Sıralama seçin
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Ziya Osman Saba

Cumhuriyet dönemi şair ve yazarı olan Ziya Osman Saba, 30 Mart 1910 yılında Beşiktaş İstanbul’da Dünya’ya gelmiştir. Ziya Osman Saba henüz 8 yaşında iken annesini kaybetmiştir. Sanat yaklaşımının gelişmesinde büyük etkisi olan dostları Yaşar Nabi Nayır ve Cahit Sıtkı Tarancı’yla Galatasaray Lisesi’nde tanışmıştır. 1936 yılında Hukuk Fakültesi ’nden mezun olmuştur.

Kaleme aldığı ilk şiirlerini Sönen Gözler Servet-i Fünun’da Ziya imzası ile yayımladı. Yedi Meşale, topluluğunun en genç elemanı Ziya Osman Saba’dır. Topluluğun ortak kitabı Yedi Meşale’de ve Yusuf Ziya Ortaç’ın yardımı ile kurulan Meşale dergisinde, Yücel, Pınar, İçtihat gibi dergilerde şiirleri yayımlanmıştır.

Ziya Osman Saba, Varlık dergisinin kurulmasından sonra eserlerini genellikle bu dergide yayımladı. Çocukluğunu, gençliğini, evliliğini ve çok sevdiği İstanbul’da gerçekleştirdiği gezileri kaleme aldığı öyküleri, Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi isimli kitapta bir araya getirilmiştir. Yazar Saba, Şiir ve düzyazılarının yanı sıra Goncourt Kardeşler’in Germinie Lacerteux eserini Edebiyatımıza kazandırmıştır. Ziya Osman Saba, 29 Ocak 1957 tarihinde İstanbul’da yaşamını yitirmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.