Çocuk Eğitimi İçin En İyi 15 Kitap - Kitabı Satın Al

Çocuk Eğitimi İçin En İyi 15 Kitap

Yeni anne baba olan ebeveynlerin çocuk gelişimi hakkında ne yapacakları ve nasıl yapacakları konusunda tereddütte düştüklerinden çoğunlukla bu konuda doğru ve bilimsel kaynak bulmakta çok zorlanabilirler. Çocuk eğitimi için yabancı ve yerli profesyonel yazarlar tarafından yazılan ve en çok okunan kitapları sizler için bir araya getirdik.

Çocuk eğitimi için okunması gereken en iyi 15 kitap sizlere çocuklarınızın tüm evrelerini bilinçli olarak izlemenizi, onların gereksinimlerini zamanında ve yeterli ölçülerde karşılamanızı sağlayacak başucu kitaplarını sizin için bir araya getirdik.

Leyla Navaro: Gerçekten Beni Duyuyor Musun?

Etkileyici yaşam örnekleri ve pratik çözümleri ile ebeveyn, çocuk arasındaki sorunlara karşı cevap bulmanıza yardımcı olan Gerçekten Beni Duyur Musun? Kitabının içinde yer alan karikatürler ile anlatılan yaşam öykülerinde herkes kendi ailesi ile duygularından parçalar bulacaktır. Gerçek olarak yaşanan hikayeleri de kullanan yazar çocukların eğitimlerinden önemli bir yer tutan davranışların nasıl şekillenmesi konusunda da önemli ve uygulanabilir yöntemleri anlatmaktadır. Çocuk eğitiminde faydalı olacak kitap Leyla Navaro’nun akıcı ve yalın dili, sorunları açık bir şekilde ortaya koyma ve çözümleri ile beraber sunma yöntemi, okumaya zamanı olmayan ebeveynlerin dikkati çekmeyi başaracaktır.

Akif Manaf: Çocuk Psikolojisi

Akif Manaf, kitapları 73 dile çevrilen tek Türk yazardır. Yazarın Çocuk Psikolojisi kitabı tüm ebeveynler için bir başucu kitabıdır. Çocuklarını öz doğalarına göre yetiştirmek ve kendi çocukluk dönemlerindeki travmalarını aşmak isteyen tüm anne ve babaların bu kitabı okuyarak sorunlarına yanıt bulacağının kanıtı niteliğindedir. Çocukların tüm gelişim evrelerini bilinçli bir şekilde izleyerek, onların gereksinimlerini zamanında ve yeterli ölçüde karşılamak isteyen anne, baba ve eğitimciler için adeta bir başvuru kitabı niteliği taşımaktadır.

Adem Güneş: Kişilik ve Karakter Gelişiminde Çocukluk Sırrı

Adem Güneş, tarafından kaleme alınan Çocukluk Sırrı kitabı ebeveynlere çocuklarının kim olduklarını ve kim olacaklarını öğrenmelerini sağlar. Kitapta anne ve babaların çocuklarının kişilik ile karakterlerinin dışında eğitim hayatlarındaki başarıya odakladıklarından dolayı çocukluk sırrının ortaya çıktığı anlatılmaktadır. Ancak çocukların insan ruhunda uyandıracakları sevgi ile şefkat hesaba katılmadan inşa edilmeye çalışılan bir hayat, insanlık tarihinin en acınacak yaşam tarzınız ortaya koymuş olacaktır. Kitap anne baba ve eğitimcilerin kesinlikle okuması gereken başucu kitaplarından biridir.

Üstün Dökmen: Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati

Kitapta yazar öncelikle kişiler arasın iletişimle ilgili bazı bilgilere yer vermiştir. Üstün Dökmen’in vermiş olduğu bilgiler hem çocukların eğitimlerinde yaralı olacak, hem de ailede, iş yerlerinde ve bulundukları her ortamda görülen çatışmaların çözümlerine ışık tutacaktır. Prof. Dökmen, Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati ile aynı zamanda geleneksel kültürümüze ve şimdiki yaşam şeklimize yeni bakış açısı ile bakılarak bir iddia atıyor. Bu iddiayı ise çeşitli kültür ürünleri, edebiyata ve sanat tarihine ilişkin ürünler psikolojik açıdan incelenen kitap hem psikolojiye ilgi duyanlara hem de çocuklarına ve çevresine farklı bakış açısı ile yaklaşmak isteyenlere ilginç bilgiler sunmaktadır.

Erdinç Güllü: Çocuklarda Dikkat Geliştirme

Çocuklarda Dikkat Geliştirme, yazar Erdinç Güllü’nün çocuklar üzerine kaleme aldığı en iyi çocuk eğitim kitapları arasında yer almaktadır. Kitap içeriğinde, ilk olarak dikkat ve hafıza geliştirme yolları aktarılmıştır. Ayrıca anne-babaların en çok ihtiyaç duydukları özgüven kazanmak, bilgisayar kullanımı, beyin çalıştıran beslenme konuları hakkında da bilgilere yer verilen kitap aynı zamanda çocuklarınız ile birlikte uygulayacağınız dikkat geliştiren egzersizler de yer almaktadır.

Binnur Yeşilyaprak: Çalışan Anne ve Çocuk

Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak tarafından yazılan kitabın yazılmasındaki asıl amaç, psikolojik danışma alanını işlevsel olarak ortaya koymak ve çalışan annelerin bu konu üzerindeki görüşlerden yararlanmalarını sağlamaktadır. Kitap sade yalın bir dil, anlaşılır ve akıcı bir anlatım ile yazılmış ve bu sayede de daha çok kişiye ulaşmıştır. Sadece çalışan anneler için değil aynı zamanda kendini anlamak ve geliştirmek isteyen herkesin keyifle okuyacağı bir kitaptır.

Adnan Kulaksızoğlu: Ergenlik Psikolojisi

Ülkemizde orta öğrenim, lise ve üniversite çağındaki gençler ile çocukların gelişim dönemleri ve özelliklerini tanıtmak için Adnan Kulaksızoğlu tarafından kaleme alınan Ergenlik Psikolojisi, araştırmalar sonucu ortaya çıkan bulgular ile desteklenmiş hem ergenlik çağında olan çocukların hem de üniversitelerin psikoloji ve eğitim bilimleri bölümünde okuyanların faydalanacakları en iyi kitaplardan biridir.

Aletha J. Solter: Çocuğunuza Kulak Verin

Anne baba ve çocuk ilişkisinde başucu kitaplarından biri olan Çocuğunuza Kulak Verin, çocuk eğitiminde nasıl davranmamız gerektiği konusunda yol gösterirken ebeveynlere çocuk davranışları üzerinden verilen alternatif örnekler ile yol göstermektedir. Aletha J. Solter kitabında anne babaların anlam veremedikleri huysuz, şımarık çocuk davranışlarının altında yatan nedenleri ele alarak çocuk eğitiminde ebeveyn ile çocuk arasındaki ilişkiyi yalın bir dille anlatıyor.

Jean M. Twenge: Ben Nesli

Jean M. Twenge tarafından zamanın gençleri için kaleme alınan Ben Nesli adlı eserin daha ilk sayfalarında “İnsan içinde yaşadığı çağa babasına benzediğinden daha çok benzer” deyimi ile okuyucuyu kitabın ne kadar önemli olduğu konusunda ikna etmektedir. Konu bakımından bireysellik dilini anadili gibi konuşan zamanın yetişkin ve gençlerinin büyüdükleri ortam ile hislerine ışık tutmaktadır. Çocuk eğitimine katkıda bulunmayı düşünen ebeveynlerin satır aralarında önce kendilerini bulacakları kitap çocuk eğitiminde önemli bir farkındalık kazanmalarına yardımcı olacaktır.

Erdal Atabek: Dürüstlük Sevgili Çocuğum

Erdal Atabek tarafından dürüstlüğün bilimsel ve etik tanımının yer aldığı Dürüstlük Sevgili Çocuğum adlı kitap insan olmanın temel gereklerinin açıklandığı durumları içermektedir. Kitabı üzerinde çok incelikli davranan Atabek harika bir içerik çıkartmış ve herkese dürüstlüğün aslınsa ne kadar önemli olduğunu akıcı ve yalın bir dille okura anlatmış kesinlikle okunması gereken çocuk eğitimi kitapları arasında yer almayı başarmıştır.

Özgür Bolat: Beni Ödülle Cezalandırma

Özgür Bolat tarafından kaleme alınan kitap çocuk eğitiminde ödülle ilgili bilinen tüm doğrular altüst ediliyor. Hatta son 70 yılda yapılan bilimsel araştırma ve gerçek vakalar ile net bir şekilde de ortaya koymaktadır. Yazar kitapta yalnız ödülün görünmeyen gizli zararlarını anlatmakla kalmıyor, aynı zamanda da pratik çözümler ve uygulamalar da önermektedir. Emim ki kitapta en çok hoşunuza gidecek şey de her bölümün sonunda o bölüme dair verilen mesajların özet olarak sunulması olacaktır.

Robert J. Mackenzie: Çocuğunuza Sınır Koyma

Anne ve babalara kesin, etkili ve anlaşılır sınırlar koyma özellikleri kazandırmak için, çocukların gelişimini yönlendirecek sınırlara ihtiyaç olduğunu anlatan Çocuğunuza Sınır Koyma adlı kitap ebeveynlik tarzına uygun kişiler için yol gösterici olmasının yanı sıra çocuklar ile iş birliği yapılarak yaşanacak olumsuzlukların önleneceği, ebeveynlerin çocuklara saygı göstererek onlardan saygı görecekleri gözler önüne serilmektedir. Sizlerde bu kitabı okuyarak içinde bulunan yöntemler ile çocuk eğitiminde başarıyı yakalayabilirsiniz.

Şermin Çarkacı: Oyuncu Anne

Şermin Çarkacı tarafından kaleme alınan Oyuncu Anne 2015 yılında yayımlanmış bir kitaptır. Üç çocuk annesi olan yazar, çocukları ile nitelikli zaman geçirmek isteyen anne ve babalar için kaleme alınmıştır. Evde çocuklar ile eğlenceli ve kaliteli zaman geçirmek isteyen anne ve babaların nasıl yaratıcı olmaları ve güzel oyunlarla çocuklarını büyütmeleri için güzel bir yol gösterici kitaptır.

Jeanne Siaud-Facchin: Üstün Zekalı Çocuğa Yardım

Jeanne Siaud-Facchin tarafından kaleme alınan Üstün Zekalı Çocuğa Yardım adlı kitap çocukların okulda ve hayatta başarılı olmaları için yapılması gerekenler hakkında rehber niteliği taşımaktadır. Kitapta ayrıca üstün zekalı çocuklar ile diğer çocuklar arasındaki farklardan kişisel özelliklerine, düşünce tarzlarından günlük yaşamlarına kadar uzanan geniş bir alanda bilgi veren kitap aynı zamanda ailelere ve eğitmenlere de yol göstermektedir.

Rina Mae Acosta: Dünyanın En Mutlu Çocukları

Dünyanın En Mutlu Çocukları kitabı Rina Mae Acosta ve Michele Hutchinson’un Hollandalı ailelerin hallerinden memnun, uyumlu sağlıklı bebekler, çocuklar ve ergenler yetiştirmelerine olanak vererek inceleme yaptıkları anları ve bunun sonucunda da ellerinde tuttukları kitabı ortaya çıkarmışlardır. Sizlerde çocuklarınızın mutluluklarını garantilemek isterseniz Hollandalı ebeveynlerden öğreneceklerinizi bu kitap ile öğrenebilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir