Sıralama seçin
Toplam 399 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 ... 6 ... 10

Rus Edebiyatı Kitapları

Edebiyat dünyasında en önemli eserlerin ve yazarların ortaya çıktığı Rus edebiyatı alanındaki kitaplar, dünya edebiyatı bakımından önemli bir noktada yer almaktadır. Birbirinden farklı ve dünyaca ünlü onlarca kitap, edebiyatseverlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Hem Rus edebiyatı tarihine hem de dünya edebiyatına katkı sağlayan Tolstoy, Maksim Gorki, Dostoyevski ve daha birçok önemli yazarların kaleminden çıkan kitapları inceleyebilirsiniz.

İnsanlığın bütün yönlerinin anlatılmış olduğu dünya düzeni üzerinde eleştirilerin bulunduğu, birbirinden farklı öykülerin de kaleme alındığı pek çok kavram üzerine farklı öykülerin yazıldığı kitaplar Rus edebiyatı meraklıları için sunulmaktadır. Okuyuculara yeni fikirler aşılayacak ve ufuklarını açacak binlerce eser okurların farkı öykülerde kendilerini bulmalarını ve yeni dünyalar keşfetmelerine yardımcı olacak eserlerdir.

Rus Edebiyatı Neden Önemlidir?

Eleştirmen ve senaryo yazarı olan Anatoli Lunaçarski “Bizde zorluklara ve baskılara karşı propaganda yayınlamaya veya bildiriler dağıtmaya edebiyattan başka hiçbir yol kalmamıştır. Bu da edebiyatın bu denli üst düzey ve gelişmiş olmasındaki önemli etkendir.” Sözü ile edebiyat konusunda Rusların başarılı olma nedenleri açıklamıştır. Rusya tarihi bakımından önemli yere sahip olan Ekim Devriminin ortaya çıkmasındaki Rus edebiyatının da büyük bir role sahip olduğu anlaşılmaktadır.

Tolstoy’un kaleme aldığı eserler, toplumu ve isteklerini anlatan bir manifesto niteliği taşıdığından özellikle Savaş ve Barış eseri, toplumda ulusal-halkçı bir fikir oluşturmasını sağlamıştır. Hırslar ile bireyciliğin eleştirilmiş olduğu eserler hem Rus edebiyatı hem de dünya edebiyatı bakımından en önemli eserlerden biri olmuştur. Yazar Diriliş adlı bir eserinde ise tıpkı Dostoyevski’nin de yapmış olduğu gibi Rus aydın sınıfını eleştirmiş ve toplumdan kopuk bir yaşam ortaya koyduğunu dile getirmiştir. Tolstoy ile Dostoyevski gibi daha birçok yazar, eserlerini toplum ile arsitokrat sınıf arasındaki tartışmalara dayandırmakta ve bu nedenle de tüm dünya halkları tarafından ilgi görmektedir.

Hangi Rus Edebiyatı Kitaplarını Okumalıyız?

Rus edebiyatı dendiği zaman aklımızı birden fazla isim çıkmaktadır. Gogol, Maksim Gorki, Fyodor Dostoyevski, Lev Tolstoy en çok bilinen isimler arasında yer almaktadır. Çoğunlukla da Dostoyevski’nin kendini Tanrı gibi gören ve herkese üstten bakış takınan birinin hikayesini anlatmış olduğu Suç ve Ceza, Karamazov Kardeşler gibi eserleri en çok bilinen ve sevilen kitaplar arasında bulunmaktadır.

Rus halkının çekmiş olduğu zorlukları ve üst sınıfın yaşamış olduğu gösterişli, umursamaz hayatlarının anlatıldığı Tolstoy’un Savaş ve Barış, insanın içindeki savaşı, iyiyi ve kötüyü anlatan Gogol’un Ölü canlar, ve yine Dostoyevski’nin moderniteye bir eleştiri niteliği taşıyan Yeraltından Notlar da kesinlikle okunması gereken kitaplar arasındadır. Aynı zamanda hikaye ve öykü konularındaki üstün başarılı eserleri ile Gogol, Puşkin ve Çehov’un kaleme aldığı eserler de Rus edebiyatını etkili bir şekilde anlamak ve hissetmek için okunması gereken eserler arasında yer almaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.