Sıralama seçin
Toplam 2236 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 .... 68 69 70

Öykü Kitapları

Kitap okumak hem birçok fayda sağlamakta hem de çocukları en çok eğlendiren aktivitelerden biridir. Kitap okuyarak bilgi almanın yanı sıra, erken yaşta kazandırılan alışkanlıklarla çocukların gelişimlerini de desteklemek mümkün olabilir. Yaş gruplarına göre değişen içeriklerde hazırlanan öykü kitapları, çocukların duygusal, bilişsel, ruhsal ve sosyal gelişimleri için en önemli kaynaklardan biridir.

Öykü Kitabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Üç yaşından küçük çocuklar için seçilen kitaplarda yer alan konu ve nesnelerin bu yaş grubuna uygun olmasına dikkat edilmesi gereklidir. Resimlerin büyük kullanılması ve az yazı olması çocukların olayları daha kolay algılamalarını sağlar.

Üç ya da beş yaş arasındaki çocuklar için kitap seçimi yaparken, kitaplarda yer alan karakterler de önem taşımaktadır. Kişisel gelişimlerinde hızlı ilerledikleri bir dönemde olan çocuklar bu öykülerde yer alan karakterleri ve hikayeleri içselleştireceklerinden kitapların günlük yaşantılarına değinecek konular içermesi olumlu etkiler yaratacaktır.

Yaşlarına uygun zihinsel becerilerini geliştirecek öneriler içermesi daha yaratıcı olmalarını da desteklemektedir. Beş yaş ve üzeri kitapların çocukların öğrenme ve bilgi edinme meraklarını karşılayacak nitelikte olması onların kitaplarla daha uzun süre etkileşimde kalmalarını sağlamaktadır.

Okumayı yeni öğrenen çocuklar için seçilen kitapların orta büyüklükte harfler ile yazılması onların okumalarını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca kitap seçimini çocuk ile beraber yapmak çocuğun hem kitapları incelemesine fırsat tanır hem de isteklerini anlamanıza yardımcı olur.

Öykü Kitaplarının Faydaları Nelerdir?

Öykü kitabı okumak öncelikle çocukların dikkat becerilerini geliştirir. Kitapların içinde yer alan resimlerle çocukların hayal gücü gelişirken okunan kelimeler ile işitsel algısı ve sözcük dağarcığı da artacaktır. Erken yaşta başlanılan kitap okuma alışkanlığı, çocukların gelişimlerinin de erken harekete geçmesini sağlamaktadır.

Öykü kitapları, gelişmekte olan hayal gücünü olumlu yönde etkilerken aynı zamanda konuşma becerilerini de geliştirmeye yardımcı olacaktır. Öykü kitapları sayesinde kelime haznesi genişleyen çocuklar kendilerini ifade edebilme yetenekleri ile sosyal ve duygusal iletişimlerini de erken yaşta geliştirebilir.

Erken yaşta başlayan kitap okuma alışkanlığı, ebeveynleri ile çocuklar arasındaki bağı güçlendirirken ilerleyen yaşlarda da kitap okuma alışkanlığı kazanmasında etkili rol oynamaktadır. İçerisinde pek çok karakter ve hikaye barındıran öykü kitapları aynı zamanda keyifli vakit geçirmek için de en iyi alternatiflerden biridir.

Öykü Kitabı Okurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kitap okumaya başlamadan önce çocukların ilgilerini çekmek için hikaye ile ilgili küçük oyunlar kurmak faydalı olacaktır. Göz teması kurarak okunan kitaplar çocuğun da öyküye odaklanmasını kolaylaştıracaktır.

Kitaplarda yer alan karakterlerin konuşmalarına göre vurgu ve tonlamalar yapmak, jest ve mimikleri kullanmak hem kitap okumayı eğlenceli hale getirir hem de çocuğun öyküye daha kolay adapte olmasını sağlar.

Kitap okuma sırasında anlık sessiz kalmak ve çocuğa sorular sormak çocuğu da öyküye dahil etmeyi sağlarken merak ve ilgiyi de arttırmaktadır. Belirli aralıklarla aynı öyküleri okumak, çocukların bu öykülerden farklı anlamlar çıkarmalarını ve kurguları tekrar tasarlamalarını sağlar.

Hangi Yaşlarda Ne Tür Öykü Kitapları Okunmalıdır?

Doğumdan itibaren 3 yaşına kadar çocukların tüm duygularına hitap edecek kitaplar tercih edilmelidir. kalın kartonlu ya da bez kitaplar hem dokunarak hem de dinleyerek öğrenmelerini sağlamaktadır. Okumaya hazırlık dönemi olan 3-6 yaş aralığında gördükleri harfleri anlamlandırmaya yönelik temel beceriler kazanan çocuklar, bu harflere ait seslere de ilgi göstermektedirler.

Kitapta bulunan harflerin büyüklüğü bu bakımdan önemlidir. Ayrıca bu yaşta korkuları arttıracağından hayali figürler tercih edilmemelidir. Yedi yaşından sonra öykülerde yer alan konuların iyi ve kötü kavramları da içeren, gerçek hayatla benzer olması çocukları hayata hazırlamak için gerekli olacaktır. 8 yaşından sonra çocukların ilgi alanları ve zevkleri daha da şekillendiğinden bu yönde seçimler yapılmalı ve içerisindeki öyküler düşünmeye teşvik edici olmalıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.