06–09 Yaş Arası Çocukların Okuması Gereken 40 Kitap - Kitabı Satın Al

06–09 Yaş Arası Çocukların Okuması Gereken 40 Kitap

06-09 yaş gruplarına uygun olacak en iyi ve en eğitici okunması gereken eserleri sizler için bir araya getirdik. Çocukların okumayı sevmesi ve keyifli vakit geçirmeleri için listelenen popüler eserleri inceleyin. 06-09 yaş arası çocuklar için en iyi çocuk kitapları, çocukları yaşama hazırlayan, eğitici ve bir o kadar da keyifli eserlerden oluşmaktadır. 06-09 yaş çocuklar için en popüler çocuk kitapları ve seçeneklerine gelin birlikte göz atalım.

Çocuklar için listelediğimiz kitaplar, genel olarak daha çok öğretici nitelikler taşıyan eserlerden oluşmaktadır. Çocukların küçüklüğünden başlayarak kitap okuma alışkanlığı kazandırmak gelecek dönemleri için fazlası ile yarar sağlayacaktır. Küçüklüğünden başlayarak kitap ile iç içe olan çocuklar okur sever olarak hayatlarına devam etmektedir. 06-09 yaş arası çocukların için pek çok kitap bulunmaktadır. Sizler için bu yazımızda çocukların yaş aralığına uygun en iyi çocuk kitaplarını listeledik.

Antoine de Saint-Exupery: Küçük Prens

Küçük Prens eseri ile dünya çapında büyük bir üne kavuşan Antoine de Saint-Exupery, yazım hayatının yanı sıra pilot olarak çalışmaktadır. Dünyanın en çok satan ve en çok okunan eserlerinden olan Küçük Prens, Sahra Çölüne düşen bir pilotun küçük prens ile karşılaşması ile yaşadığı olaylar çemberini anlatmaktadır. 06 ve 09 yaş grubu çocukların okuması gereken eserler arasında yer alan Küçük Prens, yirmi yedi bölümden oluşmaktadır. Çocukların severek okuyacağı Küçük Prens eseri Nurdan Yayınları aracılığı ile yayınlanmıştır.

Edith Nesbit: Demiryolu Çocukları

Kaleme almış olduğu altmıştan fazla çocuk kitapları ile adını duyuran Edith Nesbit, adını Demiryolu Çocukları eseri ile duyurmuştur. Demiryolu Çocukları eseri ile yaşadığı dönemde kısa sürede büyük bir üne kavuşan Edith Nesbit’in bu eseri ayrıca sinema filmine uyarlanmıştır. 06 ve 09 yaş arası çocukların okuması gereken eserler arasında yer alan Demiryolu Çocukları eseri, masum bir adamın casusluk yapmakla suçlanması sonucu yanlışlıkla hapse edilmesi hikayesini anlatmaktadır. Dünya çapında her okurun etkisinde kaldığı Demiryolu Çocukları eseri, İndigo Kitap yayınevi aracılığı ile yayınlanmıştır.

Oscar Wilde: Mutlu Prens

Victoria Dönemi Büyük Britanya’nın en başarılı ve en ünlü yazarları arasında yer alan Oscar Wilde, yazılarında iğneli üslubu ile dikkatleri üzerine çekmiştir. İrlandalı oyun yazarı Oscar Wilde, kaleme almış olduğu Mutlu Prens eseri ilk kez 1888 yılında yayınlanmıştır. Eseri Mutlu Prens’te yazar Oscar Wilde, insanların ikiyüzlü oluşlarını ve adaletsizliği ön planda tutmuştur. Bu konular hakkında eleştirilerde bulunan Oscar Wilde, Mutlu Prens eserini arkadaşı Carlos Blacker’e ithaf etmiştir. Çocukların severek okuyacağı ve elinden düşürmeyeceği Mutlu Prens eseri, İndigo Kitap yayınevi aracılığı ile yayınlanmıştır.

Lev Nikolayeviç Tolstoy: Tolstoy’dan Öyküler

Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Lev Nikolayeviç Tolstoy, dünya çapında tanınmış Rus bir yazardır. Anna Karenina ve İnsan Neyle Yaşar adlı eserleri ile adını duyuran Lev Nikolayeviç Tolstoy, çocuklar için kaleme almış olduğu Tolstoy’dan Öyküler eseri ile çocuk okurlarının sevgisini kazanmıştır. Tolstoy’dan Öyküler eserinde şefkat ve hayvan sevgisi gibi kavramlara yer veren Lev Nikolayeviç Tolstoy, eseri sayesinde çok satanlar arasında yer almaktadır.

Samed Behrengi: Sevgi Masalı

İranlı öğretmen ve çocuk hikayeleri yazarı Samed Behrengi, kaleme almış olduğu Sevgi Masalı ile yaşadığı dönemde çocukların sevgisini kazanmıştır. Eseri Sevgi Masalı’nda Padişahın kızı ile bir uşak olan Koçali’nin aşk hikayesi anlatılmaktadır. 06 ve 09 yaş grubu çocukların okuması gereken eserler arasında yer alan Sevgi Masalı, çocukların elinden düşürmeyeceği ve severek okuyacağı bir eserdir. Son zamanların çok satanlar listesinde yer alan Sevgi Masalı eseri, İndigo Kitap yayınevi aracılığı ile yayınlanmıştır.

Samed Behrengi: Küçük Kara Balık

Hayatını çocuk için hikaye yazmaya adayan Samed Behrengi, yazım hayatının yanı sıra öğretmen olarak çalışmıştır. Kaleme almış olduğu halk masalları ve çocuk hikayeleri ile adını duyuran Samed Behrengi, Küçük Kara Balık eseri ile dünya çapında büyük bir üne kavuşmuştur. Çok satanlar listesinde yer alan Küçük Kara Balık eseri, 06 ve 09 yaş arası çocukları okuması gereken eserler arasında yer almaktadır. Küçük Kara Balık eserinde yazar Samed Behrengi, özellikle adalet, eşitlik ve direnebilme gibi kavramlar üzerinde durmuştur. Dünyanın pek çok yerinde okurları tarafından büyük beğeni kazanan Küçük Kara Balık eseri, İndigo Kitap yayınevi aracılığı ile yayınlanmıştır.

John Boyne: Çizgili Pijamalı Çocuk

İrlandalı roman ve çocuk kitapları yazar John Boyne, dünya çapında en çok okunan ve en çok satan yazarlar arasında yer almaktadır. Kaleme almış olduğu eserlerinin pek çoğu sinema filmine uyarlanmıştır. Ayrıca eserleri sayesinde pek çok önemli ödüle layık görülen John Boyne, Çizgili Pijamalı Çocuk eseri ile çocuk okurlarının sevgisini kazanmıştır. 06 ve 09 yaş arası çocukların okuması gereken eserler arasında yer alan Çizgili Pijamalı Çocuk eseri, dünya çapında yedi milyondan fazla kopya satmıştır. İspanya’da yılın en çok satan eseri unvanını alan Çizgili Pijamalı Çocuk, dokuz yaşındaki bir çocuğun başından geçen olayları anlatmaktadır. Tudem Yayınları aracılığı ile yayınlanan Çizgili Pijamalı Çocuk eseri, New York Times listesinde birince sırada yer almıştır.

Robert Louis Stevenson: Define Adası

Define Adası eseri ile dünya çapında büyük bir üne kavuşan Robert Louis Stevenson, İskoç edebiyatının en önemli yazarları arasında yer almaktadır. Otuz yaşında iken kaleme aldığı Define Adası eseri, romanlar arasında en çok işlenen roman olarak bilinmektedir. Ünlü macera romanı olan Define Adası, çocukların sıkılmadan ve severek okuyacağı bir başyapıttır. Yazar Robert Louis Stevenson tarafından kaleme alınan Define Adası, ayrıca sinema filmine uyarlanmıştır. Korsanları ve macera dolu adaların yer aldığı Define Adası eseri, İş Bankası Kültür Yayınları aracılığı ile yayınlanmıştır.

Roald Dahl: Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Galler doğumlu ünlü çocuk kitapları yazarı Roald Dahl, kaleme almış olduğu Charlie’nin Çikolata Fabrikası eseri ile pek çok önemli ödüle layık görülmüştür. Dünya çağında çocuk kitapları kategorisinde çok satanlar listesinde yer alan Roald Dahl’ın b Charlie’nin Çikolata Fabrikası eseri ayrıca sinema filmine uyarlanmıştır. İzleyiciler ve eleştirmenler tarafından olumlu tepkiler alan Charlie’nin Çikolata Fabrikası, küçük ve yoksul bir ailenin çocuğu olan Charlie Busket’in macera dolu hikayesini anlatmaktadır. 06 ve 09 yaş grubu çocukların okuması gereken eserler arasında yer alan Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Can Çocuk Yayınları aracılığı ile yayınlanmıştır.

Jules Verne: Balonla Beş Hafta

Dünya çapında en çok okunan ve en çok satan yazarlar arasında yer alan Jules Verne, bilimkurgunun babası olarak tanınmaktadır. Seksen Günde Devri Alem eseri ile dünya çapında büyük bir üne kavuşan Jules Verne, Balonla Beş Hafta eseri ile bu ününü sürdürmüştür. Jules Verne tarafından kaleme alınan Balonla Beş Hafta eseri, çocukların severek okuyacağı bir macera romanıdır. Yayınlandığı ilk günden itibaren okurları tarafından büyük beğeni toplayan Balonla Beş Hafta, pek çok dile çevrilerek dünya genelinde yayınlanmıştır. Avrupalılar için sır dolu bir kıta olan Afrika gezisinin anlatıldığı Balonla Beş Hafta eseri, 06 ve 09 yaş arası çocukların okuması gereken eserler arasında yer almaktadır.

James Matthew Barrie: Peter Pan

İskoç tiyatro ve roman yazar James Matthew Barrie, kaleme almış olduğu Peter Pan eseri ile büyük bir üne kavuşmuştur. Dünyanın en çok satan ve en çok okunan eserlerinden birisi olan Peter Pan, ayrıca pek çok tiyatro ve sinema filmine uyarlanmıştır. Uçabilen küçük bir çocuk olan Peter Pan’ın macera dolu hayatını anlatıldığı Peter Pan eseri, ayrıca dünya klasikleri arasında yer almaktadır. Hem çocukların hem de yetişkinlerin severek okuyabileceği Peter Pan eseri, 06 ve 09 yaş arası çocukların okuma listelerinde bulundurmaları gereken eserler arasında yer almaktadır.

Johanna Spyri: Heidi

Heidi eseri ile dünya çapında büyük bir üne kavuşan Johanna Spyri, her dönemde çok satanlar listesinde ilk sıralarda yer almıştır. Kaleme almış olduğu Heidi eseri ile yaşadığı dönemde okurları tarafından büyük bir beğeni toplayan Johanna Spyri, kısa sürede dünya genelinde tanınan yazarlar arasında yer almıştır. Ayrıca sinema ve çizgi filmlere konu edilen Heidi eseri, küçük yaşta anne ve babası kaybetmiş Heidi adlı küçük bir kız çocuğunun hikayesini anlatmaktadır. Yediden yetmişe herkesin severek okuduğu Heidi eseri, 06 ve 09 yaş arası çocukların okuması gereken eserler arasında yer almaktadır.

Carlo Collodi: Pinokyo

İtalyan gazeteci ve yazar Carlo Collodi, yediden yetmişe herkesin severek okuduğu Pinokyo karakterine hayat veren yazar olarak tanınmaktadır. Yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Carlo Collodi, kaleme almış olduğu Pinokyo eseri ile dünya çapında büyük bir üne kavuşmuştur. Pek çok film yönetmeninin filmlerine konu ettiği Pinokyo eseri, dünya genelinde farklı dillere çevrilerek yayınlanmıştır. Dünya çocuk edebiyatının başyapıtları arasında yer alan Pinokyo, yalan söyledikçe burnu uzayan ve Gepetto usta tarafından kukladan yapılmış bir çocuğu anlatmaktadır. 260 ayrı dile çevrilerek dünya genelinde yayınlanan Pinokyo eseri, İş Bankası Kültür Yayınları aracılığı ile yayınlanmıştır.

Roald Dahl: Matilda

Ödüllü Charlie’nin Çikolata Fabrikası eserinin yazarı olan Roald Dahl, kaleme almış olduğu Matilda eseri ile bu başarısını sürdürmüştür. 06 ve 09 yaş arası çocukların okuması gereken eserler arasında yer alan Matilda eseri, pek çok dile çevrilerek dünya genelinde yayınlanmıştır. Dünya çocuk edebiyatının en çok satan ve en çok okunan eserleri arasında yer alan Matilda, özel yetenekleri ve olağanüstü zekası olan küçük bir kız çocuğunun hikayesini anlatmaktadır. Ayrıca sinema filmine uyarlanan Matilda, izleyiciler ve eleştirmenler tarafından büyük beğeni toplamıştır.

 • -30%
  Matilda - Kitabı Satın Al

  Matilda

  Orijinal fiyat: 170.00₺.Şu andaki fiyat: 119.00₺. Stok Yok

Roald Dahl: Charlie’nin Büyük Cam Asansörü

Dünya çocuk edebiyatı en ünlü yazarlarından birisi olan Roald Dahl, ödüllü Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nda yer alan karakter Willy Wonka’nın maceralarını Charlie’nin Büyük Cam Asansörü eserinde devam ettirmektedir. Çocukların severek okuyacağı Charlie’nin Büyük Cam Asansörü, yoksul bir ailenin çocuğu olan Charlie’nin bu kez ailesi ile birlikte yaptığı cam asansör ile yolculuğunu anlatmaktadır. Can Çocuk Yayınları aracılığı ile yayınlanmış olan Charlie’nin Büyük Cam Asansörü eseri, 06 ve 09 yaş arası çocukların okuması gereken eserler arasında yer almaktadır.

Varol Yaşaroğlu: Kral Şakir

Türk karikatürist ve animasyon yapımcısı Varol Yaşaroğlu, kaleme almış olduğu Kral Şakir çizgi serisi ile adını duyurmuştur. 06 ve 09 yaş arası çocukların okuması gereken eserler arasında yer alan Kral Şakir çizgi serisi, çocuk edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Macera dolu ve eğlenceli anlatı tarzıyla çocukların sevdiği yazarlar arasında yer alan Varol Yaşaroğlu, eserleri sayesinde çocuk edebiyatında en çok okunan yazarlar arasında yer almıştır. Yazar Varol Yaşaroğlu’nun kaleme almış olduğu Kral Şakir çizgi serisi sırasıyla;

 • Macera Adası
 • Mor Bir Fil Gördüm
 • Muhtişim Dedektifler
 • Dostum Bu Çok Havalı
 • Hayat Kısa Filler Uçuyor
 • Anlatsam Film Olur
 • Dürümler Karışık
 • Macera Devam Ediyor
 • Tek Kişilik Dev Orkestra

Şermin Yaşar: Dedemin Bakkalı

Çocuk edebiyatı dünyasında kaleme almış olduğu Dedemin Bakkalı eseri çocuk okurlarının sevgisini kazanan Şermin Yaşar, eseri sayesinde çok satanlar arasında yer almıştır. Dedemin Bakkalı adlı eserinde çocukların ve yetişkinlere önemli mesajlar veren Şermin Yaşar, rehber niteliğindeki bu eseri ile okurları tarafından büyük beğeni toplamıştır. Eğlenceli, yardımsever ve yenilikçi fikirleri ile romanda dikkatleri üzerine çeken küçük bakkal çırağı, sivri zekası ile yetişkinlere önemli dersler vermektedir. 06 ve 09 yaş arası çocukların okuması gereken eserler arasında yer alan Dedemin Bakkalı eseri, Taze Kitap yayınevi aracılığı ile yayınlanmıştır.

Şermin Yaşar: Abartma Tozu

Türk edebiyatında kaleme almış olduğu çocuk kitapları ile ön plana çıkan Şermin Yaşar, Abartma Tozu ile çocuk edebiyatına önemli bir katkıda bulunmuştur. Abartma Tozu eserin yazar Şermin Yaşar, küçük bir çocuğun yaşamış olduğu olayları kaleme almıştır. 06 ve 09 yaş arası çocukların okuması gereken kitaplar arasında yer alan Abartma Tozu, çocuk edebiyatında en çok okunan ve en çok satan eserler arasında yer almaktadır. Kendisi haricinde herkesi farklı bir şekilde anlatan küçük çocuğun hikayesinin anlatıldığı Abartma Tozu eseri, Taze Kitap yayınevi aracılığı ile yayınlanmıştır.

Jeff Kinney: Saftirik

New York Times listesinde çok satanlar arasında yer alan Jeff Kinney, Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 yazarından birisi olarak seçilmiştir. Online oyun geliştiricisi olarak adını duyuran Jeff Kinney, ayrıca kaleme almış olduğu Saftirik eseri serisi ile çocuk edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Dünya çapında en ok okunan ve en çok satan eserler arasında yer alan Saftirik eser serisi, pek çok dile çevrilip dünya genelinde yayınlanmıştır. Ayrıca pek çok önemli ödüle layık görülen Jeff Kinney, çocukların en sevdiği yazarlardan birisi olmuştur. Çocuk edebiyatının en önemli yapıtları arasında yer alan Saftirik eser serisi sırasıyla;

 • İşte Şimdi Yandık
 • Eridik Bittik
 • Tam Bir Felaket
 • Kayıttayız
 • Hey Gidi Günler
 • Türünün Son Örneği
 • Ama Bu Haksızlık
 • Rodrick Kuralları
 • Panik Yok
 • Ah Kalbim
 • Kendin Yap Kitabı

Süleyman Bulut: 101 Deyim 101 Öykü

Çocuk edebiyatının en çok satan ve en çok okunan yazarları arasında yer alan Süleyman Bulut, Milliyet Sanat Dergisi Çocuk Oyunu yarışmasında ve katılmış olduğu pek çok çocuk oyunları yarışmalarında önemli dereceler elde etmiştir. Kaleme almış olduğu 101 Deyim 101 Öykü eserinin yazarı olan Süleyman Bulut, çocuklara eğitim niteliğinde bir eser kaleme almıştır. Çocukları bilgi edinip pek çok deyim öğrenmesini sağlayan 101 Deyim 101 Öykü eseri, özellikle 06 ve 09 yaş grubu çocukların okuması gereken eserler arasında yer almaktadır.

Nazım Hikmet Ran: Sevdalı Bulut Masalı

Türk edebiyatının en büyük üstatlarından birisi olarak bilinen Nazım Hikmet Ran, romantik komünist ve romantik devrimci olarak tanınmaktadır. Eserleri ile pek çok ödüle layık görülen Türk şair ve yazar Nazım Hikmet Ran, 20. Yüzyıl edebiyatının en ünlü yazarlarından birisidir. Özellikle 06 ve 09 yaş arası çocukların okuması gereken eserler arasında yer alan Sevdalı Bulut Masalı eserinin yazarı olan Nazım Hikmet Ran, bu eserinde pek çok masallara yer vermiştir. Pek çok dile çevrilip dünya genelinde yayınlanan Sevdalı Bulutlar Masalı, 100 temel eser listesinde yer almaktadır.

Lev Nikolayeviç Tolstoy: Erik Çekirdeği

Rus edebiyatının en önemli yazarlarından birisi olan Lev Nikolayeviç Tolstoy, ayrıca dünya edebiyatında en çok okunan ve en çok satan yazarlar arasında yer almaktadır. Edebiyat dünyasının dev isimlerinden olan Lev Nikolayeviç Tolstoy, kaleme almış olduğu öykülerini Erik Çekirdeği adlı eserinde toplamıştır. Birbirinden güzel öykülerin yer aldığı Erik Çekirdeği eseri, 06 ve 09 yaş arası çocukların okuması gereken eserler arasında yer almaktadır. Çocuk edebiyatından en çok tercih edilen eserler arasında yer alan Erik Çekirdeği, Can Çocuk Yayınları aracılığı ile yayınlanmıştır.

Rick Riordan: Şimşek Hırsızı

Çocuk edebiyatında en çok okunan ve en çok satan yazarlar arasında yer alan Rick Riordan, Şimşek Hırsızı eseri ile çok satanlar arasında daima yerini korumuştur. Percy Jackson ve Olimposlular serisinin birinci kitabı olan Şimşek Hırsızı, hiperaktif ve disleksik bir çocuk olan Percy Jackson’un macera dolu hayatını anlatmaktadır. 06 ve 09 yaş arası çocukların okuması gereken eserler arasında yer alan Şimşek Hırsızı, çocuklarınızın severek okuyacağı macera dolu bir eserdir. Fantastik bir eser olan Şimşek Hırsızı eseri, Doğan Egmont Yayıncılık aracılığı ile yayınlanmıştır.

Anna Sewell: Siyah İnci

Kaleme almış olduğu Siyah İnci eseri ile dünya çapında büyük bir üne kavuşan Anna Sewell, İngiliz edebiyatının en önemli yazarları arasında yer almaktadır. Çocuk edebiyatı türünde önemli eserler vermiş olan Anna Sewell, Siyah İnci eseri sayesinde her dönemde çok satanlar listesinde ilk sıralarda yer almıştır. Siyah İnci eseri, sahipleri tarafından sevgi ve şefkat dolu yuvada büyüyen daha sonra elden ele geçen ve kötü şartlar altında yaşamak zorunda kalan bir atın hikayesini anlatmaktadır. Martı Çocuk Yayınları aracılığı ile yayınlanmış olan Siyah İnci, 06 ve 09 yaş arası çocukların okuması gereken eserler arasında yer almaktadır.

Şermin Yaşar Dedemin Bakkalı – Çırak

Türk çocuk edebiyatında önemli bir yere sahip olan Şermin Yaşar, kaleme almış olduğu çocuk kitapları ile çok satanlar arasında listelerde yerini korumuştur. Eserlerinde özellikle öğretici ve öğüt verici hikayeleri kaleme alan Şermin Yaşar, Dedemin Bakkalı Çırak eseri ile çocuklara önemli mesajlar vermektedir. Özellikle 06 ve 09 yaş arası çocukların okuması gereken eserler arasında yer alan Dedemin Bakkalı Çırak, Taze Kitap yayınevi aracılığı ile yayınlanmıştır.

Luis Sepulveda: Martıya Uçmayı Öğreten Kedi

UNESCO çalışmalarında yer alan ve çocuk edebiyatında önemli bir yere sahip olan Luis Sepulveda, kaleme almış olduğu Martıya Uçmayı Öğreten Kedi adlı eseri ile dünya çapında büyük bir üne kavuşmuştur. Eserleri ile pek çok önemli ödüle layık görülen Luis Sepulveda, Martıya Uçmayı Öğreten Kedi eseri ile çocuklara öğüt verici önemli mesajlar vermektedir. Okyanusa dökülen petrol nedeni ile zehirlenen genç martının hikayesinin anlatıldığı Martıya Uçmayı Öğreten Kedi eseri, çocukların önemli ders çıkaracağı bir eserdir. Luis Sepulveda tarafından kaleme alınan Martıya Uçmayı Öğreten Kedi, dünya çapında en çok satan ve en çok okunan eserler arasında yer almaktadır. Ayrıca 06 ve 09 yaş arası çocukların okuması gereken eserler arasında yer alan Martıya Uçmayı Öğreten Kedi eseri, Can Çocuk Yayınları aracılığı ile yayınlanmıştır.

Ömer Seyfettin: Sivrisinek

Türk edebiyatının en önde gelen hikaye yazarlarından birisi olan Ömer Seyfettin, ayrıca Türkçede sadeleşmenin savunucusu olarak bilinmektedir. Türkçülük akımının kurucularından birisi olan Ömer Seyfettin, çocuk edebiyatında çocuk okurlarının en sevdiği yazarlar arasında yer almıştır. Kaleme almış olduğu Sivrisinek eserinde yazar Ömer Seyfettin, 10 ayrı öyküye yer vermiştir. 06 ve 09 yaş arası çocukların okuması gereken eserler arasında yer alan Sivrisinek adlı eserde yer alan 10 öykü sırasıyla aşağıda verilmiştir.

 • Muayene Hastanın komik itirafı
 • Perili Köşk Kimsenin yaşamadığı ev
 • Sivrisinek Rüzgâra kafa tutan çelimsiz
 • Çakmak Yalancının inadı
 • And Kan kardeşliğinin gücü
 • İlk Cinayet Gemi yolculuğunda beklenmedik olay
 • Cesaret İrikıyım müşterinin sürprizi
 • Türkçe Reçete Genç doktorun teşhisi
 • Külah Uyanık hırsızın sonu
 • Mermer Tezgâh Marangozu şaşkına çeviren adam

Evliya Çelebi: Yedi İklim Dört Bucak

Evliya Çelebi, 17 yüzyılda yaşam sürmüş dünya gezgini bir ulu yazardır. Tam 50 yıl hiç durmadan ve dinlenmeden gezmiş de gezmiş. O yıllarda üç büyük ankaraya yayılan büyük Osmanlı İmparatorluğu içinde gitmedik köşe, görmediği bucak bırakmamış. Bu sonu gelmez gezisi esnasında hiç durmadan gündelik notlar almış. Gidip gördüğü yerleri, görüp tanıştığı insanları, şahit olduğu şaşırtıcı olayları, dinlediği ilginç hikayeleri hiç durmadan kaleme almış. Kıymetli şairimiz Refik Durbaş, bu ünlü gezginimiz Evliya Çelebi’nin yazılarını taradı, çocuklar için farklı bulduğu kısımları, anlatımını sadeleştirerek, Yedi İklim Dört Bucak ismi altında bu eserde bir araya getirdi. Genç yaşta kaybettiğimiz ülkemizin en iyi çizerlerinden biri olan Yalçın Çetin de bu eseri resimlemiştir. Gezi notlarını gündelik konuşma üslubu ile kaleme alan büyük gezgin Evliya Çelebi’nin alabildiğine abartarak anlattığı hadiseleri keyifli bir şekilde okuyabilirsiniz. Yedi İklim Dört Bucak eseri Evliya Çelebi tarafından kaleme alınmıştır. Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlanmış Yedi İklim Dört Bucak eserinin açıklamasını inceleyerek hemen sipariş verebilirsiniz.

Christine Nöstlinger: Konrad ya da Konserve Kutusundan Çıkan Çocuk

Posta yolu ile çocuk sahibi olunur mu diye sormayın. Çünkü Bayan Bartolotti’nin başına geldi bu olay. Postayla ulaşan paketin içinden bir konserve çocuk çıktı. Son derece akıllı, çok terbiyeli ve iyi eğitim görmüş, 7 yaşında bir erkek çocuğu. İsmi ise Konrad. Tam da ideal bir çocuk. Bartolotti, kendi başına yaşayan ve hiç de düzenli olmayan biriydi. Ancak hanımefendi adresine yanlışlıkla gelen bu aşırı düzgün Konrad’ı çok sevdi. Arkadaşı Eczası Egon ve komşu kızı Kitti Rusika da çocuğu sevenler arasında. Fakat, yanlışlıkla gönderilen paket günün birinde tekrar istendiğinde olanlar olmaya başladı. Konrad ya da Konserve Kutusundan Çıkan Çocuk eseri Christine Nöstlinger tarafından kaleme alınmıştır. Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlanmış eser çocukların okuması gereken eserler arasında yer almaktadır.

Anton Pavloviç Çehov: Marangozun Köpeği Kaştanka

Çoban köpeği ile fino karışımı, kestane rengine sahip sevimli bir köpek olan Kaştanka marangoz Luka ve oğlu Fedyuşka ile beraber yaşamaktadır. Yaptığı yaramazlıklar sebebi ile Luka sık sık ona ceza verse de Kaştanka efendisinin yanındaki yaşamından son derece memnundur. Beraber dışarıda gezmeye çıktıkları bir gün, Kaştanka efendisini kaybeder. Sağa sola koşup durur, her yeri arar durur ancak bulamaz onu. Yorgunluk, açlık ve dondurucu soğuk sebebi ile acınası bir durumda iken bir adam Kaştanka’ya sahip çıkar. Kaştanka’ya sahip çıkan adam onu evine götürür. Kaştanka’ya sevgi ile yaklaşan bu adam, sirkte gösteriler yapan bir palyaçodur. Palyaço Bir kedi, bir köpek, bir kaz ve bir domuzdan meydana gelen ekibe Kaştanka da dahil olmuştur. Kaştanka’ya oyunlar ve numaralarla ilgili eğitim verir. Yeni efendisi ve arkadaşları ile beraber, Kaştanka’nın artık yepyeni bir yaşantısı vardır. Marangozun Köpeği Kaştanka eseri Anton Pavloviç Çehov tarafından kaleme alınmıştır. Arkadaş Yayınları tarafından yayımlanmış Marangozun Köpeği Kaştanka çocukların okuması gereken eserler arasında yer almaktadır.

Jules Verne: İki Yıl Okul Tatili

Chairman yatılı okulunda eğitim gören bir grup öğrenci, keyifli bir yat gezisi için hazırlık yapıyordu. Yolculuk sabah çok erken saatte başlayacağı için öğrenciler akşamdan yata yerleşmiş ve erken saat de uyuya kalmışlardı. Tüm hazırlıklar tamamlandığında gemideki çalışanlar karada dolaşmak için çıktılar. İşte ne olduysa tam da bu esnada oldu. Yatı iskeleye bağlayan palamar, sebebi bilinmeyen bir şeyden dolayı çözüldü. Ayrıca tekne kuvvetli rüzgarın etkisi ile çabucak açığa sürüklendi. Daha sonra patlayan fırtına tekneyi okyanusun uzak köşelerine sürükledi ve çocuklar için unutulması mümkün olmayan bir yaşam savaşı başladı. İki Yıl Okul Tatili isimli macera romanı Jules Verne tarafından kaleme alınmıştır. Popüler ada romanları arasında yer alan İki Yıl Okul Tatili İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Italo Calvino: Dere Tepe Ters

Dere Tepe Ters kitabı 20. yüzyılın unutulmaz yazarlarından Italo Calvino’nun çocuklar için kaleme aldığı son masallardan bir tanesidir. Savaştan dönen Kral Clodoveo kaybolmuştur. Hem de nerenin yer nerenin gök olduğu belli olmayan ormanda. Kalbi hırs ile, aklı ihanetle yanıp kavrulan Kraliçe Ferdibunda. Dünyayı değiştirmeyi arzulayan masum Prenses Verbana ve iyi niyetli orman bekçisi Mirtillo. Kim bilebilir, belki de bu hangisinin dal, hangisinin kök olduğu belli olmayan labirent, doğaya yansıyan kötü durumun ta kendisidir. Ve bu labirentten çıkmaya sadece masumiyet yardımcı olacaktır. Italo Calvino tarafından kaleme alınan Dere Tepe Ters kitap özeti okuyarak, eser hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanmış Dere Tepe Ters eseri 06-09 Yaş Arası Çocukların Okuması Gereken kitaplar listemize girmeyi başarmıştır.

Samed Behrengi: Bir Şeftali Bin Şeftali

Bir Şeftali Bin Şeftali, Samed Behrengi’nin en beğenilen eserlerinden bir tanesidir. Bu mükemmel hikayede yoksul iki sevimli çocuğun sevgi ile filizlendirdikleri bir şeftali ağacının başından geçenler kaleme alınmıştır. Emekle, sevgiyle, suyla, toprakla ve güneşle beslenen bir çekirdeğin ilk olarak filize, daha sonra ağaca dönüşümünün hikayesi. Şeftaliye ulaşan yolculuğunda küçük şeftali ağacının yaşadıkları, küçük çocukların hikayeleri ile birleşerek mükemmel bir anlatıya dönüşmektedir. Şeftalinin yaşamış olduğu her evre, onunla beraber büyüyen çocukların hikayesinde can buluyor. Okunması gereken en popüler eserler arasında yer alan Bir Şeftali Bin Şeftali kitabı Samed Behrengi tarafından kaleme alınmıştır. İlgi Kültür Sanat Yayınları tarafından yayımlanmış Bir Şeftali Bin Şeftali kitabını satın alarak sevgi ve emek üzerine efsanevi eseri okuyabilirsiniz.

Andre Maurois: Şişkolarla Sıskalar

Dünya çocuk edebiyatının en başarılı ve en popüler eserlerinden bir tanesi olan Şişkolarla Sıskalar da çocuksu bir düşsellik atmosferinde, iki ülke arasındaki tuhaf savaş anlatılmaktadır. Tüm vatandaşları şişko olan bir ülke Göbekistan ile Tüm vatandaşları sıska olan bir başka ülke arasındaki savaş. Kemikistan arasındaki bitmek bilmeyen geçimsizlik, uyuşmazlık herkesi kimi zaman güldürecek, kimi zaman da düşündürecek. Savaşın bu denli alaya alındığı, savaşla bu kadar dalga geçildiği çok az roman bulunmaktadır. Şişko olan Ünal ile sıska olan İlkay ii kardeştir. Dokuz ve on yaşlarındaki bu iki kardeş, Göbekistan ile Kemikistan arasındaki Şişkolar’la Sıskalar’ın arasın da kalırlar. Aralarında yaşanan komik savaşın da en yakın tanığı olurlar. Pek çok kitabı kaleme almış olan popüler Fransız yazarı André Maurois, çocuklar için yazdığı bu kitabı ile dünyanın pek çok ülkesinde çocukların gönlünü feth etmiştir. Şişkolarla Sıskalar isimli güzel kitabı değerli şairimiz Ülkü Tamer’in çevirisi ve uyarlaması ile beğeninize sunulmuştur. Şişkolarla Sıskalar kitabı Andre Maurois tarafından kaleme alınmıştır. Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlanmış Şişkolarla Sıskalar eserini sipariş vererek Çocukların Okuması Gereken kitaplar arasındaki esere sahip olabilirsiniz.

Andrew Clements: Bunun Adı Findel

Beşinci sınıfta okuyan ve kabına sığmayan çocuklardan olan Nick, olur olmaz sorularla ders kaynatmada profesyoneldir. Fakat, çetin ceviz dilbilgisi öğretmeni Nick’in oyununa gelmez. Ayrıca Nick’den sözcüklerin nereden kaynaklandığı ile alakalı bir rapor hazırlamasını ister. Öğrendikleri karşısında fazlası ile etkilenen Nick, bunları denemek için parlak bir fikir bulur. Mesela kalem yerine findel demeye başlamıştır. Hiçbir anlam ifade etmeyen sözcük önce okulda, sonrasında kasabada çabucak yayılır ve televizyonlara konu olur. Nick’in masum oyunu hiç beklemediği sonuçlara neden olacaktır. Bunun Adı Findel eseri Andrew Clements tarafından kaleme alınmış Günışığı Kitaplığı tarafından kitapseverlerin beğenisine sunulmuştur. Bunun Adı Findel özetini okuyarak, eser hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Azra Erhat: Troya Masalı

Anadolu da yaşanmış, dünya tarihinin en önemli savaşını arkeolog, çeviri ustası Azra Erhat çocuklar için kaleme almıştır. Azra Erhat bu eserinde çocuklara Çanakkale yöresinin söylencelerini en iyi şekilde aktarmıştır. Editörlüğünü Semih Gümüş’ün yaptığı Köprü Kitaplar dizisinin altıncı eseri Troya Masalı, hakkındaki efsaneleri sade bir dille aktarmaktadır. Troya Masalı Ülkemizi tanıma, geçmişimize sahip çıkma ve saygı duyma bilincinin gelişmesine destek olmaktadır. Eşsiz kaynak niteliğindeki Troya Masalı girişinde, Çanakkale Boğazı’nın söylenceleri ve Troya’nın bulunuşu yer almaktadır. Sonrasında ise popüler Paris ve Helene söylencesiyle başlayan destan bölümü bulunmaktadır. Troya Masalı, 2000 senesinde yitirdiğimiz usta karikatürcümüz Ferruh Doğan’ın özgün desenleri ile kaplı. Tanınmış Anadolulu tarihçi ve ozan Homeros’un İlyada destanın da 10 yıl sürdüğü ifade edilen Troya Savaşı filmlere konu olmuştur. Troya Masalı ile alakalı pek çok kitap da yazılmıştır. İlk defa 1981 yılında yayımlanan, Çocuklara Anadolu destanlarını sevdirme çabası olan Troya Masalı kitabı Azra Erhat tarafından kaleme alınmıştır. Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlanmış, Troya Masalı açıklamasını incelerek çocuklarınıza hediye olarak satın alabilirsiniz.

Edmondo De Amicis: Çocuk Kalbi

Üçüncü sınıf da eğitim gören Enrico bir günlük tutmaya başlamıştır. Bu sınıfta yeni bir öğretmeni ve yeni arkadaşları olmuştur. Enrico kısa süre sonrasında sınıftaki her çocuğun değişik bir hikayesi olduğunu keşfetmiştir. Bazı arkadaşlarının ailesi çok zengin, bazı arkadaşlarının ailesi ise çok fakirdir. Enrico günlüğünü tutmaya devam ettikçe, okulda yalnızca dersleri öğrenmekle kalmayıp hayatı da öğrenmeye başladığını fark edecektir. 06 ile 09 Yaş Arası Çocukların Okuması Gereken kitaplar arasındaki Çocuk Kalbi eseri Edmondo De Amicis tarafından kaleme alınmıştır. İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanmış eseri inceleyerek satın alabilirsiniz. Çok satanlar arasındaki Çocuk Kalbi kitabı çocukların hayatı öğrenmesi için eşsiz bir eserdir.

Aziz Nesin: Şimdiki Çocuklar Harika

Aziz Nesin’in 1967 senesinde kaleme aldığı Şimdiki Çocuklar Harika eseri, yayımlandığı günden günümüze kadar yalnızca çocukların değil, her yaştan okurun keyifle okuduğu bir eserdir. 10 yaşında iki arkadaşın mektuplaşmaları ile oluşan eser, çocuk gözünden büyüklerin dünyasını ele almaktadır. Şimdiki Çocuklar Harika eseri Edebiyatımızın klasikleri arasındadır. Çok satan eser eleştirel bakış açısını ve mizahi gücünü hiçbir satırda kaybetmemektedir. Aziz Nesin bu eser için salt çocuklar için değil, ana babalarla öğretmenler için de yazdım ifadesini kullanmıştır. Bu eserde çocukların gözü ile büyüklerin nasıl göründüğü anlatılmaktadır. Bu eserde çocuklar ana babalarını, öğretmenlerini ve büyüklerini eleştirmektedir. Bu eser çocuk eğitiminde gerekli olduğu düşünülen, günümüzde devam eden birtakım değer yargılarının yanlışlığını ifade etmektedir. Kısacası bu eser çocukların büyüklerine karşı haklarını ve kendilerini savunmasıdır. Şimdiki Çocuklar Harika kitabı Aziz Nesin tarafından yazılmıştır. Nesin Yayınevi tarafından yayımlan Şimdiki Çocuklar Harika eserini inceleyerek hemen sipariş verebilirsiniz.

Mustafa Orakçı: Levent İz Peşinde 2 Set (5 Kitap Takım)

Komik, saf, deli dolu Levent’in yaramaz kardeşi ve haylaz sınıf arkadaşlarıyla beraber, İz Peşinde koştuğu ve kılıktan kılığa bürünüp başına farklı farklı işler açtığı maceraları bitmek bilmiyor. 06 ile 09 Yaş Arası Çocukların Okuması Gereken kitaplar arasında yer alan Levent İz Peşinde 2 Set (5 Kitap Takım) eseri popüler yazarımız Mustafa Orakçı tarafından kaleme alınmıştır. Çok satanlar arasında yer alan Levent İz Peşinde 2 Set, Timaş Çocuk yayınevi tarafından yayımlanmıştır. Sizlere tavsiye ettiğimiz Levent İz Peşinde 2 Set (5 Kitap Takım) açıklamasını incelerek satın alıp, çocuğunuzla beraber keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Elif Şafak: Sakız Sardunya ile Eğlence Günlüğü

Sakız Sardunya, popüler yazarımız Elif Şafak’ın eserinde yer alan sıra dışı karakterdir. Okuyan herkesi unutamayacağı bir yolculuğa çıkaran sihirli küre, binlerce kitapseverin kalbini kazanmıştır. Sakız Sardunya günün birinde okulun kütüphanesinde rafların arasında bir kürenin parladığını fark etti. Bulduğu bu sihirli küre sayesinde asla unutamayacağı bir yolculuğa çıktı. Yanında taşıdığı günlüğüne de her detayı not almayı ihmal etmedi. Serüven süresince resimler çizdi, bulmacalar çözdü ve bilmeceler cevapladı. Kısacası kalemini elinden hiç bırakmadı. Şimdi sıra sizde! Sakız Sardunya ile keyifli bir maceraya atılmaya hazır ol. Birbirinden değişik oyunlar, bulmacalar ve bilmeceler hayal gücünü harekete geçirecek. Yazı çalışmaları, yeteneklerini yansıtabileceğin çizim alanları ve çok daha fazlası sizleri bekliyor. Sakız Sardunya ile Eğlence Günlüğü eseri Elif Şafak tarafından kaleme alınmıştır. Doğan Egmont Yayıncılık tarafından yayımlanmış eseri ve özetini inceleyerek hemen sipariş verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir