Hızlı Kargo
Availability: Hızlı Kargo

Otomatik Portakal

Modern Klasikler Dizisi - 3

(5.00) - Yorum Yap

35.00

Sipariş verirsen en geç yarın kargoda!
Sipariş veren herkese sürpriz Hediye!

Stokta

Kitap Ayrıntısı
Boyutlar 20.50 × 12.50 cm
Yazar

Sayfa Sayısı

176

Cilt Tipi

Ciltsiz

Çevirmen

Aziz Üstel

ISBN 9786052957929

Açıklama

“Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna bir baskı yöntemi uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum…” Karabasan gibi bir gelecek atmosferi… Geceleyin sokakları terörize eden, yaşamları şiddet üzerine kurulu gençler ve bu hikâyenin anti-kahramanı Alex… Yayımlandığı günden bu yana “kült roman” özelliğini kaybetmeyen Otomatik Portakal’ın 15 yaşındaki kahramanı, “iyi ya da kötü nedir?”, “İnsan özgür iradesiyle kaderini seçebilir mi?” gibi soruların yanıtlarını kurcalarken, şiddet dolu sahnelere Beethoven’ın, Mozart’ın müziği eşlik ediyor; Alex ve “çete kardeşleri” Pete, Georgie ve Aptalof, yarattıkları yepyeni dilin kelimelerini okurun zihnine kazıyorlar. Ünlü yönetmen Stanley Kubrick tarafından 1971’de filme de çekilen Otomatik Portakal tüm zamanların en sarsıcı romanlarından. “Cockney dilinde (İngiliz argosu) bir deyiş vardır. ‘Uqueer as as clockwork orange’. Bu deyiş, olabilecek en yüksek derecede gariplikleri barındıran kişi anlamına gelir. Bu çok sevdiğim lafı, yıllarca bir kitap başlığında kullanmayı düşünmüşümdür. Bir de tabii Malezya’da ‘canlı’ anlamına gelen ‘orang’ sözcüğü var. Kitabı yazmaya başladığımda, rengi ve kokusu hoş bir meyvenin kullanıldığı bu deyişin, tam da anlatmak istediğim duruma, Pavlov kanunlarının uygulanmasına dayalı bir hikâyeye çok iyi oturduğunu düşündüm.”- Anthony Burgess

Modern Klasikler Dizisi – 3

Otomatik Portakal için 1 değerlendirme

  1. Kitap Yorumu

    Roman, distopik bir gelecekte, şiddet ve şiddetin rehabilitasyonu üzerine odaklanmaktadır.

    Romanın ana karakteri olan Alex, bir gençtir ve toplumun yasalarını çiğnemekte ve şiddet içeren suçlar işlemektedir. Ancak bir süre sonra yakalanır ve hapse atılır. Hapishanede, hapishane yetkilileri tarafından yeni bir rehabilitasyon programına katılmaya zorlanır. Bu program, Alex’in şiddet içeren davranışlarını önlemek için kullanılan bir yöntemdir ve bu yöntem, Alex’in beynine özel bir ilaç enjekte edilerek uygulanır. Bu ilaç, Alex’in beyin işlevlerini etkiler ve onun şiddet içeren düşüncelerini ve davranışlarını engeller.

    Roman, Alex’in şiddet dolu hayatına ve sonrasındaki rehabilitasyon deneyimine odaklanarak, insana ait özgürlük ve özerklik, şiddetin nasıl yönetileceği, toplumsal düzen, eğitim sistemi, adalet sistemi ve ahlak gibi konuları ele alır. Ayrıca, dil ve kültür de romanda önemli bir rol oynar ve Alex’in argo bir dil kullanması ve romanın argo terimlerle dolu olması dikkat çeker.

    Otomatik Portakal, karanlık bir distopya olmasına rağmen, dil ve anlatımı, derinlikli konuları ve yazarın hayal gücüyle üretilmiş sıra dışı bir hikayesiyle dikkat çekicidir. Romanın anlatımındaki vurgu, insan doğasının acımasızlığına ve insanların özgür iradeleriyle ne kadar etkili olabileceğine dair felsefi bir mesaj içerir.

Değerlendirme yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir