Sıralama seçin
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Zelda Fitzgerald

Roman yazarı Zelda Fitzgerald, 24 Temmuz 1900 yılında ABD’nin Alabama eyaletine bağlı Montgomery kentinde Dünya’ya gelmiştir. 6 çocuklu Sayre ailesinin en küçük üyesiydi. Güzelliği ile dikkat çeken Zelda Fitzgerald’i Mesafeli bir adam olan babası Yargıç Anthony Dickinson Sayre’den ziyade annesi yetiştirmiştir.

1918 yılında tanıştığı ve tanınmayan bir yazar adayı olan F. Scott Fitzgerald ile 1920 tarihinde evlendi. Zelda ve F. Scott Fitzgerald çifti “Caz Çağı” olarak da ifade edilen 1920’li dönemlerin en popüler entelektüel çiftlerinden biri olmuştur. Fitzgerald çifti dönemin sanat ve edebiyat çevrelerinin önemli figürleri haline gelmişlerdir.

Zelda Fitzgerald’nın uzun seneler tedavi gördüğü şizofreni tanısı nedeni ile çalkantılı bir evlilik hayatları olmuştur. Evliliklerindeki gelgitler her ikisinin de yazdıklarında önemli yer kaplamıştır. 1921 yılında tek çocuğu olan Frances “Scottie” Fitzgerald doğmuştur. 1922 yılından itibaren dergilere makaleler ve hikayeler yazmaya başlamıştır.

Tek romanı olan Son Valsi Bana Sakla’yı 1932 yılında, tedavi için yatırıldığı klinikte, 6 hafta gibi kısa bir zamanda kaleme almıştır. Romanın aldığı iyi olmayan eleştiriler Zelda Fitzgerald’nın yazarlığa olan heveslerini bir hayli yıktı. Bundan dolayı 1937 yılında başladığı ancak bitiremediği Ceaser’s Things’e kadar bir daha roman yazmaya kalkışmadı. 10 Mart 1948 yılında, yine tedavi için yattığı Highland Hastanes’inde çıkan bir yangında yaşama veda etti.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.