Sıralama seçin
Toplam 2188 ürün görüntüleniyor.

Deneme Kitapları

Farklı tür ve içerikleri ile geniş bir çeşitliliğe sahip olan kitaplar tercih eden kişilerin bazıları hayal gücünün doruklarında dolaşmayı ve gerçekleşmesi zor olmayan hikayeleri okumayı tercih ederken, bazıları da gerçekçi ve hayatın içinden eserleri tercih etmektedirler. Deneme kitapları, içerikleri açısından hayatın bir parçasını anlatır. Ayrıca toplumun bir yansıması olarak düşünülecek olan deneme kitaplarını, gerçek dünyadan kopmayan anlatıları okumak istediğinizde tercih edebilirsiniz.

Deneme Kitaplarının Özellikleri

Deneme herhangi bir konu ile ilgili görüş, duygu ve düşüncelerin kaleme alınarak paylaşıldığı yazı türüne denmektedir. Deneme pek çok yazı türü ile benzerlik göstermektedir. Bundan dolayı da yazılışı bakımından karmaşık ve zor bir sürece sahip olmaktadır. Deneme kitapları çoğunlukla anlatıma bağlı olarak fıkra, sohbet ta da eleştiri türlerine yaklaşmaktadır. Denemelerde konu sınırlaması olmadığından yazarlar tarafından özgürce tercih edilebilir. Özgü yönü ile farklı içerikleri barındıran deneme kitapları arasında kendi zevklerinize uygun olarak tercih edebilirsiniz. Deneme yazılarında çoğunlukla o anda akılınıza gelecek olan konuyu kaleme aldığından izlenimi bulunur.

Deneme kitaplarında anlatılanlar çoğunlukla yazarların yaşamış oldukları ya da gözlemlemiş oldukları olaylar ya da durumlar olduğu gibi izlemiş oldukları objeler ya da ilgi duymuş oldukları kavramlar da olabilmektedir. Herhangi bir yazı planına bağlı olmadığından kesin hükümlerde bulunmadan ve deliller gösterilerek düşüncelerini kanıtlamaya başvurmadan serbest bir şekilde yazılmaktadır. Deneme kitaplarında derin düşüncelerin yanı sıra yazarın kendi kendine sohbetine tanıklık edebilirsiniz.

İnceleme Kitapları Nelerdir?

İnceleme kitapları da denemelerde olduğu gibi konu alanları geniş bir türdür. Deneme kitaplarındaki gibi her obje ya da her olay, inceleme kitaplarının konularını oluşturmaktadır. Bu bakımdan farklı yazı türleri ile bir arada görülür ya da karıştırılır. İnceleme kitaplarına en yakın yazı türleri arasında eleştiri yazıları da vardır. Eleştiri yazılarında çoğunlukla olay ya da eserlerim hem olumlu hem de olumsuz yönleri aktarılmaktadır. İnceleme kitaplarında ise ana temaya bir bütün olarak yaklaşıldığından kendi görüşlerinin belirtilmesinden ziyade, konuyu olduğu gibi kavrayarak okuyucuya ulaştırmaktadır.

Yazarların ilgi duyulan veya merak edilen anlarda derinlemesine yapmış oldukları araştırmaları içeren inceleme kitaplarında anlatılan olaylar her açıdan ele alınmaktadır. İncelemelerde ele alınan eserler de olay ya da sorun en ince ayrıntısına kadar aktarılır ve detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmanız sağlanır. İnceleme kitaplarında çoğunlukla yazarların izlemiş oldukları yol ve yöntemler bulunur. Yazarlar bu plana bağlı kalarak konu ile ilgili bilgiler aktarmaktadır.

Deneme İnceleme Kitapları Neden Okunur?

Deneme inceleme kitapları çoğunlukla merak edilen konularda ya da olaylarda bilgi sahibi olmak için okunmasının yanı sıra öğretici yanları ile de ön plana çıkmaktadır. Düşünsel bakımdan okuyucuya farklı açılardan ve yönlerden bakmalarını gösteren deneme inceleme kitapları okuyucuların sorgulama yönlerinin gelişmesine katkı sağlamaktadır. Yazarın yalnız kendi düşüncelerini veya duygu ile görüşlerini aktarmayı amaçlamış olduğu denemelerde kullanılan samimi üslup, kitabın içinde kendinizi kaybetmenizi sağlamaktadır. Kişisel görüşlerin kaleme döküldüğü birkaç sayfadan oluşan kısa metinlerde yazarın aktarmış olduklarını kanıtlama gibi bir mecburiyeti bulunmamaktadır. Bu sayede okunan deneme kitaplarında hem farklı yazarların görüşlerini öğrenecek hem de onlarla kendi görüşlerinizi karşılaştırma fırsatı yakalayacaksınız.

Geçmiş dönemde yaşanmış olan bir olayı ya da durumu, birbirinden farklı yazarlar ve eserleri hakkında derinlemesine bilgi sahibi olabileceğiniz inceleme yazıları merak ettiğiniz soruların cevaplanmasında sizlere yardımcı olacaktır. Detaylı araştırmaların sonucunda inceleme kitapları, yazarın görüşünden çok gerçeklere ulaşmanızı sağlamaktadır. Oldukça geniş bir konu aralığına sahip olan deneme ve inceleme kitapları arasından ilginizi çekecek olan konulara dair seçimlerde bulunabilir ve okumanın keyfini doyasıya çıkartabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.