En İyi Türk Edebiyatı Şiir Kitapları - Kitabı Satın Al

En İyi Türk Edebiyatı Şiir Kitapları

Şiirler birkaç satıra sayfalar dolusu anlamlar sığdırabilen, kendileri küçük ama etkileri oldukça büyük eserlerdir. Ancak şiir, edebiyatın biraz ilgiye muhtaç kalmış yanını yansıtmaktadır. Her kitap okumayı seven şiiri sevmediği gibi, herkes de şiir okumayı sevmez.

Şiir dizelere kocaman cümlelerin nasıl sığdırıldığını bilen ve şiirdeki anlamları çözebilen, şiir tanına varmış insanlar için vazgeçilmez bir tutku haline gelmiştir. Çünkü her şairin kendine özgü üslubunu çözünce, sonrasında yazdığı şiirleri daha kolay anlayabilirsiniz.

Peki, en iyi Türk Edebiyatı şiir kitapları hangileridir? Hangi şiir kitaplarını okumalısınız? İşte size bu sorunuza yanıt olarak, en beğenilen ve en iyi şiir kitapları ve yazarları.

1.Nazım Hikmet: Memleketimden İnsan Manzaraları

Türk şiiri dendiğinde aka ilk gelen, şiire bambaşka bir boyut kazandıran, evrensel şair Nazım hikmet ile başlıyoruz. Yazmış olduğu her şiirde ustalığını konuşturan Nazım Hikmet, Memleketinden İnsan Manzaraları adlı şiir kitabını 1966 yılında yayımlamıştır. 1939 yılında yazmaya başladığı ve 17 bin mısradan oluşan bu şiir kitabı, ilk bittiğinde 66 bin mısradan oluşmaktaydı. Ancak Nazım Hikmet bazı bölümlerini arkadaşları arasında dağıtmış bazılarını ise suç teşkil etme ihtimaline karşı kitaptan çıkartmıştır. Nazım Hikmet’in ilk şiir kitabı ise 835 Satır olmuştur. Kitabı 1929 yılında yayımlamıştır. Kitap Güneşi İçenlerin Türküsü adlı şiirle başlar ve okuyucuya hissettirilmek istenen duygular açıkça değil, kaliteli bir imgesel yaklaşım ile empoze ettirilmiştir.

2. Ahmet Arif: Hasretinden Prangalar Eskittim

Ahmet Arif, şiirlerinde özgürlük, Anadolu ve özlemi harmanlamıştır. Dizelerini kurarken kısa derin ve anlam yoğunluğuna dayalı bir tarz benimsemiştir. Tek şiir kitabı olan ve 1968 yılında yayımlanan Hasretinden Prangalar Eskittim, bulunduğu dönede ve sonrasında olukça çok basılmış ve okunmuştur. Şairin en güzel ve anlamlı dizelerini içeren kitap, günümüzde halen fazlası ile sevilen kitaplar arasında yer almaktadır.

3. Cemal Süreya: Sevda Sözleri

Cumhuriyet dönemi şairleri arasında yazdığı aşk şiirleri ile ayrı bir yeri olan Cemal Süreya, SevdaSözleri kitabında da gönlünde sevda olan insanların yüreğine dokunmaktadır. Şiirlerinde kafiyeyi pek tercih etmese de son derece kolay okunan satırlar kaleme almıştır.

Sözcüklerin melodinse kapılacağınız kitapta, kendinizi bir duygu gemisinin içinde hissedeceksiniz. Her satırda farklı bir anlam ve ahenk sunan Cemal Süreya’nın şiirlerinde, içeriğe lezzet katan çok küçük erotizm damlaları da yer almaktadır.

4. Özdemir Asaf: Yalnızlık Paylaşılmaz

Yalnızlığı en iyi tasvir eden şairlerimizden olan Özdemir Asaf, genç nesil şiir okuyucuların ilgisini daha çok çekmektedir. Kendine özgü bir anlatımı vardır. Kelimelere o kadar güzel dokunuyor ki okuyucu anlatılan duyguları kolaylıkla kalbi ile hissedebilir. Çelişkiler üzerine kurduğu anlatımı ile okuyucuyu hem düşündürüyor hem de şiirin büyüsü ile huzur bulmasını sağlıyor. Çok fazla duygunun bir arada olduğu Yalnızlık Paylaşılmaz kitabına damga vuran dizelerden birisi ise şöyledir; “Yalnız Hem Bilgesi Hem Delisidir Kendi dünyasının.”

5. Orhan Veli Kanık: Bütün Şiirleri

Garip akımının kurucularından olan Orhan Veli Kanık, Türk şiirine bambaşka bir soluk getirmiş usta şairlerden biridir. Şairin 1951 yılında yayımlanan kitabı bir şiir külliyatıdır. Toplamda 156 şiirin yer aldığı Bütün Şiirleri, kitabı, Orhan Veli’nin kalemini tanımak isteyenler için ideal bir eser olacaktır. Şiiri kendi yaşamına uyduran usta şair kuralları tanımamazlığı ve şiire getirdiği yeni soluk ile, Türk şiirinde adını yüzyıllar ötesine taşıyabilecek değerli şairlerden biridir.

6. Atilla İlhan: Ben Sana Mecburum

Atilla İlhan denildiğinde akla ilk gelen eseri Ben Sana Mecburum, adlı kitabı ilk olarak 1960 yılında yayımlanmıştır. Aşkı tüm umutsuzluğu ve imkansızlığı ile anlatan şair okuyucuyu bir anda sosyal ve siyasi sorunların içerisine bırakıyor. Atatürk’e olan hayranlığını da dile getirdiği bu kitapta, birçok duyguyu aynı anda yaşayabilirsiniz. Atilla İlhan, Ben Sana Mecburum kitabı ile okuyucuya hem duygusal bir yolculuk yaşatıyor hem de kendi hayatından kesitleri sunuyor.

7. Necip Fazıl Kısakürek: Çile

İslamcı şairlerden biri olan Necip Fazıl Kısakürek, Çile adlı şiir kitabını ilk olarak 1962 yılında yayımlamıştır. Kitabında kendi içinde yaşadığı gelgitler, madde ve mana arasında yaşadığı çelişkiler ve buhranlı dönemleri yer almaktadır. Hayatında keskin kararlar alan Necip Fazıl Kısakürek, bu kitabında hem Tekke edebiyatının hem de Fransız edebiyatının izlerini okuyuculara ulaştırmıştır. Üslubu ve anlatımı ile ayrı bir yerde olan bu kitabı, farklı türde şiir kitabı okumak isteyenler için iyi bir tercih olacaktır.

8. Turgut Uyar: Büyük Saat

Turgut Uyar’ın, Büyük Saat adlı kitabı ilk olarak 1984 yılında yayımlanmıştır. Kitap tüm şiir kitaplarının oluşturduğu bir külliyat şeklinde oluşturulmuştur. Bir hayat öyküsünün şiirleştirilmiş halini bulabileceğiniz kitapta şairin çocukluğundan, Tomris Uyar’a duyduğu büyük aşka kadar her duyguya yer verilmektedir.

9. Cahit Sıtkı Tarancı: Otuz Beş Yaş

Türk edebiyatının kült şiirlerinden biri olan Otuz Beş Yaş şiirinin adı ile çıkarılan kitap, şairin diğer tüm şiirlerini de içermektedir. Hiçbir akıma bağlı kalmayan şair şiirlerinde, ölüm, doğa, hayat, sevgi ve aşk gibi konuları işlemektedir. Ölümden ve karamsarlıktan en çok bahseden şairimiz olan Cahit Sıtkı Tarancı’nın ölümden bu denli çok bahsetmesi ondan korktuğundan değil, tam tersi yaşamayı çok sevmesinden kaymaklıdır.

10. Can Yücel: Sevgi Duvarı

Müstehcen bir dile sahip olan Can Yücel’in bu kitabı 109 sayfadan oluşan bir eserdir. Kendi hayatından kesitlerin de yer aldığı Sevgi Duvarı kitabı da ünlü argo ağzı ile yazılmıştır. Cinsellik ve aşk gibi konularında yer verildiği eserde, birbirinden anlamlı şiirler yer almaktadır. Şairin bazı şiirleri 7-8 satırdan oluşmasına rağmen, içerisine sayfalar dolusu anlamlar sığdıracak kadar etkileyicidir. Siyaseti’nde içinden gelme isim olan Can Yücel’in tüm kitaplarını okumanızı tavsiye ederiz.

11. Ataol Behramoğlu: Aşk İki Kişiliktir

Yazarlık ve çevirmenlik de yapan şair, Aşk İki Kişilik kitabında okuyucuya hem hüznü hem de umudu bir arada yaşatmaktadır. Kitap iki bölümden oluşmakta olup, ilk kısımda Ataol Behramoğlu kendi hayatından bazı kesitleri, Atilla Jozsef isimli başka bir şairin hayatına benzetmektedir. On ayrılık şiirinin de yer almış olduğu kitapta, hayatın her şeye rağmen akıp gittiği, aşk konuları ve ölüm gibi büyük acılar yer almaktadır. Aşkın sadece iki kişi ile yaşanabileceğini anlattığı şiiri ise, şairin en ünlü şiirleri arasındadır.

12. Cahit Zarifoğlu: Yedi Güzel Adam

Cahit Zarifoğlu, dili ağır ve anlaşılması güç olan bir şairdir. Yazdığı şiirler yüzeysel anlamlar içermemektedir. Şiirleri gizli anlamlar ile dolu olduğundan dizelerini anladım dersiniz, ama içinizden bir ses tekrar okumanız gerektiğini, anlaşılması gereken daha fazla şey olduğunu fısıldar size. Yedi Güzel Adam kitabı 133 sayfadan oluşmasına rağmen okuyucuda binlerce sayfalık bir kitap etkisi bırakacaktır. Şiir okunmak için değil, o kısacak dizelere sığdırılan anlamların içine girip özümsenmelidir.

Şiir okumayı seven okurlar için hazırladığımız listede yer almayan birçok başarılı şiir kitaplarımız da bulunmaktadır. Herkesin gönlünde yatan şair ve kitap başkadır, ancak oluşturduğumuz liste en çok okunanlar arasından seçilmiştir. Keyifli okumalar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir