Korku Gerilim

En popüler türler arasında yer alan korku-gerilim kitapları polisiye, macera ve gizem gibi alt türleri de içermektedir. Okuyucularda korku, merak, gerelim ve irkilme gibi etkiler uyandıran korku ve gerilim kitapları adrenalinin artmasını sağlayarak okuyucunun daha dikkatle ve merakla kitaba yönelmesini sağlamaktadır. Korku ve gerilim türü edebiyatın en eski ve ilgi çekici türlerinden biridir. Yazın alanında uzun süredir varlığını sürdüren ve sinemaya da uyarlanan korku-gerilim kitapları oldukça geniş bir külliyata sahiptir.

Bilimkurgu ve fantastik türünden de beslenen korku-gerilim kitaplarında dünya dışı varlıklardan kötü insanlara kadar pek çok tema işlenerek olaylar daha fazla gerginlik yaratabilir ve okuyucuyu tamamen kendine bağlayabilir. Yerli ve yabancı azarların korku ve gerilim eserleri farkı yayınevleri tarafından okuyucular ile buluşmaktadır. Korku-gerilim kitaplarının çocuk, genç ve yetişkinlere özel olanları arasından kendinize uygun olanı satın alarak hayal gücünüzün sınırlarını zorlayabilirsiniz.

Korku-Gerilim Türü Nedir?

Korku ve gerilim temelde birbiri ile iç içe olan iki tür olarak ifade edilebilir. Bu türe sahip yazınsal içerikler temek olarak okuyucuyu korkutarak onda merak uyandırmayı amaçlamaktadır. Korku türündeki kitaplarda işlenen konular oldukça büyük bir çeşitlilik sunmaktadır.

Pananormal, snuff ve gore gibi alt türleri de bulunan korku kitaplarında seri katillerden perili evlere, hayaletlerden dummy’lere, vampirlerden kurt adamlara kadar birbirinden fazla konular işlenmektedir. Ayrıca klasikleşen figürler yeni bakış açılarını içeren konseptler ile işlenmeye de devam etmektedir.

Doğu ile batı edebiyatını kültürel olarak farklı hikayeleri de bulunmaktadır. Gerilim ve korku türleri toplumun endişelerine, kaygılarına, değer yargılarına, inanışlarına da ışık tutmaktadır. Bu nedenle çeşitli açılardan okuyucuya özdeşleşme imkanı sunmaktadır.

Korku edebiyatı son derece önemli bir tür olarak okuyucunun karşısına çıkmaktadır. Korku ve gerilim kitapları hayal gücünü geliştirmekte ve problem çözme edimi kazanmaya yardımcı olmaktadır. Korku yazarları, popüler korku öyküleri, kültür ve klasikler arasında istediğiniz korku ve gerilim kitaplarını inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Korku-Gerilim Kitabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Korku-gerilim kitabı seçimi yaparken diğer türlerde olduğu gibi ilgi alanına yönelik olanları tercih etmenizde fayda vardır. Bu konuda ise devreye ait türler girmektedir. Korku türü hikayeler sevenler her korku alt türünden aynı zevki almayabilirler. Bu nedenle seveceğiniz tema, olay örgüsü ve konvansiyonlara yönelebilirsiniz.

Korku kitabı yazarları arasında seçim yapabilir ya da yayınevine göre tercih edebilirsiniz. Sinemaya uyarlanmış olanları ya da seri öyküleri de seçebilirsiniz. Çoğunlukla kült ve klasikler arasında yer alan korku-gerilim kitaplarının özel ciltli olanlarını satın alarak bu kitapların eskimeden kitaplığınızda kalmasını sağlayabilirsiniz.

Korku-gerilim öykülerinin çocuklar için hazırlananları da bulunmaktadır. Çocuklar için kitap seçimi yaparken yaş aralığı bilgisinin olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda genç ve yetişkinlere yönelik bazı kitaplarda da yaş sınırları bulunmaktadır. Tarzınıza ve ilgi alanınıza hitap eden korku-gerilim kitapları ile gizemli ve mistik yolculuğa çıkarak keyifli bir okuma serüveni yaşayabilirsiniz.