Sıralama seçin
Toplam 6 ürün görüntüleniyor.

Arkadi Strugatski

28 Ağustos 1925 Gürcistan Batum doğumlu olan Arkady Strugatsky, ailesi ile birlikte 1925 yılında Saint Petersburg’a taşınmışlardır. Savunma geliştirme ve el bombası üretimi alanında çalışan Arkady Strugatsky, babası ile beraber Alman Kuşatmasında Saint Petersburg’tan tahliye edilmiştir. 872 gün süren Abluka’da bir buçuk milyondan fazla insan hayatını kaybetmiştir. Babası ile birlikte kaçmak için bindikleri trende saldırıya uğramış ve tek kurtulan kişi olmuştur.

Artık yalnız ve öfkeli olan Arkady Strugatsky, babasının cenazesinin ardından Orenburg’a gitmiş, süt alma istasyonlarında çalışmıştır. Daha sonra askere alınan yazar Yabancı Diller Askeri Enstitüsüne gönderilmiştir. İngilizce ve Japonca bilen tercüman olmuş, bir dönem kendi uzmanlık alanında çalışma fırsatı yakalamış, Kanadalı Askeri Tercümanlar okulunda ders vermiş ve aynı görevini Uzakdoğu’da da gerçekleştirmiştir.

Arkady Strugatsky, daha sonra ordudan ayrılarak Review dergisinde ve Devlet Siyasi yayınevinde editörlük yapmaya başlamıştır. Yazarın ilk eseri olan How Kang Died, kendisinin ölümünden sonra yayımlanmıştır. Diğer bir eseri Ölü Bir Adamın Mektupları ise devlet ödülüne layık görülmüştür. S. Yaroslavtsev mahlası ile bazı eserlerini yazan Arkady Strugatsky’ın eserlerinin arasında İnsanlar Arasında Şeytan kitabı büyük beğeni toplamıştır.

Mahlasın nereden geldiği bilinmese de yazarın yaşamış olduğu Yaroslavsky Vokzal’ın isminden türetildiği düşünülmektedir.S harfinin ise soyadının ilk harfi olduğu iddia edilmiştir. 12 Ekim 1991 yılında Akciğer kanserinden dolayı hayatını kaybeden Arkady Strugatsky’ın cenazesi yakılarak külleri bir helikopterden dağıtılmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.