Beyaz Klasikler Dizisi

1981 yılında yazar Erdal Öz tarafından kurulan Can Yayınları o günden bu yana yayıncılık hayatına devam etmektedir. Geçen süre zarfında farklı ülkelerden pek çok yazarın kitaplarını okuyucu ile buluşturan yayın evinin çocuk edebiyatı, Tük edebiyatı ve dünya klasikleri alanında basılmış yüzlerce kitabı bulunmaktadır.

Bu ana dallar altında şiir, öykü, deneme, anı, mektup, roman gibi pek çok farklı alanda eseri Can Yayınları Klasikleri’nde bulmak mümkündür. Yayınevi kırmızı kalpten oluşan logosu ile okur tarafından hemen ayrıt edildiği gibi, kaliteli çevirileri ve kapak tasarımları ile de kendini belli ediyor.

Can Yayınları Klasikleri, Türk edebiyatının yeni yazarlarına olduğu kadar, eserleri klasik haline gelen yazarlara da bünyesinde yer vermektedir. Böylelikle okur en iyi Can Yayınları Klasikleri arasında pek çok usta yazara ulaşabiliyor.

Halide Edip Adıvar’ın klasikleşen ve diğer sanat dallarına da uyarlanan çok sayıda romanı, günümüz döneminin yazar ve şairlerinin kitapları Can Yayınları etiketi altında okuyucular ile buluşuyor. Can Yayınları Klasikleri serisi içinde klasik Türk romancılığı ile yazının yeni isimleri okurları heyecanlandıracak bir seçki ile bir araya getirmektedir.

Can Yayınları Dünya Klasikleri

Can Yayınları klasikleri arasındaki asıl atılımını dünya klasikleri alanında yapmaktadır. Bu alanda Fransız, Rus, İngiliz, Alman-Avusturya, Amerikan, İtalyan, İspanyol ve Antik Yunan klasikleri başta olmak üzere pek çok ülkenin usta yazarlarını okuyucu ile buluşturmaktadır. Can Yayınları dünya klasikleri yazarları ise çeşitlilik göstermektedir.

Antik Yunan klasikleri arasında Homeros, Harekleitos ve Sappho’nun eserleri yer almaktadır. Rus klasikleri arasında ise Lev Tolstoy, Fyodor Dostoyevski, Nikolay Gogol, Maksim Gorki, Mihail Lermontov ve Ivan Turgenyev’in eserleri yer almaktadır. Fransız klasikleri arasında da pek çok önemli eserler yer almaktadır.

Bu alanda eserleri ile yer alan yazarlar Jules Amedee Barbey d’Aurevilly, Gustave Flaubert, Alphonse Daudet, Henri Alain-Fournier, Anatple France, Guy de Maupassant, Pierre Loti, Honore de Balzac, Emile Zola, Marcel Proust, Stendhal olarak sıralanmaktadır.

İngiliz klasikleri serisi de bünyesinde Jack London, Laurence Sterne, Edgar Allan Poe, Joseph Conrad, D. H. Lawrence, Sir Arthur Conan Doyle, Mary Shelley, Emily Bront, Jonathan Swift gibi isimler barındırmaktadır.

Can Yayınları dünya klasikleri arasında bu isimlerin yanı sıra Katherine Mansfield, Bram Stoker, Wilkie Collins, Oscar Wilde, Horace Walpole, Charles Dickens, Mark Twain, Robert Louis Stevenson, Ann Radcliffe, Sheridan Le Fanu, Richard Marsh, Henry James, Thomas Hardy, Daniel Defoe ve George Eliot gibi İngiliz yazarların eserlerine ulaşmak mümkündür.

Alman yazarların ünlü eserleri de Can Yayınları Klasikleri etiketi ile raflarda yerini almaktadır. Friedrich de la Motte Fouque, Goethe, Friedrich Schiller, Heinrich von Kleist, Karl Marx ve Friedrich Engels, E.T.A. Hoffmann Alman yazarlar arasında yer almaktadır. Tüm bu isimlere ek olarak anonim kimi eserler ile İtalya, Amerikan ve İspanyol yazarların klasikleşen eserleri de Can Yayın Klasikleri tarafından okuyucular ile buluşturulmaktadır.

Yazar çeşitliliği eserlerin konularında da kendini göstermektedir. Realizm ve romantizm gibi akımların etkisinde yazılan eserlerin konuları aşk, sınıf farklılıkları, tutku ve insan ilişkileri gibi farklı alanlara odaklanmaktadır. Yine eserlerin bazısı roman, bazısı araştırma-inceleme, bazısı da öykü şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Bunlara ek olarak birden fazla öykünün yer aldığı seçkiler de Can Yayınları dünya klasikleri arasında alıcı bulmaktadır. Tüm bu yazarların hayal gücünü ve birbirinden farklı yeteneklerini okura sunan eserler fiyat olarak da çeşitlilik göstermektedir. Çevirisi, kapak tasarımı dizgisi kağıt kalitesi gibi detaylarda ön plana çıkan Can Yayınları Klasikleri, uygun fiyatlarla okuyucularını bekliyor.