Genel Kültürünüzü Geliştirmeyi Sağlayacak Kitaplar - Kitabı Satın Al

Genel Kültürünüzü Geliştirmeyi Sağlayacak Kitaplar

Genel kültürünüzü geliştirmek mi istiyorsunuz? Genel kültürünüzü geliştirmeniz için mutlaka okumanız gereken kitapları biliyor musunuz? KitapKolik okuyucuları tarafından en çok alınan genel kültür kitaplarını bugün sizler için bir araya getirdik. Kitap okuma, öğrenme metotları arasında en iyi ve en kalıcı olanıdır. Kitap okuma fiziksel bakımdan pek çok fayda sağlamaktadır. Kitap okumanın uyku düzenine, hafızaya ve kaliteli yaşama fayda sağladığı da bilimsel testlerle kanıtlanmıştır. Okuyan insan, bilgiye ulaşan insandır.

Bilgili insanların, genel kültür düzeyi yüksek seviyededir. İnsanların genel kültür seviyesini yükselten ve okuyucusuna katkı sağlayan en iyi genel kültür kitapları, kültürünüzü geliştirecek kitaplardır. Kültür seviyesini arttıran en popüler kitapları sizler için listeledik. Birbirinden farklı konuların ele alındığı çok satan genel kültür kitaplarını inceleyelim.

Mustafa Kemal Atatürk: Gençler İçin Fotoğraflarla Nutuk

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk, aynı zamanda Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı ordusunda görev yapmış büyük bir askerdir. 1927 yılında kendisi ve silah arkadaşlarının konuşmalarını Gençler İçin Fotoğraflarla Nutuk eserinde kaleme alan Atatürk’ün bu önemli eseri İş Bankası Kültür Yayınları aracılığı ile yayınlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk Gençler İçin Fotoğraflarla Nutuk eserinde, yaşanılan olaylar ile alakalı bütün bilgilerden bahsetmiş ve bu bilgiler sayesinde yapmış olduğu icraatlarını özetlemiştir. Genel kültürünüzü geliştirmeyi sağlayacak kitaplar arasında yer alan Gençler İçin Fotoğraflarla Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe bırakmış olduğu en önemli eserler arasında yer almaktadır. Mustafa Kemal Atatürk tarafından kaleme alınan Gençler İçin Fotoğraflarla Nutuk, her dönemde çok satanlar arasında yerini korumuş ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önerilen eserler arasında yer almaktadır.

Yuval Noah Harari: 21. Yüzyıl İçin 21 Ders

İsrailli tarihçi yazar Yuval Noah Harari, popüler bilim alanında en çok satan yazarlar arasında yer almaktadır. Yazılarında bilinci, zekayı ve özgür iradeyi inceleyen Yuval Noah Harari, 21. Yüzyıl İçin 21 Ders eseri sayesinde dünya çapında büyük bir üne kavuşmuştur. 21. Yüzyılın en çok ses getiren ve kısa sürede büyük bir üne kavuşan yazarlarından Yuval Noah Harari, 21. Yüzyıl İçin 21 Ders adlı eserinde ekonomik ve teknolojik değişimlerden bahsetmiştir. Eserindeki soruları ile dikkatleri üzerine çeken Harari, siyasi, teknolojik ve toplumsal sıkıntılara açıklık getirmiştir. Genel kültürünüze katkı sağlayacak ve genel kültürünüzü geliştirecek eserler arasında yer alan 21. Yüzyıl İçin 21 Ders, Kolektif Kitap yayınevi aracılığı ile yayınlanmıştır.

Yuval Noah Harari: Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi

21. yüzyılın en çok ses getiren yazarlarından birisi olan Yuval Noah Harari, kaleme almış olduğu Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi adlı eseri sayesinde büyük bir başarıya imza atmıştır. Yazarın eseri Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi’ni okurken kendinizi uzun bir yolculuğa çıkmış gibi hissedeceksiniz. Kendinizi bu yolculuğun sonunda uçurumun kenarından engin bir boşluğa uzanırken bulacaksınız. Hiç sıkılmadan keyifle okuyacağınız Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi eseri aynı zamanda sizi içerisinde yer alan konuları ile şaşırtacak. Genel kültürünüzü geliştirmek için okumanız gereken eserler arasında yer alan Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi, yazarı Harari’nin en önemli eserleri arasında yer almaktadır. Her dönemde çok satanlar listesinde yerini koruyan Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi, Kolektif Kitap yayınevi aracılığı ile yayınlanmıştır.

Yuval Noah Harari: Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens

Yazar Yuval Noah Harari tarafından kaleme alınan Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, genel kültürünüzü geliştirmeniz için okumanız gereken eserler listesinde yer almaktadır. İnsan türünün taş devrinden birinci yüzyıla kadar geçen zaman içerisindeki değişimini anlatan Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens eseri, 30’dan fazla dile çevrilerek dünya genelinde yayınlanmıştır. Ayrıca Çin’in ulusal kütüphanesi Wenjin Kitap Ödülüne layık görülen Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens eseri, Kolektif Kitap yayınevi aracılığı ile yayınlanmıştır.

Stephen W. Hawking: Zamanın Kısa Tarihi

İngiliz edebiyatının en önemli yazarları arasında yer alan Stephen W. Hawking, yazım hayatının yanı sıra evrenbilimci, astronom ve teorisyendir. Einstein’dan sonra dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak tanınan Stephen W. Hawking, çalışmaları sayesinde pek çok önemli ödüle layık görülmüştür. Genel kültürünüzü geliştirmek için okumanız gereken önemli eserler arasında yer alan Zamanın Kısa Tarihi, okuyucuyu bilime sevdirmektir. Sade ve düz bir dil ile kaleme alınan Zamanın Kısa Tarihi, popüler bilim kitapları arasında ünlü bir yapıt olarak yer almaktadır. 9 milyondan fazla satan bu eser, yazar Stephen W. Hawking’i her dönemde çok satanlar listesinde ilk sıralarda yerini korumuştur.

Kathleen Sears: Mitoloji 101

Yazar Kathleen Sears tarafından kaleme alınan Mitoloji 101 eseri, genel kültürünüzü geliştirmeyi sağlayacak eserler arasında yer almaktadır. Mitoloji 101 eserinde en ilginç klasik mitoloji öyküleri yer almaktadır. Truva Savaşı, Ouedipus’un kehanetten kaçışı ve Perseus’un Medusa’yı öldürüşü gibi öykülerin yer aldığı Mitoloji 101, ayrıca Roma ve Eski Yunan mitolojisini anlatmaktadır. Eski klasik yazarlar ve eserler hakkında bilgi edineceğiniz Mitoloji 101 eseri Say Yayınları aracılığı ile yayınlanmıştır. Pek çok dile çevrilerek dünya genelinde yayınlanan Mitoloji 101 eseri, en çok okunan ve en çok satan eserler arasında yer almaktadır.

Jeremy Black: Kısa İngiltere Tarihi

Genel kültürünüzü geliştirmeniz açısında okumanız gereken eserler arasında yer alan Kısa İngiltere Tarihi yazar Jeremy Black tarafından kaleme alınmıştır. Britanya tarihi hakkında bilgiler veren Jeremy Black, İngiltere, Galler, İrlanda ve İskoçya arasındaki bağlantıların nasıl kurulduğundan bahsetmiştir. Yayınlandığı günden bugüne kadar en çok okunan ve en çok satan eserler arasında yer alan Kısa İngiltere Tarihi, Say Yayınları aracılığı ile yayınlanmıştır.

Gabriel Garcia Marquez: Yüzyıllık Yalnızlık

Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez, Latin Amerika’da Gabo olarak tanınmaktadır. Romancı, hikaye ve oyun yazarı Gabriel Garcia Marquez, 20. Yüzyılın en önemli yazarlarından birisi olarak bilinmektedir. Kolombiyalı yazar Marquez, kaleme almış olduğu Yüzyıllık Yalnızlık eserinde çocukluk zamanlarını sanatsal bir ifade ile anlamıştır. Çocukluğunda kendisini etkileyen olayları edebiyat aracılığı ile insanlara anlatan Marquez, Yüzyıllık Yalnızlık eserini iki yılda tamamlamıştır. Yazar Marquez tarafından kaleme alınan Yüzyıllık Yalnızlık, tamamen gerçekliğe dayanmaktadır. Genel kültürünüzü geliştirmenizi sağlayacak önemli eserler arasında yer alan Yüzyıllık Yalnızlık eseri, Can Yayınları aracılığı ile yayınlanmıştır.

Halil İnalcık: Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ 1300 – 1600

Türk tarih profesörü yazar Halil İnalcık, kaleme almış olduğu eserleri sayesinde Osmanlı-Türk tarihine ekonomik ve siyasi anlamda önemli katkılarda bulunmuştur. Ayrıca kültür ve medeniyet alanında tarihimize pek çok katkısı olan Halil İnalcık, Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ 1300 – 1600 adlı eserin yazarıdır. Kaleme almış olduğu bu eseri Balkan dillerine ve Arapçaya çevrilmiştir. Akademik alanda ders kitabı olarak kullanılan bu eser, tarih açısında önemli bilgiler barındırmaktadır. Genel kültür açısında zengin bir eser olan Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ 1300 – 1600 eseri ayrıca Sırpça, Arnavutça, Romence ve Rusça dillerine çevrilmiştir.

İlber Ortaylı: Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Türk tarihçi ve akademisyen yazar İlber Ortaylı, ayrıca Türk Tarih Kurumu şeref üyesi olarak tanınmaktadır. Çalışmaları sayesinde Lazio Ödülü, Puşkin Ödülü ve Aydın Doğan Ödülüne layık görülen İlber Ortaylı, kaleme almış olduğu Gazi Mustafa Kemal Atatürk eseri ile Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını her yönü ile ele almıştır. Dünya tarihinin nadir görülen bir dehası olarak gördüğü Atatürk’ün hayatını baştan sona Gazi Mustafa Kemal Atatürk eserinde okurlarına anlatmıştır. Genel kültürünüzü geliştirmeniz açısından okumanız gereken önemli bir eser olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk eseri, Kronik Kitap yayınevi aracılığı ile yayınlanmıştır.

İlber Ortaylı: Türklerin Tarihi Kutulu Set (2 Kitap Takım)

Öğrenmeye doymayan, meraklı kitapseverler için ideal olan, Türklerin Tarihi Kutulu Set (2 Kitap Takım) İlber Ortaylı tarafından kaleme alınmıştır. En popüler kitaplardan bir tanesi olan Türklerin Tarihi Kutulu Set, genel kültür hakkında daha fazlasını öğreneceğiniz eserler arasında yer almaktadır. Yaşam alanlarınıza konuk olacak eserimiz sayesinde hem kaliteli zaman geçirecek hem de öğreneceksiniz. Sunumu ile merak uyandıran, bir seçimle birden çok, genel kültür eserine sahip olmak isteyen okuyucular için eşsiz olan esere bir tıkla sahip olabilirsiniz. Genel kültürünüzü besleyen, Türklerin Tarihi Kutulu Set (2 Kitap Takım) Timaş yayınları tarafından yayımlanmıştır. Bu kitaplarla yorulmadan, keyifli zaman geçirerek genel kültürünüzü kolaylıkla geliştirebilirsiniz. Anadolu’nun bozkırlarından Avrupa’nın içlerine gezmeye ne dersiniz? İlber Ortaylı’nın satırları arasında gezmek isteyen her yaştan kitapseverin keyifle okuyacağı başucu kitabını hemen sipariş verebilirsiniz.

Michel Vovelle: Gençler İçin En Güzel Fransız Devrimi

Fransız Devrimi’nin oluşturduğu unutulmaz sarsıntı genç bir insana nasıl anlatılmalı? Dönemin ileri gelen uzmanlarından Michelle Vovelle tarafından kaleme alanın bu küçük kitap, genel kültürünüzü geliştirecek eserler arasında yer almaktadır. Fransa’nın geleceği bakımından hayati önem taşıyan bu on yıllık dönemle alakalı bir sentez ve derin bir değerlendirme niteliğindeki kitap çok satanlar arasında yer almaktadır. Michel Vovelle kitapta, torununun sorularını cevaplıyor. Devrime ne yol açtı? Sankülot nedir? Terör döneminin nedeni neydi? Fransız Devrimi’nin belli başlı aşamalarına ve önemli anlarına ışık tutan eser okuyucular tarafından beğeni toplamıştır. Gençler İçin En Güzel Fransız Devrimi kitabı, Gençler kadar ebeveynlerinde bu zengin ama bazen karmaşık olabilen labirentin içinde güzergahlarını bulmalarını sağlayacak. Listemizde yer alan Michel Vovelle tarafından kaleme alınmış, Gençler İçin En Güzel Fransız Devrimi kitabı, Genel Kültürünüzü Geliştirmeyi Sağlayacak eserler arasında yer almaktadır.

John Steinbeck: Fareler ve İnsanlar

Nobel ödüllü yazar John Steinbeck’in ilk defa 1937 senesinde yayımlanan eseridir. Yazar Fareler ve İnsanlar kitabında bir çiftlikten diğerine dolaşarak çalışan iki yakın arkadaşın başından geçen olayları ve onların hayallerine olan bağlılığını kaleme almıştır. John Steinback bir zamanlar gezici çiftlik işçiliği yapmıştır. Bundan dolayı John Steinback’in yaşamından da izler taşıyan Fareler ve İnsanlar, realist yaklaşımı ile merak uyandırıyor. Gerçeğe yakın bir dil ile kurgulanan Fareler ve İnsanlar, hayallerine ulaşma çabasındaki umudu ile içinizi ısıtacak. Eser fazlası ile sürükleyici ve etkileyici anlatımı ile günümüzde bile en çok okunan kitaplar arasında yer almaktadır. Dünya edebiyatına yön veren yazarlar arasında yer alan John Steinback’in pek çok okuma listesinde ön sıralarda yer alan eseri Fareler ve İnsanlar’ı okuyarak genel kültürünüzü artırabilirsiniz. Herkesin okuması gereken kitaplar arasında yer alan Fareler ve İnsanlar, gerçek bir dostluk hikayesini gözler önüne sergilemektedir.

Harper Lee: Bülbülü Öldürmek

Bülbülü Öldürmek kitabı, yayımlandığı 1960 senesinden bugüne kadar bütün kitapseverlerin gönlünde özel bir yer edinmiştir. Pulitzer ödüllüne değer görülen Bülbülü Öldürmek eseri, popüler genel kültürünüzü geliştirilecek kitaplar arasında yer almaktadır. Eser Amerika’nın güney bölgesinde yaşanan ırkçılığı ve yaşama koşulları arasındaki büyük farkı, sevimli kahraman Scout Finch’in gözünden anlatmaktadır. Harper Lee, kullandığı sade yalnız, çarpıcı dil aracılığı ile adalet, özgürlük, eşitlik ve ayrımcılık gibi hala güncel temaları en iyi şekilde masaya yatırmıştır. Scout’ın büyüyüş öyküsü ile beraber dokuyarak, iyilik ve kötülüğü kimi zaman bireysel, kimi zamanda toplumsal seviyede mercek altına almıştır. Zenci bireyin haksız yere suçlanması üzerinden gelişen olaylar kaleme alınmıştır. Ön yargı, ikiyüzlülük, sınıf ve ırk çatışmaları ile beslenen küçük Amerikan kasabasının sınırlarını taşıp, insanlar arası ilişkide adaletin ve dürüstlüğün önemini vurgu yapan evrensel bir öyküye dönüşüyor. Etkileyici gerçekliği ile ürperten, insani vurgusu ile sarıp sarmalayan, çağdaş dünya edebiyatının en önemli örneklerinden biri olan bu klasik roman ile genel kültürünüzü geliştirebilirsiniz.

George Orwell: 1984

George Orwell’ın eşsiz eseri 1984, Distopya olarak nitelendirilmiştir. Geçmişin gelecekten izler taşıdığını en iyi şekilde yansıtan eser ile, genel kültürünüzü geliştirebilirsiniz. George Orwell 1948 yılında kaleme aldığı bu eser ile, günümüzün modern dünyasına unutulmaz bir protesto bırakmıştır. Eserde her ne kadar 1984 senesi tasvir edilse de kitabın derinliklerinde bugünden izlere de rastlayabilirsiniz. Bu durumda hiç kuşkusuz ki George Orwell’ın ileri görüşlülüğü etkili olmaktadır. İnanılmaz bir kurguya sahip 1984 eseri, herkesin kitaplığında yer alması ve okuması gereken bir eserdir. Her döneme dair dersler çıkarabileceğiniz mükemmel eser sayesinde, genel kültürünüzü geliştirebilirsiniz. Modern Dünya’ya protesto niteliğindeki eseri elinizden bırakmak istemeyeceksiniz.

  • -40%

    1984

    (5.00)
    Orijinal fiyat: 65.00₺.Şu andaki fiyat: 39.00₺. Stok Yok

Stephen Hawking: Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar

İnsanlar her zaman büyük sorulara yanıt almak istemiştir. Tanrı Var mı? Nereden geldik? Her Şey Nasıl Başladı? Evrende Bizden Başka Akıllı Yaşam Var mı? Zamanda Yolculuk Mümkün mü? Yapay Zeka Bize Üstün Gelecek mi? Her şeyin gerisinde duran anlam ve tasarı nedir? Geçmişin yaratılış üzerinden açıklamaları günümüzde artık çok daha az uygun ve güvenilir görünmektedir. Bu açıklamalar yerini New Age’ten Star Trek’e uzayan, kendilerine sadece hurafe diyebileceğimiz farklı şeylere bıraktı. Ancak gerçek bilim, bilimkurgudan çok daha ilginç ve tatmin edici olabilir. Günümüzde bilim tüm bu sorulara cevap bulmaya başladı. Stephen Hawking’in ölmeden önce kaleme aldığı, son yazıların derlemesi olan Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar kitabı, tarihin en önemli zihinlerinden bir tanesinin büyük sorulara verdiği cevaplardan oluşuyor. Stephen Hawking tarafından kaleme alınan Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar kitabı, genel kültürünü geliştirmek isteyen okuyucular için tavsiye edeceğimiz eserler arasında yer almaktadır.

İlber Ortaylı: Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

Kişisel gelişim, mesleki ve sosyal bakımdan değişik konumlarda yer alan her insanın, normal olarak fikir sahibi olduğu, fakat bir o kadar da fikre gereksinim duyduğu bir alandır. Bu nedenle kişisel gelişim alanı, modern dünyada geniş bir yer edinmeyi sürdürmektedir. Tarihçi, Akademisyen ve Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ülkemiz’de akademi camiası ve de çeşitli yayın mecralarında da ilgi ile takip edilen isimler arasında yer almaktadır. Engin bilgi deneyimi ve hakim üslubu ile kendinden söz ettiren İlber Ortaylı, Bir Ömür Nasıl Yaşanır eseri ile de bahsettirmeye devam etmektedir. Bir kitap dolusu cevabı olan şu soruyu soruyor yazar İlber Ortaylı, Bir Ömür Nasıl Yaşanır? Yazar, Bir Ömür Nasıl Yaşanır? isimli eserinde kendi yaşam deneyimlerinden yola çıkarak okuyuculara eşi benzeri olmayan bir yaşam rehberi sunmaktadır. Genel kültürünüzü geliştirmeyi sağlayacak, İlber Ortaylı’nın çok merak edilen eserini satın alarak okumaya başlayabilirsiniz. Yayımlandığı günden bugüne kadar gündemden düşmeyen Bir Ömür Nasıl Yaşanır? eserine bir tıkla sahip olabilirsiniz.

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski: Suç ve Ceza

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin kaleme aldığı Suç ve Ceza kitabı tüm zamanların en çok konuşulan eseridir. Genel kültürünüzü geliştirmeyi sağlayacak Eşsiz eser, psikolojik derinliği ve topluma tuttuğu ayna ile popüler olmaya devam ediyor. St. Petersburg’dan bütün dünyaya yayılan, ayrıca sınırlarını edebiyatın dışına çıkaran Suç ve Ceza kitabı genel kültürünüzü en üst seviyeye taşımaktadır. Tartışma platformlarına ve sinema festivallerine konu olan baş yapıt, tekrar tekrar okunası içeriği ile okuyucuların beğenisini kazanmıştır. Dünyanın en popüler yazarları arasında bulunan Rus Yazar Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin 1866 yılında yayımlanan ölümsüz eseri Suç ve Ceza, bütün insanlığı kavrayan bir öyküyü içermektedir. Aklın, inancın ve eylemlerin vicdan ile muhakemesini bütün çıplaklığı ile gözler önüne seren eser, bütün dünyada en çok okunan başyapıttır. Sizi hem suçlu hem yargıç olduğunuz soruşturmanın içine çeken eseri hala okumadıysanız, hemen satın almalısınız.

Lev Nikolayeviç Tolstoy: Savaş ve Barış

Klasikler denildiği zaman hafızalarda canlanan Savaş ve Barış kitabı Lev Nikolayeviç Tolstoy tarafından kaleme alınmıştır. Napoleon’un Rusya’yı işgalini en iyi şekilde anlatan dev bir savaş romanı. 1800’lü yılların ortalarında Rusya’nın içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik şartlar mükemmel şekilde yansıtılmıştır. Kentlerde, köy ve kasabalarda, dev çiftliklerde sürdürülen yaşam, dönemin ileri gelen bireyleri, saray hayatı ve özellikle üst sınıf kusursuz şekilde aktarılmıştır. Lev Nikolayeviç Tolstoy birinci cildin önsöz bölümünde Savaş ve Barış’ı kaleme alırken hissettiklerini, gerçekleştirdiği zorlu çalışmaları ve eserin geçirdiği aşamaları anlatmaktadır. Bu metinler, Savaş ve Barış romanına yazarının gözünden, daha yakından bakma olanağı vermektedir. Genel kültürünüzü geliştirmeyi sağlayacak eserler arasında yer alan Savaş ve Barış kitabını okuyarak kendinizi geliştirebilir ve de genel kültür seviyenizi yükseltebilirsiniz.

Aldous Huxley: Cesur Yeni Dünya

İngiliz yazar Aldous Huxley’in kaleme aldığı Cesur Yeni Dünya isimli eser, distopya edebiyatının en iyi örnekleri arasında bulunmaktadır. Hiciv tarzında yazdığı eserler ile döneminin en popüler yazarı olan Aldous Huxley, bu eserinde eleştirel bakış açısını hayal gücü ve kara mizah ile mükemmel şekilde harmanlamıştır. Cesur Yeni Dünya eseri geleceğin modern toplumuna unutulmaz bir insanlık dersi vermektedir. Aldous Huxley’in Birinci ve İkinci Dünya Savaşları arasındaki dönemde kaleme aldığı Cesur Yeni Dünya, kitapseverlere 30’lu yılların bunaltıcı atmosferini güçlü bir biçimde hissettirmektedir. Savaşın ve ilerleyen teknolojinin insanlık üzerinde oluşturduğu etkiye dikkat çeken Aldous Huxley, eserini 1946 yılında İkinci Dünya Savaşı’nın bir sene sonrasında tekrardan gözden geçiriyor. Cesur Yeni Dünya eserine bu süreçte ilave ettiği önsöz ise, yazarın eleştiri gücünü en çarpıcı tarzıyla ortaya koymaktadır. Bütün zamanların en etkileyici romanları arasında yer alan Cesur Yeni Dünya, okuyucusunu insanlığın bugününü ve geleceğini sorgulamaya davet etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir