaza asıllı Türk şair ve yazar olarak tanınmaktadır. Lise öğrenimini Haydarpaşa Lisesi’nde tamamlayan Hayaloğlu, lisans öğrenimini İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde tamamlamıştır.

Eğitimini tamamlarken bir yandan matbaalarda grafik işlerinde çalışan Hayaloğlu, bijuteri atölyelerine takı ve aksesuar modelleri yapmıştır. Daha sonra üniversite eğitimine ara veren Hayaloğlu, 1972 yılında evlenmiştir. Askerlik görevini yerine getirdikten sonra Elazığ’da ulusal bir gazetede muhabirlik yapmaya başlayan Hayaloğlu, İstanbul’a gelip Yılmaz Güney ile tanışarak Güney Filmcilik ‘te çalışmaya başlamıştır. Üç yıl boyunca burada senaryo ve öykü yazarlığı yapan Hayaloğlu, Ahmet Kaya ile 13 yıl boyunca birlikte çalışmıştır.

Ahmet Kaya haricinde İbrahim Tatlıses, Müslüm Gürses ve Fatih Kısaparmak gibi pek çok sanatçı ile çalışan Hayaloğlu’nun müzik dünyasına da kazandırmış olduğu birçok eseri mevcuttur.

2002 yılında Gözleri İntihar Mavi adlı ilk şiir kitabını yayınlayan Hayaloğlu, bu eseri ile rekora imza atmıştır. Daha sonra üst üste gelen yakınlarının ölümü ardından sağlığı kötüye giden Hayaloğlu, eserlerini yayınlamaya devam etmiştir. Pek çok TV programlarında program yapmaya başlayan Hayaloğlu, önemli birçok ödüle layık görülmüştür.

Akciğer kanseri ile mücadele eden Hayaloğlu, 3 Mart 2009 yılında tedavi gördüğü Bakırköy Acıbadem Hastanesinde hayata gözlerini kapamıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.