Gerilim Severler için En İyi Gerilim Kitapları - Kitabı Satın Al

Gerilim Severler için En İyi Gerilim Kitapları

Vazgeçilmez bir tutku olan okumak, kimisi için aşk, sevda, bazıları için dram, bir başkası için ise gerilim, korku dolu hikayeler, romanlar vazgeçilmezdir. Gece yatınca gözüne uyku giremeyeceğini bile bile gözünü kırpmadan bir solukta okunan gerilim kitapları, çoğu kişinin en değerli hazinelerinden biridir.

Çoğu kişi kitap okumayı sever, ancak gerilim sevenleri bir tık ötede tutmakta yarar var. Böylesi bir gerilime nasıl dayanıyor, nasıl kitabı ellerinden bırakmadan okuyabiliyorlar diye merak ettiren en iyi gerilim kitaplarını sizler için derledik. Listede yer alan romanları okuyup da korkuyu, gerilimi iliklerinde hissetmemek mümkün değildir.

1. Keskin Şeyler: Gillian Flynn

Yılın en iddialı gerilim kitabı Keskin Şeyler, uluslararası üne sahip gerilim yazarı Gillian Flynn’in Türkiye’de ilk defa 2011 yılında yayınlanan kitabıdır. yazar Keskin Şeyler’de küçük bir kasabada işlenen çocuk cinayetleri üzerinden bir anne ve kız ilişkisini gözler önüne sermektedir. Psikolojik gerilimin heyecan ve merakın son sayfalara kadar doruk noktasında kaldığı kurgusu ile okurların elinden bırakamayacağı en iyi gerilim kitaplarından biridir.

2. Çırak: Tess Gerritsen

Çin asıllı Amarikalı Doktor Tess Gerritsen, kalemine almış olduğu eseri Çırak ile The New York Times Çok Satanlar listesinde yer almıştır. Listede ilk 10 numara yer alan Çırak eseri, pek çok dile çevrilip dünya genelinde yayınlanmıştır. Tess Gerritsen’in soluk soluğa okuyacağınız Çırak eseri, Boston’da yaşanan kadın cinayetlerini ve bu cinayetleri açığa çıkarmaya çalışan dedektif Jane Rizzoli’nin maceralarını anlatmaktadır.

3. Bay Mercedes: Stephen King

Dünya’nın en ünlü ve en çok satan yazarları arasında yer alan Stephen King, 21 Eylül 1947 yılında Amerika’da dünyaya gelmiştir. Gerilim ve korku türündeki eserleri ile üne kavuşan Stephen King, Amerikalı hikaye ve roman yazarıdır. Kalemine almış olduğu eseri Bay Mercedes için katı bir dedektif kitabı diyen King, eseri sayesinde Edgar Ödülüne layık görülmüştür. Eserleri sayesinde önemli pek çok ödüle layık görülen Stephen King, Bay Mercedes eserinde soluksuz okuyacağınız bir polisiye macerası ile karşılaşacaksınız.

4. Şeytanın İksirleri: E.T.A. Hoffmann

Alman edebiyatının en ünlü korku gerilim klasiği olan ve edebiyat tarihinde yerini alan Şeytanın İksirleri, insanı kendi gölgesi ile karanlık yüzlü kendi ötekisiyle yüzleştiren bir eserdir. Kitabı okuduğunuzda keşiş Medardus’un ölümcül günahlarıyla dolaştığı manastırlar, işkence ve ölümün kol gezdiği zindanların insan ruhunun karanlık dehlizlerini temsil edişine şahitlik edecek ve tuku, ölüm, delilik, haz ve lanetin girdabına yakalanacaksınız.

5. Gece Avı: Robert Bryndza

Gece Avı, sürükleyici sonlarına doğru gerilim dozu artan bir polisiye türünde kitap. Daha kitabın başlarında katil ortaya çıkıyor ve kitabın yarısına geldiğinizde kim olduğunu anlıyorsunuz ama onu öğrenmiş olmak işi bozmamakta çünkü sonuna kadar yakalanıp yakalanmayacağı sorusu aklınıza takılıyor. Gerek katilin gerekse Erika’nın kendi başlarına verdikleri mücadeleler heyecanın dozunu arttırmakta ve kitabı elinizden bırakmadan okumanıza yol açmaktadır.

6. Soğuk Kalp: Tami Hoag

Dehşet verici olan bir seri katilin elinden canlı kurtulmayı başaran ancak çocukluğunun geçti eve geri dönen kahramanımızı bir yıl önce yaşadığı her şey bir kabus gibi geri sarmaya başlamıştı. Ünlü bir haber spikeri olan ve travma sonrası hafıza kaybı ile uğraşan Dana Nolan en iyi arkadaşının ortadan kaybolması ile ilgili yıllardır çözülmemiş bir gizemi aydınlatmak adına hafızasını geri kazanmalıdır. Liseden mezun oldukları yaz ortadan kaybolan ve bir daha kendisinden haber alınamayan Casey ile ilgili son günlerini hatırlamaya çalışan Dana, kendi geçmişi ile ilgili asla açılmaması gereken bir kapıyı da aralamış olacaktı.

7.Tabu: John Katzenbach

Mantığı her şeyden üstün tutan Scott Freeman bir tarih profesörüdür. Kızı Ashley’in odasında gizlenen bir aşk mektubu bulduğunda içine bir huzursuzluk tohumu atılmış gibi hissedecektir. “Hiç kimse seni benim sevdiğim kadar sevemez. Hiç kimse. Biz birlikte olacağız. Öyle ya da böyle.” Ashley’in dibe vuran psikolojisi ve kendisi dahil kızının yakınındaki herkesin ölüm tehdidi altında olması, Schott’ın şüphelerini adete bir bıçak gibi keskinleştirir. Mavi yakalı kötü çocuk ile güzel, eğlenceli bir gece yaşadığını düşünen Ashley bu saplantılı adamın zihnindeki kapalı kutuda sıkışmış gibidir. Her çırpınışında ise psikopat ona bir adım daha yaklaşırken önünü kesecek hiçbir şey yoktur. Fakat babası, bir avukat olan eski eşi ve onun gözü pek arkadaşı ile bu kaçık adamı durdurmak için akıl almaz bir plan yapmaktadır.

8. Aura: Daniel Palmer

İlk eşini ve çocuğunu trafik kazasında kaybeden Gage halen kendini suçlamaktadır. Onu çok iyi anlayan Anna ile evlenip kariyerinde başarılı bir noktaya geldiğinde hayatlarındaki büyük eksiklik de kendini hissettirmektedir. Üzücü bir düşükten sonra evlat edinme sürecine girerler, ta ki Lily hayatlarına girene kadar. Genç hamile ve evsiz olan Lily onlardan alacağı maddi yardım karşılığında, doğacak olan çocuğunu vermeye gönüllü olur. Bu herkes için uygun bir anlaşma olmuştur. Karısının iyimserliğini ve mutluluğunu gören Gage’in, kaybolduğunu düşündüğü ümitler bir anda yeşermeye başlamaktadır. Ancak kısa süre sonra Lily’nin karanlık yüzü ile tanışan Gage karşısına çıkan bilmece gibi mesajlar ile tehlikeli bir sırra doğru sürüklendiklerini fark edecektir. Gerçeği ortaya çıkartmak için attığı her adım Anna ile aralarındaki ipleri gerginleştirirken, hayatlarına giren bu esrarengiz yabancı yüzünden ya aklını kaybedecek ya da oyun kurallarını kendisi belirleyecekti.

9. Gölün Dibindeki Ev: Josh Malerman

Amerikalı romancı ve kısa öykü yazarı Josh Malerman, aynı zamanda film yapımcısı ve söz yazarı olarak tanınmaktadır. Kaleme almış olduğu Gölün Dibindeki Ev eseri ile çok satanlar listesinde yer almıştır. Nefes kesici ve tüyler ürpertici Gölün Dibindeki Ev eseri ile soluksuz okuyacağınız bir macera sizleri bekliyor.

10.Lanetli Kızlar: Katie Alender

Halihazırda tatlı bir erkek arkadaşı, harika bir dostu ve kötü bir ruhtan kurtulmuş, iyileşmekte olan bir kız kardeşi vardı. Kız kardeşi Kasey’in bir kulübe katılıp yeni arkadaşlar edinmesi Alexis’i hem endişelendirmekte hem de rahatlatmaktaydı. Gün ışığı kulübündeki kızların hızla şapşal ve anti-sosyal tiplerinden güzel ve popüler tiplere dönüşmeleri biraz garip olsa da, geçen yıl bu tür olaylar yüzünden başlarına gelenlerden sonra Kasey tekrardan doğa üstü şeylere bulaşıyor olamazdı, değil mi? Ancak Alexis yakın zamanda bunun cevabını alacak ve kızların iyi bir ruh olan Aralt’a yemin ettiklerini öğrenecektşr. Kasey’nin durumu düzelteceğine pek inanmayan Alexis ve en yakın dostu Megan, kulübe katılıp olayı araştırmaya karar verirler. Bu amaç ile asi kıyafetlerinden ve pembe saçlarından feragat eden Alexis, yeni sıradan görüntüsünün getirmiş olduğu zarafet ve başarının bağımlısı olacaktır.

11. Kemik Bahçesi: Tess Gerritsen

Günümüzde ortaya çıkan geçmişe ait kemikler, söylenmeyen çarpık, uğursuz gölgelerin dolaştığı uzak bir zaman diliminde yaşanmış çözülmeyen sırlar. Boston Tıp Okulunda okuyan yetenekli ama yoksul öğrenci Norris Marshall eğitimini karşılamak için o bölgenin mezar soyucuları arasına katılacaktır. Yine de bu korkunç ticaret üniversite hastanesinin bahçesinde delik deşik edilerek öldürülen bir hemşirenin şok eden cinayeti karşısında önemsizdir.

12. Melekler ve Şeytanlar: Dan Brown

Dünyanın en ünlü ve en çok satan yazarları arasında yer alan Dan Brown, Melekler ve Şeytanlar eseri sayesinde çok satanlar listesinde yerini korumuştur. 2000 yılında yayınlamış olduğu Melekler ve Şeytanlar eseri 2009 yılında filme uyarlanmış ve dünya genelinde seyircileri ile buluşmuştur. Dan Brown kalemine almış olduğu eseri Melekler ve Şeytanlar eseri ile okuyucuyu inanılmaz bir gerilime sürüklüyor. Pek çok dile çevrilip dünya genelinde yayınlanan Melekler ve Şeytanlar eseri çok satanlar listesinde ilk 10 numarada yerini korumaktadır.

13. Mahşer: Stephen King

21 Eylül 1947 ABD Portland doğumlu olan yazar Stephen King’in kaleme aldığı Mahşer adlı kitabı Colorado’da bir halk evi kurmakta ısrarcı olan hayırsever bir rahibe Abagail ile kötülükten başka bir şey düşünmeyen kötü adam Randall Flagg’ın sadece düşlerde olabileceğini düşündüğümüz karanlık bir hikayeyi anlatmıştır. Kitap en iyi gerilim kitapları arasında olmayı hak etmiş ve okuyucuların beğenisini kazanmıştır.

14. Hayvan Mezarlığı Gecenin Pençesi: Stephen King

Stephen King’in bu eseri beyaz perdeye de aktarılmıştır. Film bütün dünyada yankılar yaratmaya devam etmektedir. Dr. Louis Creed ve ailesi eski Kızılderili mezarlığındaki ruhların gazabına uğramışlardır. Bunun tabi ki nedenleri vardı. Stephen King okuyucularını, doğaüstü olaylar ile bezenmiş heyecanların doruğuna götürmektedir.

15. Kafes: Josh Malerman

Ödüllere doymayan kitap yayımlandığı 2014 yılından bu yana büyük ses getirmiştir. Şimdi ise bizim raflarımızda yerini almaya devam etmektedir. Ödüllerini merak edenler için işte ödüller; This Is Horror Ödülü: En İyi Roman Michigan Notable Book Ödülü Bram Stoker Ödülü: En İyi İlk Roman Finalisti Goodreads En İyi Korku Romanı Finalisti James Herbert Korku Ödülü Finalisti Shirley Jackson Korku Ödülleri Finalisti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir