Aziz Nesin'in En Çok Okunan Kitapları - Kitabı Satın Al

Aziz Nesin’in En Çok Okunan Kitapları

Kitapları baskı rekorları kıran ve pek çok yabancı dile çevrim yapılan popüler mizah yazarı Aziz Nesin’in en çok okunan kitaplarını sizler için bir araya getirdik. Aziz Nesin öykü, tiyatro ve şiir alanında özgün eserlere imza atmış, çok sevilen mizah yazarımızdır. Aziz Nesin UNESCO tarafından yayınlanan Index Translationum isimli dünya çeviri bibliyografyasında, yabancı dillere eserleri çevrim yapılan Türk yazarlar arasında 4. sırada yer almıştır.

Yazarımız yaşamı boyunca pek çok ödüle değer görülmüştür. Mizah yazarımız Aziz Nesin’in en çok okunan kitaplarını siz kitapseverler için listeledik. Listelemiş olduğumuz Aziz Nesin kitapları, hiçbir zaman geçerliliğini yitirmeyecek en çok okunan eserleridir.

Aziz Nesin: Zübük

Yazar Aziz Nesin’in en önemli romanlarından birisi olan Zübük eseri, 1980 yılında Kemal Sunal’ın başrol olarak oynadığı Zübük filmine uyarlanmıştır. Daha sonra Suriye’de 20 bölümlük bir televizyon dizisine uyarlanan Zübük eseri, Türkiye’deki siyasetçileri ve siyaseti kara mizah diliyle anlatmıştır. Zübükzade İbraam, yeterli oy toplayabilmek için yalandan vaatler verip önce belediye başkanı olmuş ve daha sonra milletvekili olmuştur. Milletvekili olduktan sonra sözlerini yerine getirmeyen ama buna rağmen hala desteklenen Zübükzade İbraam’ın hikayesinin anlatıldığı Zübük, Aziz Nesin’in en çok okunan ve en çok satan eserleri arasında yer almaktadır. Aziz Nesin tarafından kaleme alınan Zübük, Nesin Yayınevi aracılığı ile yayınlanmıştır.

Aziz Nesin: Şimdiki Çocuklar Harika

Aziz Nesin’in en çok satan kitabı olan Şimdi Çocuklar Harika, Ahmet ile Zeynep isimlerinde iki çocuğun hikayesini anlatmaktadır. Ayrıldıktan sonra mektup aracılığı ile birbirlerine yaşadıkları olaylar anlatan Ahmet ile Zeynep, okulda ve evde yaşadıkları olayları mektuplarında kaleme alıp birbirlerine anlatırlar. Kitapta ele alınan asıl konu, çocukların ebeveynlerini ve öğretmenlerini kendi dünyalarında nasıl gördükleridir. Çocukların kendilerini nasıl savunması gerektiğini kaleme alan Aziz Nesin, bu iki en iyi dostun yaşadıkları en ilginç olaylara ve kişilere eserinde yer vermiştir. Aziz Nesin’in 1967 yılında kaleme almış olduğu Şimdiki Çocuklar Harika, Nesin Yayınevi aracılığı ile yayınlanmıştır.

Aziz Nesin: Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Türk edebiyatının en çok satan ve en çok okunan yazarı Aziz Nesin, kaleme almış olduğu Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz eseri sayesinde Madaralı Roman Ödülüne layık görülmüştür. Tiyatro ve sinemaya uyarlanan Yaşar ne Yaşar Ne Yaşamaz, edebiyat dünyasında bürokrasinin en önemli hicivlerindendir. Eserde Yaşar Yaşamaz adlı karakterin hikayesini kaleme alan Aziz Nesin, karakter Yaşar’ın hapisteki yaşadığı olayları ve mahkum arkadaşlarının hikayesini anlatmıştır. Yaşar Yaşamaz’ın 12 yaşında nüfus müdürlüğünde başlayan hikayesi okurları derinden etkilemiştir. 21 bölümden oluşan bu başyapıt, her dönemde çok satanlar arasında yerini korumuştur. Aziz Nesin tarafından 1977 yılında yayınlanan Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Nesin yayınevi aracılığı ile yayınlanmıştır.

Aziz Nesin: Yüz Liraya Bir Deli

Müjde’ diyerek sevinçle komiserin odasına giren Bekçi, yakalamış olduğu iki çıplak deliyi gösterir. İki yüz lira cepte diyen Bekçiye Komiser, delilerin çıplak olmadığını söyler. Fakat Bekçi, onları içeri alıp soyarım, daha sonra çıkıp öbürlerini de yakalarım der. Aziz Nesin tarafından kaleme alınan Yüz Liraya Bir Deli, yazarın en çok satan ve en çok okunan eserleri arasında yer almaktadır. Her dönemde çok satanlar arasında yerini koruyan Yüz Liraya Bir Deli, ilk 1961 yılında yayınlanmıştır. Yazar Aziz Nesin tarafından kaleme alınan Yüz Liraya Bir Deli, Nesin Yayınevi aracılığı ile yayınlanmıştır.

Aziz Nesin: Fil Hamdi

Altın Palmiye Ödülüne layık gösterilen Fil Hamdi eseri, bu önemli ödülü 1957 yılında İtalya’da almıştır. Aziz Nesin tarafından 1956 yılında kaleme alınan ve öykü kitabı olan Fil Hamdi, en ünlü hikaye kitabıdır. Aziz Nesin’in en çok okunan ve en çok satan eserleri arasında yer alan Fil Hamdi, yazarın en önemli eserleri arasında yer alır. Fil Hamdi isimli karakterin öyküsünün anlatıldığı bu başyapıt, Nesin Yayınevi aracılığı ile yayınlanmıştır.

Aziz Nesin: Bay Düdük

Önümüzden taksi geçerken Musa cebinden çıkardığı düdüğü öttürdü ve hızla giden taksi düdüğü duyar duymaz geri dönüp yanımızda durdu. Etrafın kalabalık olmasına rağmen taksiye bizim haricimizde kimse binmedi. Arabaya bindiğimiz zaman Musa’ya ulan sen trafik müdürü mü oldun yoksa dedim. Aziz Nesin tarafından kaleme alınan Musa ve arkadaşının hikayesi, yazar Aziz Nesin’in en çok okunan ve en çok satan eserleri arasında yer almaktadır. 18 bölümden oluşan Bay Düdük eseri, Nesin Yayınevi aracılığı ile yayınlanmıştır.

Aziz Nesin: Toros Canavarı

Aziz Nesin’in en çok satan ve en çok okunan eserleri arasında yer alan Toros Canavarı, polisler tarafından aranılan bir Toros Canavarının hikayesini anlatmaktadır. Gazetelerde ve televizyonlarda ilan verilen Toros Canavarı, bir aile babasıdır. Metin korku dolu ve çekingen ses tonu ile, Mehpare Hanım’a aranılan Toros Canavarının babasını olduğunu söylemiştir. Bunu duyan Mehpare Hanım şaşkınlığının üzerine yere yığılır. Bu sırada tavandaki delikten Metin, Mehpare Hanım ve Gülay’ın üzerine bir kova su dökülür. Aziz Nesin tarafından kaleme alınan Toros Canavarı, Nesin Yayınevi aracılığı ile kitapseverlere sunulmuştur.

Aziz Nesin: Biz Adam Olmayız

Gürültü varken yazarım ama yanımda birisi ses çıkarırsa yazamıyorum. -Efendim gürültü olmaması sizin için daha iyi değil mi? Sizi rahatsız etmeye hakları yok, sessiz bir şekilde konuşabilirler. Danimarka, İsveç ve Hollanda’da böyle şeyler asla olmaz. Orada insanlara hep saygı duyarlar. Saygı üzerine durmadan örnekler vererek hiç susmadan konuştu. Saygısızlıktı ama bir şey diyemedim. Sustum ve kâğıda odaklanıp yazıyormuş gibi yaptım. -Efendim hiç yormayın kendinizi bu ortamda katiyen yazamazsınız. Avrupa ve Avrupalı insan başka oluyor, insan insana saygı duymak zorunda. Biz bu adamlar gibi olamayız, biz adam olamayız! Aziz Nesin’in ustalık ile kaleme almış olduğu Biz Adam Olmayız, yazarın en çok okunan ve en çok satan eserleri arasında yer almaktadır. Her dönemde çok satanlar arasında yerini koruyan Biz Adam Olmayız, Nesin Yayınevi aracılığı ile yayınlanmıştır.

Aziz Nesin: Ben de Çocuktum

Büyük usta yazar Aziz Nesin tarafından kaleme alınan Ben de Çocuktum eseri, ayrıca içerisinde yer alan Mustafa Delioğlu’nun çizimleri ile okurları tarafından büyük beğeni toplamıştır. Çocukların bir zamanlar anne ve babalarının çocuk olduğu düşünmeleri onlara zor gelir. Aynı zamanda büyüklerde bir zamanlar çocuk olduklarını unuturlar. Küçükleri anlamak konusunda.. Ak saçlı dede olarak hatırladığımız Aziz Nesin, Ben de Çocuktum eserinde okurlarının karşısına çocuk olarak çıkıyor. Kendi yaşamına dair anılarını kaleme alan Aziz Nesin, Ben de Çocuktum eserinde masalsı anılarını okurları ile paylaşmıştır. Aziz Nesin’in en çok okunan ve en çok satan eserleri arasında yer alan Ben de Çocuktum, Nesin Yayınevi aracılığı sayesinde kitapseverlerin beğenisine sunulmuştur.

Aziz Nesin: Anıtı Dikilen Sinek

Hiç kimseyi dinlemeden hayalleri peşinden koşan sinekler, dağılacağını bilerek yılmadan kumdan kale yapan çocuklar, kendini tahtan düşüren padişahlar, başkan olan öküzler, birbirlerini kıskanan arabalar, fakirlere dostluk yapan kardan adamlar, havalı badem ağaçları, çocuk gibi davranan dedeler ve daha fazlası.. Aziz Nesin tarafından kaleme alınan Anıtı Dikilen Sinek eserinde yazar, çocukların dilinden konuşmuştur. Aziz Nesin’in en çok okunan ve en çok satan eserleri arasında yer alan Anıtı Dikilen Sinek, masal şeklinde kaleme alınmış gerçek hayatı anlatmaktadır. Her dönemde çok satanlar arasında yerini koruyan Anıtı Dikilen Sinek, Nesin Yayınevi aracılığı ile yayınlanmıştır.

Aziz Nesin: Tatlı Betüş

Hey gidi hey! Vakti zamanında atalarımız dünyanın üç kıtasında nal şakırdatıp kılıç sallamıştır. Ancak günümüzde atalarımızın torunları bugün o yerlerde çekiç takırdatıp sokak süpürgesi sallıyorlar. Ülkemize döviz kazandırmaları için iki milyon işçimiz yurt dışında. Çok değil, Betül Hanım gibi iki yüz bayanımız olsa idi, yeterdi. Ne diye iki milyon insanımızı gurbet ellere salalım. İnancınız olsun ki iki yüz Betül, iki milyon işçiden daha fazla döviz getirirdi Ülkemize. Size bir şey söyleyeyim mi, bunca yıldır gümrükçüyüm, gümrüklerin bir yararı olduğuna kani değilim. Elinde Betül Hanım gibi birkaç bayan olacak, göndereceksin Avrupa’ya, Amerika’ya… Sermayesi de kendinden, sen hiçbir şey eklemeyeceksin. Yatırıma gerek yok. Kazanıp kazandıkça getirecekler memlekete beyim. Nesin Yayınevi tarafından yayımlanmış Tatlı Betüş eseri, Aziz Nesin’in farklı ve yeni okuyucu kitlesi ile buluşmayı düşündüğü eseridir.

Aziz Nesin: Seyyahatname

Hızır, – Dile benden ne dilersin? diye sordu. – Sağlığını, dedim. – Hey avanak, benim sağlığımdan sana ne? dedi. – Öyleyse benim sağlığım, dedim. Hızır, – Para olmadığında, sağlık ne boka yarar hey akılsız!., dedi. İşte o anda biraz önce söylediğim, Bir zengin olsam ben… türküsü aklıma geldi. Gelgelelim, saygıdan dolayı dilim damağıma dolaşınca, Hızır Aleyhisselama Bir zengin olsam ben! Demem gerekirken diyemedim. O anda başımın ateşinden mi, şanssızlıktan, yoksa heyecandan mı, her nedense… – Bir gezgin olsam ben! demiştim. Hızır bir kahkaha attı. – Senin gibi şaşkına Hızır neylesin?.. Zengini ve gezgini birbirine karıştırmışsın hay kafasız! Arzu ettiğin gezgin olmaksa, haydi gez, dolaş! Tann seni gezgin etsin! dedi. Demesi ile gözden kaybolup karanlıklarda yok oldu. Gezi öyküsü tadındaki Seyyahatname kitabı Aziz Nesin tarafından yazılmıştır. Aziz Nesin’in çok okunun eseri, Çok güzel öyküler topluluğu Nesin Yayınevi tarafından yayımlanmıştır.

Aziz Nesin: Rüyalarım Ziyan Olmasın

Gerçekten de bir benzeri daha bulunmayacak kadar cimriyim. Bay Harpagon dahi benim yanımda çok cömert kalır. Ne derecede bir cimri olduğumu ne sen ne başkaları bilemez. Bilip bilmemeleri de aslında hiç umurumda olmadı. Ben biliyorum ya, bu bana yeter… Acılarının, fakirliğinin, çirkinliğinin, utançlarının, yanılgılarının, pişmanlıklarının, mutsuzluklarının, hastalıklarının, dertlerinin, açlıklarıın, gözyaşlarının, zor günlerinin, üzüntülerin, yalnızlıklarının, zavallılığının cimriliğini yaşayan biri. Bütün hepsini yalnızca kendime saklarım, başkasına vermem ve başkaları ile paylaşmak istemem. Tatlı şeyleri, beğenileri, varlıkları, varsıllıkları, güzellikleri, doğruları, inandığı, keyifleri, mutlulukları, sağlığı, gülüşleri ve de bende nice varsa hepsini, kendilerinde olmayanlara vermeyi isterim. Bunları başkalarına vermediğimde onların bana ait olduğuna inanmam. Eşi benzeri olmayan, dünyanın en cimri insanı olarak rüyalarımın dahi ziyan olmasını, yalnızca bende kalmasını istemiyorum. En iyi kitaplar arasında olan Rüyalarım Ziyan Olmasın kitabı Aziz Nesin tarafından kaleme alınmıştır. Nesin Yayınevi tarafından yayımlanmış eser akla zarar hikayesi ile herkesin gönlünde taht kurmayı başarmıştır.

Aziz Nesin: Nazik Alet

İkinci arkadaşa yaptığım minik şaka şöyle gerçekleşti. Tekel aleyhine fazlası ile ağır bir yazı kaleme almıştı. Bu yazıdan 3 gün sonra Tekel İdaresi bu arkadaşıma bir sandık gönderdi. Sandık içerisinde ise likör, köpüklü şarap ve votka göndermişti. Ancak doğrusu o böyle sanıyordu. Kapalı sandığı bizlere göstererek övündü. Akşam saatlerinde sandığı bir otomobile yükleyerek evine götürdü. Evinde ise eşine, kaynanasına ve çocuklarına anlatarak atıp tutmuş. Biz bir yazı kaleme aldık mı, adamın işini bitiririz. Tekel, sus payı olsun diye bir sandık içki hediye gönderdi. Ben bunun gibi hediyelerle susacak biri değilim. Yarın çok daha ağır bir yazı göndereyim de görsünler. Arkadaşımızın ağır dediği yazı, rakı şişelerindeki mantarların sıkı olmasından ibaretti. Mantarların zor çıkarılmasından şikayet ediyordu. Evdekilere bir süre hava attıktan sonra, Açın bakalım şu sandığı diye seslenmiş. Heyecanla sandığın kapağı açılmış. Sandığın içinde tohuma kaçmış kırk hıyar varmış. Kitapseverlerin beğenisi kazanan Nazik Alet kitabı Aziz Nesin tarafından kaleme alınmış, Nesin Yayınevi tarafından yayımlanmıştır.

Aziz Nesin: Mahmut ile Nigar

Sizlerin de malimaliniz olaraktan arz ettiğiniz gibi ben üç sınıfı olan köy mektebimden çıktım. Daha sonra Hamza ağa, kızı Binnez’i istedim. Binnez’i bana vermeyince, ben de köye ve köylüye kızıp gurbete çıkmış. Vatani görevini yapmak için askere gittiğimde, son derecedeki çalışkanlığım göze batar olmuştu. Askerde onbaşı rütbesine kadar terfi ettim. Ancak sonrasında büyük bir haksızlığa kurban gittim. Çavuş rütbesini bana taktırmayarak benim hakkımı yediler. İşte o günden beri ruhumda haksızlığa karşı isyan taşımaktayım. Sürekli içimde muhalefet damarlarım kabarmış bulunuyordu. Sıklıkla talep edilen Mahmut ile Nigar eserini Aziz Nesin kaleme almıştır. Nesin Yayınevi tarafından yayınlanmış kitabı satın alarak, muhalefet biçimi olarak mizahı yaşayabilirsiniz.

Aziz Nesin: Mahallenin Kısmeti

Ama 7 yaşında olan oğlu Cengiz, -Anne be!… Dedi, babamdı Vallaha. Babam bugün dükkana gitmemişti ki… Bilal amcanın kahvesindeydi… Çocuk lafını daha bitirmeden bir çığlık koptu. Esma, Cengiz’in kaba etinin olduğu yere çimdik basmıştı. -Yumurcak… Sus… diye haykırmıştı. Kocasının büyük Karadenizli burnunu duvarın köşesinden o da gözlemlemişti. Ancak konu komşunun olduğu yerde iki paralık olmayı istemiyordu. Kafasını pencereden içeri çekip, -Etinden et çekilmiş gibi bağırmasana domuz, şimdi alırım seni ayağımın altına… diye Cengiz’e bağırdı. Şimdi ayağının altına almak, sıklıkla kocasının kullandığı, Esma’nın da ondan öğrendiği laflardı. Bayanlar kafalarını pencerelerden içeri doğru çektiler. Artık laf söz dört duvar arasında kahve değirmeninin sesine, kundaktaki bebeklerin seslerine karışıyordu. Çok satanlar arasında yer alan Mahallenin Kısmeti isimli kitap Aziz Nesin tarafından kaleme alınmıştır. Nesin Yayınevi tarafından kitapseverlerin beğenisine sunulan esere Kitapkolik avantajları ile sahip olabilirsiniz.

Aziz Nesin: Maçinli Kız İçin Ev

Ben de sevgililerime hikayeler anlatmaya başladım. Öyle çok sevgilime öyle çok hikaye anlattım ki… Çocuklarıma anlattığım masal ve öyküleri uydurduğum gibi. Sevgililerime anlattığım hikayeleri de kafamda uyduruyorum. Fakat öyle bir uyduruyorum ki, çocuklarımın uyduruk öykülere inandıkları gibi. Sevgililerim de uydurduğum masallara inanıyorlar. Bunda şaşıracak herhangi bir şey yok sevgili. Çünkü, uydurduğum hikayelere kendim de inanıyorum. Uydurduğum hikayelerime sevgililerimin inanmasından, hikayelerime benim bile inanmamdan çok daha şaşılası olan şeyler var. Oda bu eserde derlediğim hikayeleri okuyan veya dinleyenlerin de hikayelere gerçek diye inanmış olmalarıdır. Sen, ben, o, biz, onlar, bu uydurulmuş öykülere inanıyorsak, öyleyse hikayeler gerçektir, hem de nesnel gerçek. Maçinli Kız İçin Ev eseri Aziz Nesin tarafından kaleme alınmıştır. Nesin Yayınevi tarafından yayımlanmış kitabı satın alarak hikayelere inanabilirsiniz.

Aziz Nesin: Herkesin İşi Gücü Var

Kapı kırılarak açılıyordu. Herkes kapı açıldığında hemen Mübin Bey’in cesedini görmek istiyordu. Bunun için herkes bir öne geçebilmek adına itişip kakışmaya başladı. Şimdi kapı açılacak… Bir de görecekler ki Mübin Bey pırasa gibi parça parça doğranmış ne yüzü belli ne gözü… Bayanlar elleri ile yüzlerini kapayıp, Aaa… diye bağırmaya başlayacaklar. Bir de kapı açılacak ki, ne görsünler… Mübin Bey bir ip ile boğazından avizeye sallanmış durumda. Dili bir karış dışarıda sallanıyor. Onu görünce, Aman Yarabbi! diye bağırmaya başlayacaklar. Çok satanlar arasında yer alan Herkesin İşi Gücü Var kitabı Aziz Nesin tarafından kaleme alınmıştır. Nesin Yayınevi tarafından yayımlanmış eseri inceleyerek hemen sipariş verebilirsiniz.

Aziz Nesin: Gol Kralı

Aziz Nesin, Ülkemizde yaşadığı dönemde amacından saptırılmış spor yozlaşmasını Gol Kralı eserinde kaleme almıştır. Spor dalları, özellikle futbol ile azda olsa alakanız var ise, Kerkenez Sevim’i tanırsınız. Hem futbol hem de köklü ve varlıklı aileleri yakından tanıyorsanız, o halde hem Kerkenez Sevim’i hem de Ferferik ailesini fazlası ile tanıyor olmalısınız. Tanımıyorsanız şayet Kerkenez Sevim, geçtiğimiz yıl kotra yarışlarında açıklaması ile gündem olmayı başarmıştır. Birinci gelecek tekneyi kullanana sürprizim var diyen kız. Sonrasında bu sürpriz, gazetelerin spor sayfalarında ve de sosyete haberleri sütunlarında günlerce gündem olmayı başarmıştır. Gol Kralı eseri Aziz Nesin tarafından kaleme alınmıştır. Aziz Nesin’in çok satanlar arasında yer alan eseri Nesin Yayınevi tarafından yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir