Availability: Hızlı Kargo

Fahrenheit 451

Bilim Kurgu Klasikleri

Yazar: Ray Bradbury
(5.00) - Yorum Yap

126.00

Tahmini Kargoya Teslim: 1-4 gün içinde
Sipariş veren herkese sürpriz Hediye!
Kitap Ayrıntısı
Boyutlar 21.00 × 13.50 cm
Yazar

Sayfa Sayısı

208

Cilt Tipi

Ciltsiz

Çevirmen

Dost Körpe

ISBN 9786053757818

Açıklama

“Yazılmış en iyi bilimkurgu romanı. İlk okuduğumda, yarattığı dünyayla kâbuslar görmeme sebep olmuştu.” -Margaret Atwood“Öyle bir eser ki, hakkında ne söylesem eksik kalır.” – Neil GaimanHugo En İyi Roman Ödülü Prometheus Şeref Kürsüsü Ödülü Ray Bradbury sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarından biri. Bilimkurgunun “iyi edebiyat” da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazar. Yayımlandığı anda klasikleşen, distopya edebiyatının dört temel kitabından biri olan Fahrenheit 451 ise bir yirminci yüzyıl başyapıtı. Guy Montag bir itfaiyeciydi. Televizyonun hüküm sürdüğü bu dünyada kitaplar ise yok olmak üzereydi zira itfaiyeciler yangın söndürmek yerine ortalığı ateşe veriyordu. Montag’ın işi ise yasadışı olanların en tehlikelisini yakmaktı: Kitapları. Montag yaptığı işi tek bir gün dahi sorgulamamıştı ve tüm gününü televizyonla kaplı odalarda geçiren eşi Mildred’la beraber yaşıyordu. Ancak yeni komşusu Clarisse’le tanışmasıyla tüm hayatı değişti. Kitapların değerini kavramaya başlayan Montag artık tüm bildiklerini sorgulayacaktı. İnsanların uğruna canlarını feda etmeyi göze aldığı bu kitapların içinde ne vardı? Gerçeklerin farkına vardıktan sonra bu karanlık toplumda artık yaşanabilir miydi?Fahrenheit 451, yeryüzünde tek bir kitap kalacak olsa, o kitap olmaya aday. “Mutlu olmamız için gerekli her şeye sahibiz, ama mutlu değiliz. Bir şey eksik. Etrafa bakındım. Ortadan kaybolduğunu kesinlikle bildiğim tek şey, on-on iki yıldır yaktığım kitaplardı.”

Bilim Kurgu Klasikleri

Fahrenheit 451 için 1 değerlendirme

  1. Kitap Yorumu

    “Fahrenheit 451” Ray Bradbury tarafından yazılmış distopik bir roman olarak bilinir. Kitap, bir gelecekteki totaliter bir toplumda kitapların yasaklandığı ve yakıldığı bir dünyada geçmektedir.

    Kitabın baş karakteri olan itfaiyeci Guy Montag, kitapları yakan bir ekipte çalışmaktadır. Ancak, Montag zamanla yasaklı kitapların ne kadar değerli olduğunu ve insanlığın bu kaynaklara ihtiyacı olduğunu fark eder. Bu nedenle, kendi hayatını tehlikeye atarak kitapları okumaya başlar ve özgür düşünceye sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu keşfeder.

    “Fahrenheit 451”, totaliterizm, sansür ve özgür düşüncenin önemi gibi temaları ele alır. Kitap, Bradbury’nin sıradışı hayal gücü ve dil kullanımıyla birleşerek, edebi bir başyapıt olarak kabul edilmektedir.

Değerlendirme yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir