Sıralama seçin
Toplam 108 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4

Ahmet Ümit


1960 Gaziantep doğumlu olan Ahmet Ümit, lise dönemlerinde çıkan bir kavgadan dolayı 24 arkadaşı ile beraber Gaziantep Atatürk Lisesinden Diyarbakır Ergani’deki bir liseye sürgün gönderilmişlerdir.

Ahmet Ümit, lise eğitiminin ardından 1979 yılında Marmara Üniversitesinde Kamu Yönetimi okumaya başlamış. O yıllarda tanıştığı Vildan Hanım ile evlenmiş ve Gül adını verdikleri bir kızları olmuştur.

Hem şair, hem yazar hem de sıra dışı bir adam olarak bilinen Ahmet Ümit, polisiye romanları bir edebi eser sayılmadığı dönemlerde yayınlamış olduğu kitapları ile ülkedeki en iyi polisiye yazarı haline gelmiş ve geniş kitleler tarafından beğenilmiştir.

Rusya’ya komünizm öğrenmek ve eğitim almak için gittiği dönemlerde eline kalem almaya başlayan yazar, ülkesine ve eşi Vildan Hanım’a duyduğu özlemden dolayı ilk şiir kitabı olan “Sokağın Zulası” adlı kitabını çıkartmıştır.

Yazarlık serüveni başlayan Ahmet Ümit, kitaplarının raflarda eksilmediğini görünce Ali Taygun ile beraber bir reklam ajansı çıkartmaya başlamış, aynı zamanda arkadaşı kendisine edebi konularda da yardımcı olmuştur. Polisiye romanı yazma konusunda ısrar etmiş ve ilk polisiye romanı “Çıplak Ayaklıydı Gece” ortaya çıkmıştır.

Türk Tarihini de içinde taşıyan konuları eserlerinde barındıran Ahmet Ümit, okuyucunun heyecanını arttırmayı çok iyi bilen usta bir yazar olmuştur. Ayrıca polisiye türünde yazdığı kitaplar ile adını yurt dışında da duyurmayı başaran ilk Türk yazar olma onurunu taşımaktadır.

Yazarın Sis ve Gece isimli kitabı Yunanca’ya çevrilerek Yunanistan’da satışa sunulmuştur. Yazdığı kitaplarda polisiye kurgusunun yanı sıra psikoloji ve sosyolojik çözümlere de yer vermektedir. Hitit, Roma ve Osmanlı imparatorluklarına dair bilinmeyen kısa ama akılda kalacak etkileri satır aralarına ustaca yerleştirmiş ve okuyucunun ilgisini her zaman diri tutmayı başarmıştır.

Ahmet Ümit’in edebiyat amacı ise insan ruhunu açıklamak olduğuna inanarak kitaplarını yazması olmuştur. En popüler kitaplarından biri olan Sis ve Gece romanı Turgut Yasalar tarafından Bir Ses Böler Geceyi ise, Ersan Arsever tarafından sinemaya uyarlanmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.