En Popüler Kişisel Gelişim Kitapları

24 Haziran 2020
En Popüler Kişisel Gelişim Kitapları

Kişisel gelişim kitapları çoğunlukla duymaktan yıldığımız klişeler ile dolu olduğundan, bir çoğumuz bu kitapları hafife alır. Ancak kişisel gelişim hiçte hafife alınacak bir konu değildir.

Bu yazımızda bilinen klişelerden mümkün oldukça uzak, gerçek anlamda pratik ve uygulanabilir yöntemler sunan, bilimin de desteklemiş olduğu bilgilere dayanan, etkileyici ve orijinal bazı kitapları sizler için derledik.

En popüler kişisel gelişim kitapları kendiniz bir adım öteye taşımanıza, daha başarılı ve iç huzura sahip bir hayat sürmenize yardımcı olması dileği ile keyifli okumalar dileriz!

1. Peter M. Senge: Beşinci Disiplin

Rakiplerinizden daha hızlı öğrenme yeteneğine sahip olmanız, tek rekabet avantajınız olabilir. Dünya kendi içerisinde daha bağlantılı hale geldiği ve daha karmaşık ve dinamik özellikler iş dünyasına ağır bastığı sürece, çalışmak daha öretici olacaktır. Bu nedenle Beşinci Disiplin, her yöneticinin başucu kitabı olmaya aday bir eserdir.

2. Uğur Batı: Kendine İyi Bak

Kitabın gerçekten de iki yüzü var. Kendine İyi Bak kitabının B yüzü bizlere kendimizden başlayarak eşsiz bir hazine sunarken A yüzü ise bizi B yüzüne hazırlamaktadır. Enneagram, dünyanın kişilik tanıma ve kendini tanıma konusunda en etkili yöntemidir. Dünyada çoğu üniversitede psikoloji, sanat, tıp, işletme ve eğitim bölümlerinde Enneagram eğitimleri bulunmaktadır.

3. Richard Wiseman: 59 Saniye

Sıradan kişisel gelişim formüllerinden, basmakalıp sözlerden, basit anekdotlardan ve zirveye ulaşma vaatlerinden yorulduysanız, Richard Wiseman’ın 59 Saniye kitabı size adeta bir doktorun reçetesi gibi gelecektir.

4. Doğan Cüceloğlu: Savaşçı

Bedenen büyüdüğü halde, duygu ve heyecanları bakımından gelişip olgunlaşamayan insanlara psikologlar yetişkin çocuk adını vermektedir. Yetişkin çocukların içinde kendilerinin de bilmedikleri, doldurulamayacak boşluklar vardır. Bu boşluklar kişilerin davranışlarında kendilerini belirtmektedir. Yazarın Savaşçı kitabı da bu noktada kişilerin mutsuzluklarının kaynağını tüm detayları ile anlatmaktadır.

5. Ahmet Yıldız: Güçlü Hafıza

Araştırmalara göre hafızasını eğitmemiş kişiler öğrendiklerinin çoğunu 24 saat içerisinde unutmaktadır. Güçlü Hafıza kitabı, hatırlamayı çoğaltmak ve unutmayı azaltmak için kapsamlı ve sistematik bir program sunmaktadır. Kitap, beyin gücünü kullanarak kariyerinde ve özel hayatında yükselmek isteyenlerin tercihi. Özellikle de öğrenciler için vazgeçilmez bir kaynak olacaktır.

6. Wilhelm Reich: Dinle Küçük Adam

Wilhelm Reich’in Dinle Küçük Adam, adlı kitabı bilimsel bir belge değildir, konusu insan olan bir çalışmadır. 1954 yılı yazında, yayınlanma amacı güdülmeden, Orgone Enstitüsü Belgelikleri için yazılmış en popüler kişisel gelişim kitaplarından biridir.

7. Marcus Aurelius: Kendime Düşünceler

M.S. 161'de Roma İmparatoru olan yazar Marcus Aurelius 121 yılının 26 Nisan gününde Roma’da dünyaya gelmiştir. Filozof’un günümüzden 1848 yıl öncesi yazdığı bu kitabı, günümüzde de geçerli olan doğa ve insan üzerine düşünceler bulunmaktadır. Yazar, evrende insanın yerini, ne için var edildiğini yazdıkları ile bize iletmektedir.

8. Nancy C. Andreasen: Yaratıcı Beyin

Lowa üniversitesi Psikiyatri Bölümünde yaratıcılık ve beyin konularındaki araştırmalarına devam eden Ulusal Bilim Madalyası sahibi Nancy Andreasen, yaratıcılığın aslında sadece yaşamın farklı parçalarının yeni ve beklenmedik şekilde bir araya getirilmesi olduğu, yani zeka ve yetenekten bağımsız bir şekilde ortaya çıkabileceğini göstermektedir.

9. Baltasar Gracian: Akıllı Yaşama Sanatı

Baltasar Gracian’ın bu kitabı ise çağların süzgecinden geçmiş ve insanları yüzyıllar boyunca özel hayatta ve iş hayatında nasıl başarılı olabilecekleri konusunda aydınlatmış bir felsefe kitabıdır. İspanyol Cizvit papazı olan yazar tarafından 17. Yüzyılda yazılan bu eser herkese arkadaşlık, duygu yönetimi, liderlik gibi son derece önemli konularda yol göstermektedir. Kitap ayrıca birçok dile de çevrilmiştir.

10. Victor E. Frankl: İnsanın Anlam Arayışı

20 yüzyılın önde gelen psikiyatrlarından olan Victor Frankl’ın İnsanın Anlam Arayışı kitabı otuzun üzerinde yabancı dile çevrilmiş ve tüm dünyada 12 milyondan fazla satmıştır. Kitapta kurucusu olduğu logoterapinin ilkelerini, 2. Dünya Savaşı sırasıda bir toplama kampındaki deneyimleri eşliğinde anlatmaktadır. Varoluşun çetin koşullarından olan anlamı keşfetmenize yardım edecek süreci anlatan Frankl, İnsanı insan yapan nedir? Sorusuna da yanıt vermeye çalışmıştır.

11. David Burns: İyi Hissetmek

Psikiyatrist David Burns, İyi Hissetmek kitabında duygularımızı harekete geçirecek ve hayata daha pozitif bakmamızı sağlayacak, bilimsel olarak tespit edilen bazı teknikler sunmaktadır. Suçluluk duygusu, anksiyete ile başa çıkma ve hiçbir şey yapmama hissi ile başa çıkma, özgüveni artırma, onaylanma bağımlılığının üstesinden gelme, depresyon girdabından kurtulma gibi konularda her zaman saygı görmüş bir kaynaktır.

12. Daniel Goleman: Duygusal Zeka

Yazarın psikoloji alanında çığır açan bu kitabında “EQ”nun “IQ”dan neden daha önemli olduğunu anlatmaktadır. Başta ebeveynler ve eğitimciler olmak üzere herkesin ufkunu açan bu kitabın önemli bir toplumsal mesajı da bulunmakta; Demokrasinin topluma ne ölçüde mal olduğu bireylerin duygusal zeka düzeyleri ile doğrudan bağlantılıdır. Araştırma bulgularına göre, Duygusal Zeka, zeka yoksunluğu kişinin aile yaşamından mesleki başarısına toplumsal ilişkilerinden sağlık durumuna kadar çoğu alanda çok kötü sonuçlar doğurmaktadır. Fakat Dr. Goleman’a göre, duygusal zeka doğuştan gelen bir özellik değildir.

13. Nüvit Osmay: İnsan Mühendisliği

İnsan Mühendisliği, Türkiye’nin kişisel gelişim ve yönetim kılavuzu klasiğidir. Zengin içerikleri ile Türkçenin en çok alıntı yapılan eserlerinden de biridir. Kitabın diğer bir özelliği de modern yönetim, kişisel gelişim öğreti, eğitim ve uygulamalarını Türkçeye kazandıran eserlerden biri olmasıdır.

14. Aykut Oğut: Evrenden Torpilim Var

Aykut Oğut, kitabında kendi yaşadıklarından yola çıkarak istenildiği taktirde başarılı olmayacak hiçbir şeyin olmadığının altını çizmektedir. Evrenden Torpilim Var mutlaka okunması gereken kişisel gelişim kitaplarından biridir.

15. Ahmet Şerif İzgören: Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır

Kişisel gelişim kitaplarına düşkün olan herkesin kısa sürede okuyup bitireceği, okurken eğleneceği ve öğrendiklerini tekrar hatırlayacağı güzel sözler ile hikayelerden oluşan sıcak, içten bir kitaba imza atan Ahmet Şerif İzgören’in, kısacık hikayelerle örülmüş bu kitabı ile gözünden kaçırdıklarını, üzüntülerinin ve başarısızlıklarının kaynağını saptayabilir, belki de harekete geçmeyi bekleyen diğer yarınızı uyandırabilirsiniz.

16. Joe Navarro: Beden Dili

Emekli FBI ajanı olan Joe Navarro, Beden Dili kitabında 25 yıllık kariyeri boyunca elde ettiği deneyimlerinden yola çıkarak beden dilinin şifrelerini açığa çıkartmıştır. Kitabın dili yalın, insan vücudunu bölümlere ayırarak bütünü görmenizi sağlayacak şekilde yazılmıştır. Kitap ayrıca beden dili ile ilgili bilinenlerin yanı sıra ilk defa duyulan bilgileri de içermektedir.

17. Osho: İnsan Olma Yolculuğu

Osho, 20. Yüzyılın en ilham veren spiritüel öğretmenlerinden biri olarak bilinmektedir. “İnsan, hayvan ve kutsal olan arasında bir köprüdür ve tabiatımızın bu ikili niteliğine dair farkındalığımızdır bizi insan yapan” der. İnsan Olma Yolculuğu, çelişkiler arasında seçim yapmak yerine, onları nasıl hayat yolculuğunun her zorluğunu olmamız gereken bireye dair yeni bir keşfe dönüştürmenin anahtarı olarak kabulleneceğimizi anlatmaktadır.

18. Joseph Murphy: Bilinçaltının Gücü

Bilinçaltınız, siz fark etmeden hayatınızı şekillendirmektedir. Olaylara karşı tutumunuz, bakış açınız, tepkilerinizin hepsi bilinçaltınıza bağlıdır. Joseph Murphy’nin kaleme aldığı bu kitap, telkin yöntemi ile düşüncelerinizi değiştirmeyi, ardından kendinizi değiştirmeyi, sonrasında ise kaderinizi değiştirmeyi anlatmaktadır. Mutlaka okunması gereken bir kişisel gelişim kitabı diyebiliriz.

19. Mümin Sekman: Her Şey Seninle Başlar

Her Şey Seninle Başlar, mottosu ile kendini tanıtan kitap Türkçe yazılmış kişisel gelişim kitapları listesinde sıklıkla rastlayacağınız bir eserdir. Kitap başarısızlıkların, korkuların temeline iniyor ve aslında sorunun nerede olduğunu işaret ediyor. İç dünyanızda bir rehber olarak kullanacağınız türden bir eser.

20. Malcolm Gladwell: Outliers

Başarılı insanların başarı hikayeleri vardır. bu başarı hikayelerinin çoğunda ortak bir şeyler bulacaksınız. Bunlardan en bilineni olanların zeki ve hırslı olduklarıdır. Outliers kitabında yazarımız başarıyı anlatan gerçek hikayenin dinlediklerimizden çok daha farklı olduğunu anlatmaktadır. İnsanların neden başarılı olduklarını anlayabilmek için onların hayatındaki detaylara yoğunlaşmaları gerektiğini söylemektedir. Kitap, Beatles ve Bill Gates’in ortak yanlarını, uzak doğu ülkelerinin matematikteki üstün başarılarının nedenlerini, dünyaca ünlü sporcuların hiç kimse tarafından bilinmeyen avantajlarını açıklamaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.