Sıralama seçin
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.

Zekeriya Sertel

Gazeteci Zekeriya Sertel, 1890 yılında Makedonya Usturumca’da Dünya’ya gelmiştir. Selanik Hukuk Mektebi’nde eğitim gören Sertel, Gazetecilik hayatına burada başlamıştır. Yunus Nadi’nin çıkarmış olduğu Rumeli gazetesinde çalışmaya başlamıştır.

Daha sonra 1915 yılında tanıştığı kız arkadaşı Sabiha Hanım ile evlenerek dünya evine girmiştir. Birkaç yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek Columbia Üniversitesi’nde gazetecilik konusunda profesyonel bir eğitim aldı. Türkiye’ye döndükten birkaç yıl sonra Cumhuriyet Gazetesi kurucularından biri olmuştur. Yazmış olduğu Resimli Ay, Büyük Mecmua, Sevimli Ay ve Resimli Perşembe dergilerini yayınlamış ardından Son Posta gazetesini çıkarmıştır.

Zekeriya Sertel İkinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye’de parti rejimine karşı kararlı bir muhalefet yürütmüştür. Sertel, Faşizm ve Nazizme karşıt görüş yazdığı yazıları ile mücadele vermeye başlamıştır. Bu olayların sonrasında eşi Sabiha Sertel ile tutuklanan Sertel, 1950 yılında ülkeyi terk etmiştir.

1977 yılına Türkiye’ye gelen Sertel, Cumhuriyet ve Vatan gazetelerinde yazılar yazmaya başlamıştır. Daha sonra Paris’e giden Sertel, 11 Mart 1980 yılında burada hayatını yitirmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.