Kitapların Kamburu🌿
@kitaplarinkamburu

Kitapta “Beylik Çiftlik” adında bir çiftlikte zor koşullar altında yaşayan hayvanların başkaldırı hikayesini okuyoruz. Çıkan isyan sonucunda insanlar çiftlikten atılır ve çiftliğin yeni ismi “Hayvan Çiftliği” olarak değiştirilir. Buraya kadar her şey çok güzel gider hayvanlar için. Artık özgürlerdir ve insan baskısı yoktur. İnsanlara dair hiçbir şeyi kullanmayacaklarına dair sözler verip yeni kurallar koyarlar. Ancak belli bir zaman sonra hayvanlar arasında da binlerce yıldır insanların içinde olduğu “güç” savaşı başlar. Zaten olaylar da buradan sonra patlak verir.

Hayvan Çiftliği gerçekten okunması gerektiğini düşündüğüm bir eser. Okuyacaklara şimdiden keyifli okumalar. Kitaba puanım 5/5

Hayvan Çiftliği

George Orwell

5/5
𝑴 𝒆 𝒓 𝒗 𝒆
@buralarinmervesi

Martin Eden’i bolca öveceğim bir yorum olacak. Övdüğüm sırf Eden karakteri değil ama.. bu kült eser hazine değerinde. Alın siz de kitaplığınızda olmazsa olmaz kitaplardan olsun. Bana kattıklarını birkaç kelimeyle anlatabilsem keşke. Martin, yüzeysel anlamda hayatta mücadele etmeye idmanlı biri ama derin anlamda çok daha fazlası. Bir aşkla başlayan yazar olma tutkusu ve bu tutkusunu en yakınının bile anlayamaması… ne garip değil mi? Seni yakıp kavuran, varlığının anlamı olan içindeki o ateşi yanıbaşındakilere bile anlatamıyorsun. Kendi küçük hayatı böyleyken değişmeyen de bir dünya gerçeği var, şöyleki her dönemde paran varsa, ün şöhret sahibiysen adam yerine konuluyorsun. Çok değerli eserler de versen tanınmış, varsıl birisi değilsen bir önemin yok. Tam da şansının döndüğü noktada gelen ‘kıymet bilme’ bir önem arz eder mi 😏 Bir ömürde kendini bulma yolculuğu nasıl anlatılır sorusunun en iyi cevabı sensin Martin Eden

🙌🏼 Martin ile birlikte seküler gerçekler tokat gibi sizin de yüzünüze çarpacak.

Martin Eden - Kitabı Satın Al

Martin Eden

Jack London

5/5
𝑴 𝒆 𝒓 𝒗 𝒆
@buralarinmervesi​
Hayatın içerisinde dönem dönem inişler çıkışlar yaşayıp anlamlandıramadığımız olaylara dair bir çok psikolojik tahliller var içerisinde. ‘Biz’ bilincine ulaşabilmiş bir zihniyet ile yazılmış harika bir eser.
Var mısın? - Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler - Kitabı Satın Al

Var mısın?

Doğan Cüceloğlu

5/5
Kitapların Kamburu🌿
@kitaplarinkamburu
Eğer ben insanlar arasında bir hiçsem, diğer insanların benim için ne önemi olabilir? Yoksulluğun altında ezilmişlik, sorgulanan toplum kuralları, varılmak istenen nokta iyi bir yer de olsa, bu yolun kötülükten geçiyor oluşun kabul edilip edilemeyeceği, korku, kaygı ve belki de en önemlisi vicdan muhasebesi. Psikoloji, insan doğası gibi pek çok açıdan incelemeye tâbi tutabileceğimiz Suç ve Ceza şüphesiz ki en çok okunan, en çok bilinen klasikler arasında. Böyle bir klasiği bu sayfada inceleyemem fakat herkesin ufkunu açması için önerebilirim. Hala Dostoyevski’nin kalemiyle tanışmayan varsa, lütfen dönemin soğuğuna sizi götürüp üşütmesine izin verin. Benliğinizde başka bir kapının daha açılacağına eminim.
Suç ve Ceza - Hasan Ali Yücel Klasikleri - Kitabı Satın Al

Suç ve Ceza

Fyodor M. Dostoyevski

5/5
Merve 🌙
@okumahalkasii

Mevlana’nın Mesnevi’sinden alınan bir hikayenin, romanlaştırılmış versiyonu olan Simyacı “aradığın her şey içinde” cümlesinin bilgeliğini sunduğu için beni çok etkilemiş bir kitap. Karşılaştığımız her zorluğun bir öğretisi olduğunu fark etmek, hayatımıza değen her şeyin ve herkesin bizim kaderimizin bir parçası olduğunu kabullenmek, söylemesi kolay fakat içselleştirmesi zor açılımlar. Bu uyanışa katkı sağlayan “yolları ve yolcuları” içeren kitaplara, kalbimi sonuna kadar açıyorum.

Lütfen Simyacı romanını okuyun. İspanya’dan Mısır Piramitlerine doğru uzanan bir yolculuk gibi görünen bu roman, aslında Santiago’nun kendisinin dışında gibi görünen ama kendisinin içine doğru akan bir süreci anlatmakta.

Simyacı - Kitabı Satın Al

Simyacı

Paulo Coelho

5/5
Merve 🌙
@okumahalkasii
Hikaye içinde hikaye, yolculuk içinde yolculuk diyerek başlamam gerekiyor sanırım cümleme. Bir tarafta Ömer Hayyam ve rubaileri, bir tarafta ise yüzyıllar sonra Rubaiyat’ın peşine düşen bir adamın hikayesi. Peki içinde neler mi var? İran, Doğu kültürü, Doğu mistisizmi, felsefe, siyaset, tarih ve nicesinin incelikle işlenmiş kurgusu. Şöyle ki hikayemizin içinde Titanic bile var. Arka kapakta da söylenildiği gibi “1072 yılında Hayyam’ın Semerkant’ında başlayan ve 1912’de Atlas Okyanusu’nda bit(mey)en bir serüven”. Hayranı olarak Ömer Hayyam’ın yaşantısının bir kısmına tanıklık ettiğimiz bölümler benim için daha çekiciydi. Benjamin O. bölümlerine geçtiğimizde ise muhtemelen benim romanı kopukluklar çerçevesinde okumuş olmamdan kaynaklı olarak süreklilik yakalayamadım. Fakat her bölüm kendi içinde ve tabii ki de bir bütün halinde oldukça akıcı, heyecanlı ve şaşırtıcıydı. İçinde Hayyam’a ait rubailerin de bulunduğu bu roman, özellikle Doğu kültürüne ilgi duyanlara önerimdir. Bir kaynak kitap olarak değil, bir edebi eser olarak tabii ki. Herkese keyifli okumalar. Bence bu serüvene çıkmalısınız.
Semerkant - Kitabı Satın Al

Semerkant

Amin Maalouf

5/5