Türk Edebiyatı Klasikleri

11. Yüzyılda Türklerin Anadolu’ya yerleşmesiyle başlayan ve daha sonraki yıllarda İslamiyet’in de şekillendirmesi ile devam ederek farklı kollara ayrılan Türk edebiyatı klasikleri, önemli yazarların birbirinden değerli kitapları ile sizleri bekliyor. İslamiyet öncesi, İslamiyet sonrası ve batı tesirindeki Türk edebiyatı olarak farklı alanlarda incelenen Türk edebiyatı, divan ve halk edebiyatı gibi ayrı türleriyle de dikkat çekiyor

İlk başlarda dini ve epik destanlar olarak ortaya çıkan ve daha sonraki yıllarda farklı akım ve felsefi düşüncelerden etkilenerek roman, hikaye, öykü gibi alanlara yayılan Türk edebiyatına dair eserler, Kitapkolik farkı ve kalitesi ile sunuluyor. Kökleri M.Ö. 2. yüzyıla kadar dayanan ve Cumhuriyet döneminde en popüler seviyesine ulaşan bu alanda, Yaşar Kemal, Ömer Seyfettin, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Sabahattin Ali ve Sait Faik Abasıyanık gibi isimler günümüzde en tanınan ve popüler olan isimler arasında yer alıyor.

İslam tarihinden İran mitolojisine, antik Türk medeniyetlerinin kültlerinden en önemli felsefi akımlara kadar pek çok farklı alandan beslenerek, çeşitlilik gösteren Türk edebiyatı klasikleri farklı fiyat seçenekleri ile de kitap okumayı seven herkese hitap ediyor.

Türk Edebiyatı Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır ve Hangi Dönemlere Ayrılır?

İslamiyet öncesi, İslamiyet sonrası ve batı etkisinde Türk edebiyatı olarak farklı dönemlere ayrılan bu edebiyat alanı, antik dönemlere kadar dayanıyor. M. Ö. 4000-3000’li yıllara kadar giden sözlü Türk edebiyatı geleneği Köktürklere ait yazılı anıtlarla ortaya çıktığı düşünülüyor. Daha sonraki dönemlerde epik şiirler ve destanlar olarak ilerleyen Türk edebiyatı, koşug, kojan, koşma ve sagu gibi isimlerle inceleniyor. 8. yüzyılda başlayıp 10. yüzyıla kadar devam eden dönem ise Türk edebiyatının islamiyet öncesi yazılı dönemi olarak adlandırılıyor.

Göktürk’lerin ortaya koyduğu Orhun yazıtları bu dönemin en önemli eserleri arasında gösteriliyor. Türklerin İslamiyeti kabulünden sonraki dönem ise 2 farklı alanda değerlendiriliyor. Klasik Türk Edebiyatı olarak da tanımlanan ve şiir ağırlıklı bir alan olan Divan edebiyatı, 11. yüzyıldan 19. yüzyılın ortalarına kadar eserler ortaya koyuyor.

Aşık Paşa ile başlayıp, Fuzuli, Baki, Nevi, Nefi ve Şeyh Galib gibi isimleri de içerisinde barındıran bu dönemde, daha çok islami normlar ve öğretiler üzerine eserlerin ortaya çıktığı görülüyor. Sonraki dönem ise Halk edebiyatı olarak nitelendiriliyor. Bu dönemde süslü söz sanatları yerine yalın ve sade bir dil tercih ediliyor.

Dönemin yaygın Türkçesi kullanılarak ortaya çıkarılan eserler, dini-tasavvufi öğretilerden ziyade halk dilinde kullanılan deyişler ve atasözleri üzerine yoğunlaşıyor. Toplum hayatını ilgilendiren sorunların yanı sıra aşk, doğa, özlem, hasret gibi manevi duygulara da yine bu dönemde yer veriliyor.

Hangi Türk Edebiyatı Klasikleri Okunmalı?

Eski dönemlere dayanan ve köklerini destanlardan alan Türk edebiyatı, birbirinden önemli isimlerin yazdığı efsane eserler ile dikkat çekiyor. Yaşar Kemal’in düzene başkaldıran birinin hayatındaki gelişen olayları, aşklarını, özlemlerini ve korkularını kaleme aldığı, Anadolu insanının özünü yansıtan “İnce Memed” isimli eseri mutlaka okunması gereken eserlerin başında geliyor.

Halid Ziya Uşaklıgil’in yasak bir aşkı anlattığı “Aşk-ı Memnu” isimli eseri, doğu ve batı arasındaki ayrım üzerine muhteşem bir bakış açısı ile yazılmış “Saatleri Ayarlama Enstitüsü”, Evliya Çelebi’nin bir gezgin olarak anıları ve gittiği ülkelerin özelliklerini anlattığı “Seyahatname” isimli eseri, Halide Edib Adıvar’ın Kurtuluş Savaşı zamanını ele aldığı “Ateşten Gömlek” isimli eseri ve dini-tasavvufi alanda en önemli yazılı eserleri ortaya koyan Mevlana’nın “Mesnevi” isimli eserleri Türk edebiyatının farklı alanlarını anlamanız için okumanız gereken eserlerden bazılarıdır.

Mehmed Rauf’un ilk psikolojik eser olarak yazdığı “Eylül” isimli eseri, Oğuz Atay’ın bilinçakışı tekniğini kullanarak yazdığı “Tutunamayanlar”, Peyami Safa’nın polisiye-gerilim-dram üçgeninde kurguladığı “Dokuzuncu Hariciye Koğuşu” ve Yusuf Atılgan’ın cinayet ve psikoloji üzerine yazdığı “Anayurt Oteli” isimli eserler de bu alandaki okunması gereken eserler arasında kendilerine yer buluyor.

Günümüz Türk edebiyatının en önemli isimleri olan Hasan Ali Toptaş, Mina Urgan, Murathan Mungan ve İhsan Oktay Anar gibi isimlerin eserleri de edebiyatseverlerin göz atması gereken eserler olarak sunuluyor. Birbirinden farklı fiyat seçenekleri ile Türk edebiyatı klasiklerine Kitapkolik kalitesi ile ulaşabilir, sepetinize ekleyerek kolayca sahip olabilirsiniz.