İlber Ortaylı: Bir Ömür Nasıl Yaşanır? - Kitabı Satın Al

İlber Ortaylı: Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitabında, kişilere daha anlamlı ve dikkatli yaşamak adına İlber Ortaylı tarafından tavsiyeler veriyor. İlber Ortaylı kitabında cesur olmayı sık sık vurguluyor. Kişilerin kendini rahat hissettiği alanlardan dışarı çıkmasına, yaşama farklı pencerelerden bakmasını tavsiye ediyor. İlber Ortaylı bu durumun şu şekilde özetliyor “Ben yerimde sürekli bulunsaydım, hayatımı değiştirecek kişileri aramasaydım, şu anda tanıdığınız ve bildiğiniz ben olmazdım” aslında İlber Ortaylı kişilerin üşendiği an kendilerini bıraktığı an olduğunu belirtiyor.

İlber Ortaylı aynı zamanda da kişilerin üşengeçliğe esir olmaması gerektiğini vurguluyor. Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitabı dikkatli okunduğu zaman kişilere rehber olabilecek bir kitap. Kişilerin dünyasını nasıl değiştirebileceğine ve yeni ufuklara nasıl açılabileceğini ifade ediyor.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kitabının Ana Fikri Nedir?

İlber Ortaylı, Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitabında herkesin farklı dersler alabileceği farklı tavsiyeler veriyor. Yaşamından tecrübeleri aktaran Ortaylı özellikle kişilerin ufkunu açacak özel bilge yapısıyla son derece nazik fikirler sunuyor. Kişilere çocukluğundan, yetişkinliğine her alanda nasıl kendileri için çözüm yolu bulabileceğini bu kitapça çok net bir şekilde ifade ediyor.

Ayrıca bu ihtiyaç anlarını, hayatından örnekler vererek pekiştiriyor. Kişilerin kendi hayatlarını değiştirebileceğini son derece net ifade eden İlber Ortaylı ayrıca herkesin kendi kaderini belirlenebileceğini söylüyor. Bir yolu çizmenin amacını, bunun ne ifade ettiğini ve bu noktada yer alan kritik noktaları kişiler için tek tek sıralıyor.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır Ne Anlatıyor?

Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitabında, kişilerin lakıyıla nasıl bir hayat yaşayabileceğine dair ipuçları bulunuyor. Kişilerin nasıl her dakika hayattan tat alabileceğine, bunun için nasıl yaşaması gerektiğini özetliyor. Yazar kitapta her insanın hayatının belirli kritik dönemlerden oluştuğunu ifade ediyor. Bu dönemlerde kişilerin tecrübe etmesi gerekenleri tek tek özetliyor. Kitapta en büyük nokta 15, 25, 40 ve 55 yaşlarının neden önemli olduğunu anlatıyor. İnsanların nereden, ne öğrenebileceğini bu noktada kimlerden fayda görebileceğini anlatıyor.

Kitabın içerisinde ki en önemli noktalardan biri kişilerin kendini nasıl değiştirebileceğini ve yetiştireceğini anlatıyor. Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitabında kişilerin işini nasıl seçmesi gerektiğini, niçin veya neye göre seçmesi gerektiği anlatılıyor. Özellikle bir işte neden uzman olunması gerektiği, o uzmanlık bilgisi ile neler yapılabileceği tek tek ele alınıyor. İlber Ortaylı’nın diğer değindiği bir nokta ise bir dilin en iyi şekilde nasıl öğrenilebileceğidir. Bir kişinin işten verim alması için nasıl çalışması gerektiğini kitapta ince ince işliyor. Özellikle okuyucuların en çok dikkatini çeken noktalardan biri sorumluluk sahibi bir insanın nasıl olması gerektiği ve çocuklar için nasıl bir eğitimin seçilmesi gerektiğidir. Bir Ömür Nasıl Yaşanır hayata değer vermek ve bir iz bırakmak için nasıl bir hayat yaşanması gerektiğini anlatıyor.

Doğru yollara gitmek için en çok kimleri dinlenmesi gerektiğini anlatıyor. En iyi şekilde nasıl yaşanır, nasıl seyahat edilir ve bir yer nasıl keşfediliri anlatıyor. Kitap kişilerin sınırlarını aşması gerektiğini vurguluyor. İyi film ve kaliteli müziğin nasıl dinlenmesi gerektiği. Klasik ve temel eserlerin neden okunması gerektiği anlatılıyor. Bir Ömür Nasıl Yaşanır kişilerin hayatlarını nasıl geçirmesi gerektiğini nokta nokta anlatıyor. Dikkatli okuyan okuyucular için bu kitap bir rehber niteliği taşıyor. Kitap insanların hayatlarındaki anlam arayışına, kişilerin hayatın tadını nasıl çıkarması gerektiğine ve maceraya atılan kişilerin yaşayabileceği zorluklara vurgu yapıyor. Bu zorluklarla nasıl baş edilmesi gerektiğine ve kişilere dair birçok nitelikli bilgiler barındırıyor.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kitabı Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitabı, Yenal Bilgici ile İlber Ortaylı’yla yaptığı söyleşiden ortaya çıkan bir kitaptır. 71 yaşında, kariyerinin zirvesinde olan ve herkesin saygı duyduğu İlber Ortaylı tarafından kişilere ders olacak nitelikli bilgiler sunuluyor. İlber Ortaylı kitabında yaşama dair birçok farklı bilgi ve çözüm yöntemi anlatıyor. Birey nasıl yetişir, kendine neler katabilir. Nereleri görebilir veya nerelere seyahat edebilir? Bu gibi birçok konuya farklı bakış açıları ile ele alan İlber Ortaylı çocuktan, yaşlıya bütün yaş gruplarına ders olacak argümanlar kuruyor. Kişiler ders niteliğinde, rehber kitap olarak rahatlıkla bu kitabı okuyabilir.

Hayatın koşuşturması, insanın neye ihtiyacı olduğunu tarihin tozlu sayfalarını yutmuş bir usta tek tek sıralıyor. Özellikle hayatın tadını doyasıya çıkarmak isteyen kişiler, hala geç değilken neler yapılabileceğini sırasıyla tavsiye niteliğinde anlatıyor. Bilgici’nin bu kitapta İlber Ortaylı tarafından söylenenlere yer verme sebebi ise İlber Ortaylı’nın olması gerekenleri net ve son derece yalın bir şekilde aktarmasıdır. İlber Ortaylı anılarını ve bildiklerini açık, net bir şekilde anlatırken herhangi bir şekilde yumuşatma yapmıyor. Tamamen en dürüst ve yalın hali ile düşüncelerini, cümlelere döküyor.

Bilgici bundan dolayı İlber Ortaylı’nın söylediklerini kullanma gereksinimi hissettiğini, bu tarz bir dürüstlüğün kolay kolay bulunmadığını ifade ediyor. İlber Ortaylı bu kitapta tecrübesi, özel inceleme yeteneği ve kişilere yol göstermek amacıyla verdiği tavsiyelerle kişilerin yaşamına katkı sağlamayı amaçlıyor.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kitap Özeti

Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitabına, İlber Ortaylı bir insan hayatını dört farklı evreye ayırıyor. İlk evre kişiler için 12 yaş ile 25 yaş arası. İkinci evre ise 25 yaş ile 40 yaş arası. Üçüncü evre ise 40 ile 55 yaş arası. Son evre ise 55 yaş ve sonrası geçen dönem. İlber Ortaylı kitapta sıklıkla iyi bir hayat sürmek için her evre içerisinde mutlaka yapılması gereken şeyler olduğunu belirtiyor. Kişilerin edinmesi gereken alışkanlıkları, yapması gereken işleri ve zamanı nasıl verimli bir şekilde kullanılması gerektiğinden sıklıkla bahsediyor.

Bu noktaları uygulamanın kişilere verimli bir yaşam sürmenin imkanını yarattığını belirtiyor. Özellikle kendisinin dikkat etmemesine rağmen, mutlaka sağlığa dikkat etmesini de önemle vurguluyor. Özellikle sigara ve alkol tüketen kişilerin bunlardan vazgeçmesini. Aşırı yağlı yemekler tüketen kişilerin mutlaka sağlıklı beslenmesi gerektiğini belirtiyor. Ayrıca kişilerin uzun süre boyunca dinç bir zihne sahip olmaları için mutlaka bol bol kitap okumaları gerektiğini tavsiye ediyor. İlber Ortaylı kitabı içerisinde kendine ait yaşamı ile ilgili itiraflar da yer veriyor.

Yapmadığı, şimdiki zihnine sahip olsa yapmak isteyeceği şeylerden bahsediyor. Ayrıca bununla beraber dillere karşı ne kadar düşkün olduğunu ve dil bilmenin önemini anlatıyor. Özellikle bulunmayı değil, bulmanın önemini anlatan Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitabı kişilerin kendilerini daha iyi nasıl geliştirebileceği ile ilgili tavsiyeler vermektedir. Bu noktada İlber Ortaylı kendi hocalarını, kendisinin bulduğunu ve kimsenin onun peşinden koşmadığını ifade eder. Özellikle 40 yaşına kadar yapılan hataların, insanı daha kötü bir duruma soktuğunu anlatan İlber Ortaylı, kötü alışkanlıklardan ziyade iyi huylar edinilmesi gerektiğini ve zamanın daha verimli bir şekilde kullanılması gerektiğini kitap içerisinde sık sık anlatıyor.

İlber Ortaylı: Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir