Hızlı Kargo
Availability: Hızlı Kargo

Yabancı

Yazar: Albert Camus
Yayınevi:
(5.00) - Yorum Yap

Orijinal fiyat: 110.00₺.Şu andaki fiyat: 77.00₺.

Sipariş verirsen en geç yarın kargoda!
Sipariş veren herkese sürpriz Hediye!

Stokta

Kitap Ayrıntısı
Boyutlar19.50 × 12.50 cm
Yazar

Sayfa Sayısı

110

Cilt Tipi

Ciltsiz

Çevirmen

Ayça Sezen

ISBN9789750748677

Açıklama

1942’de yayımlanan Yabancı, romanca, tiyatro yazarı ve düşünür olarak İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yalnız Fransa’da değil tüm dünyada kuşağının sözcüsü ve yol göstericisi olarak kabul edilen Albert Camus’nün, ilk ve en çok ses getiren yapıtıdır. Romanda, bir Arap’ı öldüren ama bu suçtan çok, gerçek duygularını dile getirdiği ve toplumun istediği kalıba girmeyi reddettiği için dışlanan bir “yabancı” aracılığıyla, 20. yüzyıl insanının içine düştüğü yabancılaşma anlatılır.Bir türlü ele geçirilemeyen “anlam”ın sürekli aranışını, bilincin toplumdan ve dış dünyadan kopuşunu, topluma yabancı duran kahramanın çevresiyle ve toplumla arasındaki çatışmayı anlatan roman, büyüleyici gücünü arka plandaki derin ve suskun acıdan alır. Camus, genç kahramanı Meursault’nun dış dünya ile arasına koyduğu mesafeyi, kendine ve topluma yabancılışmasını, annesinin ölümü dahil her şeye nesnel bir biçimde yaklaşmasını büyük bir ustalıkla dile getiriyor.

Yabancı için 1 değerlendirme

  1. Kitap Yorumu

    Kitap, özgürlük, yalnızlık ve insanın hayatta varoluşunun anlamı gibi temaları ele almaktadır.

    Kitabın baş karakteri Meursault, Cezayir’de yaşayan bir Fransız vatandaşıdır. Kendisi hakkında fazla bir şey düşünmeden, basit bir hayat yaşamaktadır. Ancak, bir gün beklenmedik bir şekilde bir suç işler ve bu suçun ardından hayatı tamamen değişir.

    “Yabancı”, Meursault’un suç işlemesi ve sonrasında yaşadığı iç hesaplaşmaları anlatır. Roman, absürdizm akımının özelliklerini taşır ve okuyucuların insanın hayatta varoluşunun anlamı ve özgürlüğü hakkında düşünmelerine neden olur.

    Camus’un sade ve etkili dili, “Yabancı”yı edebi bir başyapıt olarak kabul edilmesine neden olmuştur.

Değerlendirme yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir