En İyi 10 Biyografi Kitabı - Kitabı Satın Al

En İyi 10 Biyografi Kitabı

En etkileyici edebi türlerden biride biyografidir. Edebiyata damga vuran ve iz bırakan isimlerin haytalarını okumak, birçok duyguyu da bir arada yaşama imkanı sunmaktadır. Yazarın bireyselliğini ve yaratıcılığını ortaya koymasından dolayı edebiyatın en önemli konularından biri olan biyografi’de gerçek yaşam öykülerinin anlatıldığı yazarların iç dünyalarına ulaşmamıza olanak tanımaktadır. Çoğumuz için ilgi çekici olan biyografik bir kitapta anlatılan kişinin neler yaşadığını, neler söylediğini ve en önemlisi bu yola neden girdiğini kısacası her şeyini öğrenmeniz için harika bir kaynaktır.

En çok okunan ve en iyi biyografi kitabı listemizde sizlere sunacağımız kitapların içinde kişilerin gerçek yaşamlarından kesitler sunacağız. Birbirinden etkileyici ve ilgi çekici yaşam hikayelerini konu edinen biyografi kitapları, eşsiz bir roman tadında çoğu ismin gerçek hayatının yansımasını anlatmaktadır. Günümüze kadar yayınlanan biyografi kitapları arasında en çok okunan ve en iyi kitaplar listemizde yer alan bu kitapları okurken, kendinizi hikayenin içinde bulacaksınız. Listemizde bulunan kitapların tamamı etkileyici bir üslup kullanılarak kaleme alınmış kitaplar olarak dikkat çekmektedir.

Maksim Gorki: Çocukluğum

En iyi biyografi kitapları listemizin başında yer alan ve Maksim Gorki’nin kendi hayatını anlatmış olduğu Çocukluğum adlı kitapta, hüzün ile dolu bir çocukluk hikayesine şahit olacaksınız. Fazlası ile anlaşılır ve sade bir dil ile kaleme alınan kitapta, yazarın Rusçadan çevrilmiş olan bu acı dolu hikayesini okurken kendinizi adeta hikayenin içindeymişsiniz gibi okuyacaksınız.

Christy Brown: Sol Ayağım

Doğuştan felçli olarak dünyaya gelen yazar Christy Brown’un kaleme almış olduğu kitapta yazarın ailesinin ve kendisinin mücadele dolu hayatını anlatmaktadır. Doktorların dahi yaşamaz dedikleri yazar için anne ve babası en iyi eğitimleri alması için onu tedavi ettirmek için büyük çaba harcamışlar ve istedikleri sonuçlara ulaşmışlardır. Gösterilen bu mücadelenin ardında yazar sağlığına kavuşarak dünyanın en çok tanınan yazarları arasına girmiştir. Sol ayağı ile hem resim yapıp hem de kitap yazan yazarımız bu zamana kadar en çok okunanlar listesinde yer almayı başarmıştır.

Sylvia Nasar: Akıl Oyunları

Nobel ödüllü matematikçi John N. Nash’ın dramatik yaşam öyküsünü konu alan Akıl Oyunları kitabı Nash’ın çarpıcı hayat hikayesini Sylvia Nasar, tarafından kaleme alınan bu harika biyografik eser ile anlatmaktadır. Adeta bir roman havasında olan kitap aynı zamanda beyaz perdeye de uyarlanmış ve yaklaşık dört dalda Oscar ödülü almış harika bir biyografik eserdir.

Ashlee Vance: Elon Musk

Elon Musk’un hayatını konu alan kitap aynı zamanda New York Times tarafından en çok satan kitaplar listesinde yer almıştır. Kitap ayrıca yılın en iyi biyografi kitabı olarak da seçilmiştir. Kendi çağının en önemli girişimcileri ve mucitleri arasında yer alan Elon Musk hakkındaki tüm bilgileri bilmek istiyorsanız en iyi biyografi kitapları arasındaki bu kitabı okumanızı tavsiye ederiz.

Amin Maalouf: Afrikalı Leo

Biyografi ve tarihi bir karışım kitap olan Afrikalı Leo, 1986’da yayımlandı. Aslen Lübnanlı olan yazarımız Amin Maalof kitabı Fransızca kaleme almış ve roman tadından bir biyografi kitabını ortaya çıkartmıştır. Hayatının belirli bir kısmını İstanbul ve dünyanın çeşitli yerlerinde geçirmiş ve Yavuz Sultan Selim ile tanışmış olan Afrikalı Leo adlı gezginin hayatına dair ilginç bilgilere yer veren kitap en iyi biyografi kitapları arasında yer almaktadır.

Richard S. Westfall: Newton

Dünyanın önde gelen uzmanlarından biri tarafından kaleme alınan Newton biyografi türündeki bir kitap olmasının yanı sıra Newton’un bilimsel çalışmaları ve özel hayatını kapsamlı bir şekilde ele alır. Yazarımızın yaklaşık olarak 20 yıllık çalışmasının ürünü olmasının dışında Newton biyografisinde gerek yaşamış olduğu çağa gerekse de kendisinden sonraki 300 yıla hatta günümüze kadar olan bilimsel gelişmelere damgası vuran Newton gibi bir dahinin hayatını anlatan kitap büyük bir boşluğu doldurmakta ve en iyi biyografi kitaplarından biri olmaktadır.

Ayşe Kulin: Adı: Aylin

Adı Aylin adlı kitap 1997 yılında raflarda yerini almıştır. Yazarımız Ayşe Kulin’in akıcı dilini rahatlıkla hissedeceğiniz eserler arasında yer almaktadır. Bir kadının hayatı hakkında oldukça heyecan verici detayların olduğu roman tarzındaki bu biyografi kitabı, kolej eğitimi alan ve psikiyatrist olan Aylin ile doğu kültürüne ait tüm özelliklerle kendini donatmış olan Libyalı bir prensin evliliğine dair önemli bilgilere yer veriyor.

Walter Isaacson: Steve Jobs

Apple dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Steve Jobs, hayatıyla da bu kitapta okuyucuları derinden etkileyecek. Steve Jobs’un hayatı hakkında detaylar veren kitap 2011 yılında raflardaki yerini almaya başlamıştır. Raflardaki yerini almasının ardından kısa süre içerisinde en iyi biyografi kitapları arasında yer alan kitapta, Apple firmasının CEO’su olana kadar Steve Jobs’un hayatına dair ayrıntılara bu kitapta yer verilmiştir.

Şevket Süreyya Aydemir: Tek Adam 3 Cilt Takım

Yazar Şevket Süreyya Aydemir’in tarafsız bir şekilde Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını ele almış olduğu Tek Adam kitabı ile okuyuculara eşsiz bir eser sunmaktadır. Toplamda üç kitaptan oluşan Tek Adam kitabının ilk serisinin 1. cildi 1963 yılında 2 ve 3’üncü ciltleri ise sırasıyla 1964 ve 1965 yıllarında yayımlanmıştır. Kitabın ilk cilt’inde Atatürk’ün doğum yılı olan 1881’den 1919 yılına kadar olan süreç anlatılırken Cilt 2 kitabında 1919-1922 yılları arasında yaşanmış olan Kurtuluş Savaşı dönemi ele alınmaktadır. Serinin son kitabı Tek Adam Cilt 3 kitabında ise 1922 yılından Atatürk’ün ölümüne kadar olan dönem anlatılmaktadır. Yazar Tek Adam kitabında bu zamana kadar sunulan en kapsamlı ve detaylı Atatürk Biyografisini okuyuculara sunmaktadır.

Oğuz Atay: Bir Bilim Adamının Romanı

Oğuz Atay, tarafından kaleme alınan Bir Bilim Adamının Romanı, Türkiye’de çok fazla benimsenmeyen bir dalda biyografik roman olma özelliği taşımaktadır. Yazarımızın kendine özgü üslubu ve kurgusu ile hocası olan Mustafa İnan’ı anlatması aslında bir halk çocuğunun bilim adamı oluşunun zorlu macerasını herkese sergilemek istemesidir. Kitapta aynı zamanda Mustafa İnan’a ait olan ve hayatından kesitler olan fotoğraf albümü de yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir