Tüm Zamanların En Çok Okunan 20 Çizgi Romanı - Kitabı Satın Al

Tüm Zamanların En Çok Okunan 20 Çizgi Romanı

Herkes tarafından bilinen ancak çok fazla okunmayan çizgi roman denildiği zaman çoğu kişi ilk olarak aklına süper kahramanları getirmektedir. Örneğin X-Men ve Batman filmlerinin beyaz perdedeki başarıları, Örümcek Adamın çizgi filmleri ile ürünleri derken süper kahramanlar hayatımızın içerisinde yer almayı başardı. Ülkemize çizgi roman okuma alışkanlığı fazlası ile düşüktür. Bu nedenle insanlar çizgi roman karakterlerini çizgi romanlardan ziyade başka yerlerde duyup öyle biliyorlar.

Genel olarak 19. Yüzyılda mizah dergilerini popülerlik kazanması ile ortaya çıkan çizgi romanlar bir hikayeyi anlatmak için resim ile çizgilerin kullanılmış olduğu çizim sanatına çizgi roman denmektedir. İlk Amerika’da ortaya çıkan çizgi romanlar kısa süre içerisinde tüm dünyanın severek okuduğu bir fasikül şeklini almaya başlamıştır.

Tüm zamanların en çok okunan çizgi romanlarını okumak için nerden başlayacağınızı bilmiyor ya da karar veremiyorsanız blogumuzu okumaya devam edebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere tüm zamanların en çok okunan ve ilgi gören 20 çizgi romanını listeledik. Belki de hiç duymadığınız ya da okumaya fırsat bulamadığınız çizgi romanları okumak için listemize göz atabilir ve çizgi roman karakterlerinin maceralarına sizlerde eşlik edebilirsiniz.

Maus-Hayatta Kalanın Öyküsü: Art Spiegelman

Art Spiegelman’ın babasının II. Dünya Savaşı esnasındaki hayat hikayesini anlatan Maus’da insanlar yerine hayvanlar kullanılır. Alman karakterler kedi, Yahudiler fare, Yahudi olmayan Polonyalılar domuz, İngilizler yunus balığı ve Amerikalılar köpek olarak çizilmiş olan hikayedeki bu hayvanlar rastgele değil, itinalı bir şekilde seçilmişlerdir. Yazarın babasının yaşamış olduğu dramı konu alan Maus 20. Yüzyılın en önemli eserlerinden biri sayılmaktadır.

Watchmen: Alan Moore

2009 yılında çıkan filmi sayesinde herkes tarafından bilinen ve yazar Alan Moore’ın zirvesi sayılan çizgi roman Watchmen harika bir eser. Watchmen hükümetleri, ülkelerin birbirlerine karşı tutumlarını, uluslararası politikaları eleştirmekle kalmayıp yerle bir ederek okuyucuyu kendine bağlamayı başarıyor. Yazarın tüm zekasını ortaya koyduğu eseri mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Planetary Cilt 1: Warren Ellis

Efsane Transmetropolitan serisinin yaratıcısı olan Warren Ellis, kışkırtıcı ve bağımlılık yaratan bir seri olan Planetary’de modern süper kahraman geleneğini tamamen değiştirerek tüm zamanların en sıra dışı çizgi roman hikayelerinden birini okuyucuya anlatıyor. Çizgi roman dünyasının en iyileri arasında yer alan eser bilinmeyen paranormal sırları ve mazileri açığa çıkartmaktadır.

Dylan Dog Maxi Albüm 16: Giulio Antonio Gualtieri

Macera dolu bir çizgi roman okumak isteyen herkesin Giulio Antonio Gualtieri’nin bu eserini kesinlikle okumalarını tavsiye ederiz. Eserde adı geçen şehri basan sisin içerisinde koşuşturan hayaletlerin gece yarısı kalkacak olan trene yetişip yetişmeyeceklerini ve Halloween gecesinde olmanın nelere yol açtığı anlatılmaktadır. Kesinlikle okunması gereken sürükleyici bir çizgi roman.

Hellboy Kış Özel Sayısı: Mike Mignola

2018 en iyi çizgi roman ödüllü bu özel sayı, Mike Mignola ile Adam Hughes’u ilk defa Hellboy Evreninde buluşturmaktadır. Romanda Hellboy’un noel’de evine dönemediği anları ve o sırada başından geçenleri sürükleyici bir şekilde anlatmakta ve Hellboy’un kadim bir kötülüğün peşine düşüşünü akıcı bir dille okuyucuya aktarmaktadır. Kitap çizgi roman seven herkesin keyifle okuyacağı bir eser haline gelmiş ve en iyi çizgi romanlar arasında yer almıştır.

The Punisher Max Cilt 2-İrlanda Mutfağı: Garth Ennis

Gerçekçi bir dünyada yaşayan kahramanımız Frank Castle, süper kahramanların olmadığı, kötü adamların ise uyuşturucu satıcılarından ve seks tüccarlarından oluşan bir dünyada Garth Ennis’in eserinde hikaye sonuna kadar sayısız suçluyu cezalandıran Punisher’ın ayrıca duygusal anlamda zarar gören hayatı da okurlara anlatılmaktadır.

Yeni Zagor Sayısı 39 Veracruz: Moreno Burattini

Tüm zamanların en çok okunan çizgi romanları arasında yer alan Yeni Zagor Sayısı 39 Veracruz, yazar Moreno Burattini’nin belki de en çok okunan ve beğenilen eserlerinden biridir. Zagor sayısının diğer çizgi romanları kadar beğenilen bu kitap okuyan herkesi kendine hayran bırakmayı başaracak niteliğe sahiptir.

Batman-Elmer Fudd: Tom King

Tom King tarafından kaleme alınan Batman Elmer Fudd eşsiz bir aşk, intikam ve gizem dolu bir hikayedir. Tüm zamanların en çok okunan çizgi romanları arasında yer alan hikayede Elder Fudd’ın Bugs Bunny’i öldürmek için bir bara gitmesi ile başlamaktadır. Kitapta özellikle bazı noktalarda alttan alta çok önemli toplumsal sorunlara değinilmiştir. Okuması oldukça zevkli ve biraz çocukça olan bu hikayede bir de kısa karikatürize hikaye bulunmaktadır.

Sandman 4 – Sisler Mevsimi: Neil Gaiman

1980’li yılların başların hiçbir şekilde hak ettiği değeri görmeyen çizgi romanlar, Neil Gaiman’ı Sandman’ı ile kabul edilmeye başladı ve dikkatleri üzerine çekti. Her biri gerçek kavramları ifade eden yedi kardeş ile rüya üstadı Morpheus’u barındıran kitap çizgi roman dünyasının en önemli ve büyük eserlerinden biridir.

Jüpiter’in Mirası: Mark Millar

Mark Millar’ın kaleme aldığı Frank Quitely’in çizmiş olduğu Jüpiter’in Mirası dünyanın en güçlü süper kahramanlarının çocuklarının ve ebeveynlerinin yerlerini tutup tutamayacaklarını ayrıca insani zaafları da içine katarak okuyuculara anlatmaktadır. Ayrıca yazarımız New York Times çok satanlar listesinin gedikli yazarları arasında olduğundan bu eseri de kendisi kadar çok beğenilmiş ve en çok okunan çizgi romanlar arasında yer almayı başarmıştır.

Zagor Sayısı 219: Ade Capone

Ade Capone’nin kaleme aldığı Zagor Sayısı 219 adlı eserde Zagor’un eski düşmanlarının intikam için tekrar döndüklerini ve aynı zamanda yine Zagor’un eski bir düşmanı olan Sam Fletcher’dan almış oldukları teknoloji ile daha güçlü olarak karşısına çıktıkları anı ve sonrasında olanları akıcı bir dille anlatmaktadır. Çizgi roman hiç okumamış olan ya da okuyan herkesin keyif alarak okuyacağı bir eser olduğundan herkese gönül rahatlığı ile tavsiye ederiz.

Vaiz 1 – Teksas Yolları: Garth Ennis

İçeriği ve barındırmış olduğu unsurlar ile oldukça cesur bir kitap olan Vaiz 1 teksas yolları yazar Garth Ennis tarafından kaleme alındığı ve yayımlandığı günden buyana en çok okunan çizgi romanlar arasında yer almayı başarmıştır. Hikaye cennette kaos esnasında, bir melek ve şeytanın ilişkisinden en az tanrı kadar güçlü bir varlığın doğuşu ve yer yüzüne kaçışı ile başlar.

Marvels Mucizeler: Kurt Busıek

Kurt Busiek tarafından kaleme alınan ve Alex Ross tarafından çizilen Marvels Mucizeler adlı çizgi romanda hikaye Phil Sheldon adına bir haber fotoğrafçısının gözünden unutulmaz çizgi roman anlarını okuyuculara sunmaktadır. Marvels süper kahramanlara sıradan bir adamın gözünden bakmak o kahramanları az da olsa tanrısallaştırmıştır.

Swamp Thing Efsanesi – 1.Cilt: Alan Moore

Alan Moore tarafından kaleme alınan Swamp Thing Efsanesi başlarda sıradan bir Dc Comics karakterinden başka bir şey değilken yazarın direksiyonu devralması ile resmen şiirsel bir güzellik kazanmıştır. Yazarımızın burada yapmış olduğu şey ise sıradan çizgi romanların aksine anlatımı, akıcı olan insan ve doğa arasındaki duyguları etkili bir şekilde anlatan eser haline gelmiştir. Okuyucuların gözünde canlanacak olan sahneler kitabı diğerlerinden daha farklı yerlere taşımaktadır.

Homeros Odysseia: Russell Punter

Russell Punter’in efsanevi çizgi romanlarından biri olan Homeros Odysseia, tüm zamanların en iyi eserlerinden biri olmayı başarmıştır. Hikayede Odysseus’un Truva savaşının ardından evine dönmek için adamları ile birlikte denize açıldığı esnada başına geleceklerden haberdar olmamasını ve zorlu yolculuklarında onları bekleyen felaketleri ve nasıl üstesinden geleceklerini anlatmaktadır. Güzel bir maceraya doğru yolculuk yapmak isteyenlerin okuması gereken bir eser olduğunu belirtmek isteriz.

Bone 1: Jeff Smith

Tüm yaş gruplarına hitap eden Bone serisi eşsiz bir eserdir. Sade yapısı ve çizimlerine rağmen, fantastik bir eser olma özelliği taşımaktadır. Jeff Smith tarafından kaleme alınan ve çizilen çizgi roman hikayesi Bone ve kuzenlerinin Boneville’den ayrılmaları ile başlamaktadır. Bone ve kuzenleri kendilerini Yüzüklerin Efendisinde Sauron’un sahibi olduğu gibi ezici bir kötülüğe sahip olan Çekirgeler Efendisine karşı bir mücadele içinde bulmaktadırlar.

Darvedevil – Yeniden Doğuş: Frank Miller

Darvedevil Yeniden Doğuş 1980’lerin sonunda doğru her ne kadar popülaritesini iyice düşürmüş ancak, usta yazar Frank Miller, bu harika çizgi romanı alır ve onu en çok okunan solo hikayeler arasında taşır. Hikayenin adı da bu nedenle yeniden doğuş olmuştur. Hikayede ezeli düşmanı olan Kingpin, Daredevil’ın gerçek kimliğini öğrendiğinden açığa çıkan kimliğinden dolayı Matt Murdock kız arkadaşından ayrılmak zorunda kalır. Bu nedenle Daredevil, hikayenin sonlarında yeniden doğarak Marvel’in en iyi kişisel süper kahraman hikayesinin baş kahramanı olacaktır. Okumaya değer bir eser olduğundan mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Demir Döküm Kadife Eldiven: Daniel Clowes

Daniel Clowes tarafından kaleme alınan Demir Döküm Kadife Eldiven, okumadan asla inanamayacağınız eserlerden biridir. En çok okunan ve çok satan çizgi romanları arasında yer alan eserde yazar Amerikan mitini yerle bir etmeye devam etmektedir. Sizlerde büyük bir çizgi roman hayranıysanız mutlaka bu kitabı okumanızı tavsiye ederiz.

Baskerville’lerin Köpeği: Russell Punter

Russell Punter’in kaleme aldığı Baskerville’lerin Köpeği adlı çizgi romanda bir biri ile alakasız görünen pek çok ip ucu bir araya getirilmiştir. Yazarın en çok sevilen çizgi romanlarından biri olduğundan herkes tarafından beğeni ile okunmuştur. Çizgi roman hayranlarının beğeneceği hiç okumayanları ise ilgisini çekeceği bir eser olduğundan kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz.

Ava Giden Avlanır: Stefano Munarini

Çizgi roman hayranı olan ya da çizgi roman yazmak isteyenlere tavsiye edeceğimiz en iyi kitaplar arasında yer alan Ava Giden Avlanır kitabı okuyan herkesi saracak bir çizgi roman olmasının yanı sıra içinizi ısıtacak hatta düşündürecek bir eserdir. Romanda çizgi roman sevdalısı bir gencin uyanıklık ve özenti ile başlayıp, hiç beklemediği olaylarla gelişen hikayesini anlatmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir