Polisiye

Keyifli bir şekilde okuyacağınız polisiye kitapları, sürükleyici özellikleri ile zamanın nasıl geçtiğini unutmanıza da yardımcı olacaktır. Gizem, şüphe, cinayet ve suçların seri katillerle buluşmuş olduğu polisiye kitaplarını okumaya başladığınız andan itibaren sizleri etkisi altına lamayı başaracaktır. Gerilim ve heyecan dolu polisiye kitapları ile farklı dünyaların kapılarını aralayabilirsiniz.

Polisiye Roman Nedir?

Edebiyat alanında suç ve suçluları konu alan türe genellikle polisiye adı verilmektedir. Sürükleyici olması ile ön plana çıkan bu eserlerin konuları hırsızlık, casusluk, kaçakçılık ya da cinayet gibi polisleri ilgilendiren her konu olmaktadır. Esrarengiz şekilde işlenen cinayetleri işlemesi muhtemel olan kişiler ve ipuçları verilerek okuyucunun da yazarla beraber cinayetleri çözmesi sağlanmaktadır.

Bir dedektifin ya da amatör bir meraklı kişinin yardımı ile cinayet çözülmekte ve suçlu yakalanarak cezalandırılmaktadır. Çoğunlukla orta ve üst sınıf yaşantısını konu alan bu tarzda suçun nedenleri veya toplumsal derinliği konu edilmeden konu ön plana çıkarılmaktadır.

Günümüzde yazılan polisiye romanlarda ise birçok alt tür bulunur. Farklılaşan kurguları ve yapıları ile okuru etkilemeyi başaran bu tarzda polisiye kitaplara okuru sürükleyici öğeler eklenmektedir. Polisiye romanları okumayı kolaylaştıran unsurlar, türe olan ilginin artmasının nedenleri arasındadır. İçerisinde yaşanan sistemi en iyi şekilde sorgulayan polisiye roman kitapları ile merakla sayfalar arasında gezinebilirsiniz.

Polisiye Kitaplar Neden Sevilir?

Suçu çok yönlü olarak ele alan ve katilin kim olduğunun dışında olaylara geniş açılar ile bakan polisiye kitaplar, okurun duygu ve düşünce dünyasında yeni ufuklar açmaktadır. Merak unsurunu ön plana alan bu eserlerde gerçek dünyadan ve de yaşamdan uzaklaşarak yazarın okuyucuya betimlemiş olduğu ortamın içine kolaylıkla girmesini sağlamaktadır. Bu durumda ise cinayeti çözen polis ya da dedektifle ya da romanda mağdur olan kişilerle kendinizi zorlamadan özleştirmenizi sağlamaktadır.

Sır ve suçlarla dolu bir dünyayı anlatan polisiye kitaplarında olayın kim veya kimler tarafından gerçekleştirildiğinin yanı sıra cinayetin neden işlendiği sorusu da okuru sarmalayacaktır. Büyük bir gerilim ile okumanızı destekleyen bu türde kimi zaman kendinizi yeni bir cinayetin olmaması için neler yapılabileceğini düşünürken bulabilirsiniz.

Özellikle de cinayet kitaplarında geçen suçlu ve kurban ya da kurbanların arasındaki ilişki yapıları, hem gerilmenize hem de şaşırmanıza neden olacaktır. Sürükleyici ve merak uyandırıcı polisiye kitapları ile zamanı unuturken farklı tarzlarda düşünme yöntemleri de geliştirebilirsiniz.