Sıralama seçin
Toplam 2498 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 .... 77 78 79

Felsefe Kitapları

İnsanlığın gelişimine ve değişimine yardımcı olan, doğru bilgi ile varlığı sorgulayan birbirinden farklı felsefe kitapları sizleri bekliyor. Antik döneden bu zamana kadar bilgelik peşinde koşan milyonlarca filozof tarafından yazılan felsefe kitapları, dünyayı, evreni, insanı ve doğayı anlamaya yardımcı olmaktadır.

Olaylar ile kavramlar karşısında yeni sonuçlar elde etmek için sorulan sorular, cevapları ve bu arayışların nasıl şekillendiğini anlatan eserler, varlığı, doğruyu, hiçliği ve yanlışı araştırma imkanı vermektedir. Farklı alt dallara ayrılan felsefe kitapları, ahlak, siyaset, tarih ve bilim gibi konular üzerinde verimli işler ortaya koymak için inceleme yapmaktadır.

Felsefe Nedir?

Latince kökenli bir kelime olan felsefe, philia “sevgi” ve sophia “bilgi” kelimelerinden türemektedir. Philiasophia kelimesinden oluşmakta ve ismi bilgelik anlamına gelmektedir. Filozof kelimesi de bilgiye ya da bilgeliğe ulaşan kişi olarak anılmaktadır. Felsefe çoğunlukla varoluş, iyilik, ahlak, güzel, gerçek, güzel, kötü gibi konuları ele almaktadır.

Bunların dışında dini konular, uzay, evren bilim ve insanın evrendeki yeri gibi konularda da araştırmalar yapmaktadır. “Gerçek nedir?” “Nasıl doğruyu buluruz?”, “Bilgi nedir?”, “Bildiğimizi nasıl bilebiliriz?” gibi sorulara cevap arayan felsefe, sistemli olarak sorular ile doğru bilgiye ulaşmayı amaçlamaktadır. Her konuda akıl yürütme üzerine dayalı olan felsefe, soyut düşünce ve kavramsal yaklaşımlar üzerine kurulu bilim olarak ortaya çıkmaktadır.

Felsefe Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Felsefenin ilk olarak milattan önce 7. Asırda İyonya uygarlığında ortaya çıktığı düşünülmüştür. Ticaret ve liman kentli olan Milet’den dünyaya yayılmaktadır. Bu dönemden önce gelişen bütün olaylar mitoloji ile açıklanarak dini bir temele dayandırılmaktadır. Milattan önce 6. Yüzyıla gelindiği zaman antik Yunan filozofları kendi düşünce sistemleri, bilim, matematik, sanat gibi konulardaki gelişmeleri diğer medeniyetleri sentezlemektedir.

Böylelikle soyut düşüncelerin temelleri atılarak, insanlığın felsefe ile tanışması sağlanmaktadır. İlk filozof ve felsefenin kurucusu olarak kabul edilen Thales,doğa olaylarının sebeplerini tanrılardan çok doğanın kendi içinde olduğunu savunarak bu alandaki ilk çalışmaları başlatmaktadır. Doğa ile doğa olaylarını akıl, mantık ve bilim ile açıklamaya çalışması felsefe alanının ortaya çıkmasına ön ayak olmuştur.

Felsefenin Alt Dalları Nelerdir?

Ahlak, varlık, sanat, bilgi ve varlık ötesi kavramlar ile ilgilenen, Thales ile başlayan felsefe sonraki dönemlerde birbirinden önemli isimlerin felsefeye katılımları ile alt gruplara ayrılmaktadır. Platon, Aristo, İbn-i Sina, Konfüçyüs gibi isimler bu alanlarda önemli çalışmalar yapmış isimlerdir.

Felsefe, Doğu-Batı felsefesi, siyaset felsefesi, din felsefesi, Rönesans felsefesi, ahlak felsefesi, bilim felsefesi, varlık felsefesi ve toplum felsefesi gibi farklı alanlara ayrılmaktadır. Varlık felsefesi, insan varlığının önemini, neden var olduğunu, yok oluşun ne demek olduğunu ve hiçlik gibi çalışmalar üzerine çalışmalar yaparken, ahlak felsefesi, iyi ve kötünün ne olduğunu, insan özünün iyi mi yoksa kötü mü olduğu, güzel ve çirkin kavramları üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra estetik ve sanat üzerine de araştırmalar yapan felsefe, güzeli ve estetik açıdan mükemmel olanı aramakta ve bu uğurda sorular sorarak insanı doğruya sevk etmeyi amaçlamaktadır.

Hangi Felsefe Kitapları Okunmalı?

Antik dönemlerden bu yana gelişen ve değişen felsefe pek çok farklı alt dallara ayrıldığından birbirinden farklı önemli eserler içermektedir. İlk olarak Platon’un yazdığı “Sokrates’in Savunması”, “İon”, “Devlet”, “Timaios” gibi çağın ötesinde eserler bu alanda okunması gereken eserler olarak görülmektedir.

Diğer önemli filozoflardan biri oalrak kabul edilen Aristoteles’in kaleme aldığı “Retorik”, “Metafizik”, “Poetika” ve “Plitika” gibi çalışmalar içeren eserler de felsefeye giriş için okunması gereken felsefe kitapları arasında yer almaktadır.

Nietzsche, Schopenhauer, Halil Cibran, Karl Marx, Michel Foucault, Engels, Descartes gibi dünya tarihi ile felsefesi için önemli isimlerin yazdığı eserler hem felsefenin ne olduğunu anlamaya hem de dünyayı, evreni, insanı, düzeni ve sistemleri yorumlamanıza yardımcı olmak için sizleri bekliyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.