Hızlı Kargo
Availability: Hızlı Kargo

Çavdar Tarlasında Çocuklar

(5.00) - Yorum Yap

59.50

Sipariş verirsen en geç yarın kargoda!
Sipariş veren herkese sürpriz Hediye!

Stokta

Kitap Ayrıntısı
Boyutlar 21.00 × 21.00 cm
Yazar

Sayfa Sayısı

198

Cilt Tipi

İnce Kapak

Çevirmen

Coşkun Yerli

ISBN 9789753636360

Açıklama

Çavdar Tarlasında Çocuklar 1951 yılında basılan kitap, Salinger’in ilk ve tek romanıdır. Çıktığı andan bu yana ilgi gören roman, ergenlik dönemindeki bir çocuğun dünyayı algılayış biçimini bize anlatırken, yetişkinlerin düzenine karşı olan isyanını da başarılı bir dil ile aktarıyor. Samimi dili ve karakterin içinde bulunduğu duyguların okuyucuya olan yansıması, onu kısa sürede dünya edebiyatı listelerinde ilk sıralara taşıyor.   Evden Uzakta Üç Gün Geçiren Holden Caulfield’in Başına Neler Geliyor? Romanda, Holden’in okuldan atılması ile başlayan hikaye onun evden uzaklaşması sonucu başına gelenler ile devam ediyor. Daha önce de iki okuldan kovulan kahramanımız bu olay sonucunda ailesi ile yüzleşmemek için evden kaçıyor. Bavullarını alarak tarih öğretmeninin yanına gelen Holden, hocasının tutumundan rahatsız oluyor ve burada fazla uzun süre kalmıyor. Ergenlik çağının getirdiği isyankar tutum ile yetişkinlerin düzenine adeta kafa tutan kahramanımızın bir sonraki durağı öğrenci yurdu oluyor. Fakat buradan da arkadaşları ile tartıştığı için ayrılmak durumunda kalıyor. Evden uzakta geçirdiği bu birkaç günü, otel odalarında ve sokakta geçirirken yaptığı gözlemler ve başına gelenler bize eğlenceli bir dil ile aktarılıyor. Ona tek yardım etmeye çalışan kız kardeşi ile buluşmaları, yolunda gitmeyen aşk hayatı ve çevresindeki ikiyüzlülüklerden bunalan tavrı bizi bir anda Holden’ın isyanına ortak ediyor.   Liseli bir genç olan Holden Caulfield’in okuldan atılması sonucu dışarıda geçen üç gününü anlatan kitap, aile ve arkadaşları ile yaşadığı sorunlara da değiniyor. Ergenlik çağındaki Holden’in yetişkinler dünyasına olan isyanı ve bir Noel öncesi başına gelenler sonucu psikiyatri kliniğine uzanan öyküsü, başarılı anlatımı ile sizi bir anda kitabın içerisine dahil ediyor. Holden ile isyan ediyor; insanları onunla birlikte dikkatle gözlemliyor ve samimiyetsiz tavırlara onun ile birlikte başkaldırıyorsunuz!   Bunu Biliyor muydunuz? Kitabın Fransızca aslından ilk çevirisi “Gönülçelen” adı ile yayımlanıyor. Yayınevi değişikliği sonrası ise “Çavdar Tarlasında Çocuklar” ismi ile yayımlanmaya başlıyor. En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun! Listelerin her zaman popüler kitabı ve birçok insanın da favorisi olan Çavdar Tarlasında Çocuklar, modern zamanların başyapıtı olarak değerlendiriliyor. Holden ve onun isyankar dünyası ile tanışmak için bu kitaba da mutlaka kütüphanenizde yer açın!

Çavdar Tarlasında Çocuklar için 1 değerlendirme

  1. Kitap Yorumu (doğrulanmış kullanıcı)

    Roman, Amerikan edebiyatının en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilir.

    Romanın ana karakteri Holden Caulfield, bir lise öğrencisidir. Okulda başarısız olmuş, ailesiyle ilişkileri bozuk ve hayattan tat alamayan bir gençtir. Kendisini toplumdan uzaklaştırmış ve bu yüzden de çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunları çözmek için değişiklik yapmaya karar verir ve New York’a kaçar.

    Roman, Holden’ın New York’ta geçirdiği birkaç günü anlatır. Holden, bu süre zarfında birçok farklı kişiyle tanışır ve çeşitli olaylara karışır. Ancak, genel olarak hikaye, Holden’ın iç dünyası ve düşünceleri üzerine odaklanır. Holden, insanların yalan söylediğine, ikiyüzlü olduğuna ve dünya üzerindeki her şeyin sahte olduğuna inanır. Roman boyunca, Holden’ın kişisel krizi ve topluma olan yabancılaşması anlatılır.

    Romanın etkisi, Holden’ın yalnızlığı, acısı ve yaşadığı çaresizliğe odaklanmasından kaynaklanır. Salinger, Holden’ın iç dünyasını ele alırken, özellikle ergenlik çağındaki gençlerin dünya görüşlerini ve hayata bakış açılarını anlatır. “Çavdar Tarlasında Çocuklar”, yalnızlık, kayıp, yabancılaşma, kişisel kimlik, toplumun baskısı ve ahlaki sorumluluk gibi konuları ele alır. Roman, kendi döneminde gençler arasında popüler hale gelmiştir ve günümüzde de gençlerin hayatında önemli bir rol oynamaya devam etmektedir.

Değerlendirme yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir