Sıralama seçin
Toplam 77 ürün görüntüleniyor.
1 2

İş Çocuk Klasikleri

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, yalnız bir baka olarak toplumun çağdaş bir seviyeye gelmesine katkı sağlanmayacağı düşüncesi ile İş Bankası Müdürler Heyetinin 6 Haziran 1965 yılında almış olduğu karar ile, 250 bin lira sermaye ile kurulmuştur. Bankanın dışında kültür yayınlarının da kurulması gerekliliği zamanın bankacı, siyaset ve devlet adamı olan Ahmet Dallı tarafından fikren ortaya atılmış, Milli Eğitim eski Bakanı Hasan Ali Yücel ile beraber hayata geçirilmiştir.

Hasan Ali Yücel, birçok yazışma gerçekleştirerek kendine ulaşan bütün dosyaları büyük bir hassasiyet ile incelemiş, kendi engin birikimini de katarak İş Bankası Kültür Yayınlarının basılacak ve yayınlanacak ilk kitaplarına karar kılmıştır. İlk basılan ve yayımlanan kitap, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Zabit ve Kumandan ile Hasbihal”i olmuştur.

Bu baskının ardından Türkiye tarihi, sosyolojik, coğrafi yapısı, etnografik ve geleneksel değerleri de göz önünde bulundurularak eserler özenle seçilmiş, yabancı dillerden çevrilerek ya da Türkiye’deki yazarların eserleri basılarak ülkenin kültürel gelişimi için çalışmalar yayımlanmaya devam etmiştir. Böylelikle İş Bankası Kültür Yayınları, kitapseverler arasında halihazırdaki kökleşmiş yerini o zamandan itibaren korumaya başlamıştır.

İş Bankası Kültür Yayınları, kuruluş aşamasından itibaren oldukça hareketli günlere tanıklık etmiş, birçok önemli yazarın ilk eserlerini basarak yayımlamıştır. Mektuplaşmalardan ilk karalamalara kadar pek çok yazarın eser arşivleri de yer almaktadır.

Nahid Sırrı Örik, Ahmet Hamdi Tanpınar, A. Kadir, Aşık Veysel, Azra Erhat, Sait Faik Abasıyanık gibi çok değerli birçok yazarın kitaplarının yayımlanmasının yanı sıra, orijinal el yazısı ile notlarının yer aldığı önemli bir arşiv, İş Bankası Kültür Yayınlarında yer almakta ve zamanla halka sergilenmektedir.

İlgi çeken renkleri ile kapak tasarımları sayesinde de konusu hiç bilinmeden alınan kitapları okuyan İş Bankası Kültür Yayınları okuyucuları, hiçbir zaman hayal kırıklığına uğramamışlardır. Halen ilk günkü hassasiyet ile eser seçimi yapan yayın evinde pek çok kategoriye yer verilmektedir. Kitapların sayfa sayılarından yola çıkarak “99 Sayfada başlıklı kategoriye hayata dair, okunması kolay, pratik önerilerin bulunduğu eserler yer almaktadır.

100 Temel Eser kategorisinde adından anlaşıldığı gibi edebiyat dünyasında temel oluşturan 100 eser listelenmiştir. Anı başlıklı kategoride yerli ve yabancı birçok yazarın kaleme aldığı anıları okuyabilirsiniz. Atatürk kitapları, ilk basılan kitap olma özelliğinin dışında ilk günkü saygınlığını korumaktadır.

Biyografi kitapları, çocuklar için derlenmiş ve basılmış okul öncesi, okul çağı ve resimli kitaplardan oluşan İş Çocuk Klasikleri, dünya edebiyatından seçme eserlerin yer aldığı “Dünya Edebiyatı” kategorisi, İş Bankası Kültür Yayınlarını yakından bilenlerin bir klasik olarak kabul ettiği Hasan Ali Yücel klasikleri dizisi, inceleme araştırma kitaplar, İş çocuk ve İş dünyası kitapları, modern klasikler, nehir söyleşi, spesifik kitapların yer aldığı özel dizi, sanat, sanat tarihi kitapları, satranç kitapları, Türk edebiyatı, tarih ve yaşam kültürü kategorilerinde yüzlerce kitap bulunmaktadır.

Kitap çeşitleri oldukça fazla olan İş çocuk klasikleri, hitap ettiği yaş aralığı da fazlası ile geniştir. İş Bankası Kültür Yayınlarının 1 yaşından önceki çocuklara da hitap eden kitapları da vardır. Özellikle çocukların ilgisini çeken kitapların başında 3 boyutlu masallar olarak bilinen katlamalı kitaplar gelir.

Türkiye çapında 19 kitabevi bulunan İş Bankası Kültür Yayınlarının kitabevlerinin çoğunda özellikle çocuklar için ayrılan bölgeler dikkat çeker. Kitaplar ile çocukları buluşturan, çocuğun kitabı kendi seçerek boyuna uygun okuma masallarında kitapla bir bağ kurulması göz önünde bulundurulmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.