Atatürk

En çok satan ve en çok okunan Mustafa Kemal Atatürk kitapları hangileridir? Mustafa Kemal Atatürk kitap serileri nedir? Okumaya nereden başlamalıyım? Sizin için seçmiş olduğumuz en iyi Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatan kitaplar, Mustafa Kemal Atatürk tarafından kaleme alınan kitaplar, indirimli Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili kitaplar ve Mustafa Kemal Atatürk hakkındaki kitapları burada bulabilirsiniz.

Her yönü ile ses getiren bir lider olan Mustafa Kemal Atatürk hakkında yerli ve yabancı birçok yazar eserler kaleme almıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu hakkında kaleme alınan birçok kitabı Mustafa Kemal Atatürk kategorimizde bulabilirsiniz. Hem Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hem de dünyaca ünlü yazarlarımızın kaleme aldığı eserleri inceleyip satın alarak ulu önder Atatürk’ün hayatı hakkında birçok kaynağa sahip olabilirsiniz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Yazdığı Kitaplar

10 Kasım günü hayata gözlerini yuman Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ardında sadece yeniden kurulan bir ülke bırakmamıştır. Aynı zamanda Kurtuluş Savaşında göstermiş olduğu başarıları, ilke ve inkılapları, devrimleri kadar eserleri ile de iz bırakmayı başarmıştır. Kaleme aldığı kitaplar mirasının gelecek nesillere aktarılmasında direkt birinci ağızdan en önemli kaynaklar olarak önemini sürdürmeye devam etmektedir.

1881’de Selanik’te doğan Atatürk, Harp Okulundaki eğitiminin ardından ömrünü cephede geçirmiş ve şu an üzerinde yaşamış olduğumuz toprakların kazanılmasının yanı sıra ulus kimliğinin inşasında da önemli bir rol oynamıştır. Milli Mücadele dönemleri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda güçlüklerle karşılaşan ve Türk halkının lideri sıfatını taşıyan Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu savaşın en önemli aktörlerinden biridir. Atatürk’ün yaşadığı dönemi hayatını ve dünyasını daha yakından tanımak ve anlamak için Atatürk ile ilgili kitaplar kadar onun kaleminden çıkan eserlere de bakmanızı tavsiye ederiz.

Yaşamının her döneminde kitapla bütünleşen Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili kitaplar arasında en önemli olan şüphesiz Nutuk kitabı olmuştur. Atatürk tarafından kaleme alınan bu eser yeni Türkiye tarihinin yazılı ilk kaynağı olarak da kabul edilebilecek Nutuk kitabı Atatürk tarafından 1927 yılında kaleme alınmış, yaklaşık iki buçuk yıllık bir çalışmanın ürünüdür. Mustafa Kemal Atatürk’ün yazdığı Nutuk kitabı, 1919 yılından başlayarak 1927 yılına kadar uzanan dönemi incelemektedir.

Mustafa Kemal Atatürk Kaç Kitap Yazmıştır?

Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk Nutuk kitabı ile beraber 9 kitap yazdığı ve bunlardan ikisinin Almancadan Türkçeye çevrildiği, diğerlerinin ise kendisi tarafından kaleme alınan askeri, siyası ve medeni bilgileri içermektedir. Aynı zamanda bir de geometri kitabı yazdığı bilinen Atatürk’ün 3 bin 997kitap okuduğu da söylenmektedir.

Atatürk’ün eseri arasında yer alan ve kendi eliyle yazdığı geometri kitabını basmak 3. Dil Tarih Kurultayının hemen ardından ortaya çıkan fikirlerden biridir. Atatürk Geometri eserinde matematiksel birçok terim geliştirmiştir. Öte yandan Atatürk bu kitabı ile anlaşılması güç olan Osmanlıca Geometri terimlerine Türkçe karşılıklar bulunmasını da sağlayarak geometrinin öğrenilme güçlüğüne son vermiştir.

Ayrıca askerliğe ilişkin eserlerinin en önemlilerinden biri olan “Subay ve Komutan ile Konuşmalar”, ulu önderimizin 1914’de Kurmay Yarnay rütbesi ile Sofya askeri Ataşesi olarak bulunduğu sırada Nuri Conker’in “Zabit ve Kumandan” adlı eserine karşılık yazılmıştır. Atatürk’ün diğer bir eseri ise Tatkik ve Tatbikat Eseri olmuştur. Atatürk’ün tüm eserlerini kapsayan 30 ciltlik Atatürk’ün Bütün Eserleri çalışması da bu bakımdan fazlası ile zengin ve ansiklopedik bir değeri olan özel derlemedir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk İle İlgili Yazılan Kitaplar

Türkiye Cumhuriyetini kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk, hepimizin hafızasında en önemli tarihi figürlerden biri olmaya devam etmektedir. Yaşamın her alanında aydınlatma yaratan ilke ve inkılapları, miras bıraktığı ve halen geçerliliğini koruyan değerler sayesinde bir ulusun inşasında önemli bir rol oynayan Mustafa Kemal Atatürk hakkında söylenecek birçok şey vardır.

Atatürk hakkında kaleme alınan kitaplarının sayısı da her geçen gün artmaktadır. Yazılan kitaplar arasında anı, araştırma, biyografi, çocuk kitabı gibi türlerde karşımıza çıkan kitaplar okuyuculara Atatürk’e ve Atatürk dönemine dair birçok bilgi ve farklı analizler aktarmaktadır. Yerli ve yabancı yazarlar tarafından farklı yönleri ile ele alınarak yazılan Mustafa Kemal Atatürk kitaplarına Kitapkolik fırsatlarından faydalanarak sahip olabilirsiniz.

Atatürk’ün Katıldığı Savaşlar

Mustafa Kemal Atatürk Ekim 1972’de Balkan Savaşlarının başlaması ile Gelibolu ve Bolayır’daki birliklere katılmıştır. 1915’de I. Dünya Savaşının başlaması ile 19. Tümen’de görev almış Çanakkale’de kahramanlık destanı yazmıştır. 1916 yılında Ruslara karşı mücadele eden Atatürk Muş ve Bitlis’in geri kazanılmasını sağlamıştır. 1918 yılında Harbiye Bakanlığında görev almış, İtilaf Devletlerinin Osmanlı topraklarını işgale başlamasının üzerine 9. Ordu Müfettiği olarak Samsun’a geçmiştir. 23 Nisan 1920’de TBMM’yi açan Atatürk bu sayede Türkiye Cumhuriyetinin kurulması yolunda önemli adım atmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ü En İyi Anlatan Kitaplar

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü en iyi anlatan pek çok kitap kaleme alınmıştır. Atatürk’ün hem ölümünden önce hem de sonrasında hakkında kaleme alınan kitaplar aracılığı ile nasıl bir insan olduğunu öğrenme imkanına sahip olabilirsiniz.

Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatan kitaplar arasında Yılmaz Özdil tarafından yazılan Mustafa Kemal kitabı, İlber Ortaylı’dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İsmet Bozdağ’dan Latife ve Fikriye İki Aşk Arasında Atatürk, S. Eriş Ülger’den Dünya’da Atatürk, Ayşe Hür’den Mustafa Kemal Atatürk Dönemi’nin Öteki Tarihi, Mustafa Balbay’da İyiki Varsın Atatürk Seti, Eren Erdem’den Edebiyatçıların Kaleminden Atatürk ve daha birçok yerli ve yabancı yazarın eserleri yer almaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk Kitap Serisi, Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatan kitaplar, Atatürk’ün hayatını anlatan kitaplar, Mustafa Kemal Atatürk tarafından kaleme alınan kitaplar, en iyi Mustafa Kemal Atatürk kitapları, Okunması gereken Mustafa Kemal Atatürk kitapları, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk kitabı ve en çok satan Mustafa Kemal Atatürk kitap çeşitlerine Kitapkolik aracılığı ile satın alabilirsiniz.