Sıralama seçin
Toplam 27 ürün görüntüleniyor.

Jean Paul Sartre

21 Haziran 1905 Fransa doğumlu olan Jean Paul Sartre, Sarbonne Üniversitesinde profesör olan dedesi tarafından yetiştirilmiştir. 1929’da yüksek öğretmen okulundan mezun olan yazar öğrencilik yıllarında başlayan kız arkadaşı ile ömür boyu sürecek olan bir birliktelik yaşadı. Kısa bir dönem öğretmenlik yapmış, Berlin’de Alman felsefesini incelemiştir. II. Dünya Savaşında esir düşen yazarımız bu durumdan dolayı komünizme yakınlık duymaya başladı.

Gustave Flaubert ile beraber incelemeler yapan Jean Paul Sartre’nin, yaşamının son zamanlarında gözleri görmemeye başlamıştır. Kişi özgürlüğünü savunan varoluşçuluk akımının sözcülüğünü yapan yazarın romanlarının yanı sıra oyun ve felsefe eserleri de tanındı. 1964 yılında Nobel Edebiyat Ödülüne layık görülse de bu ödülü almayı reddetti. Yazar ilk romanı olan Bulantı’yı öğretmenlik yaptığı dönemlerde kaleme almıştır.

Felsefi anlamda en ünlü kitabı Varlık ve Hiçlik en beğenilen eserleri arasında yer almaktadır. 1945’de Les Temps Modernes dergisini çıkartan Jean Paul Sartre, edebiyatçı ve yetkin bir profesör olarak adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır. Yazar Paris’te yaşamını kaybettiğinde arkasında felsefe ve edebiyat alanında çok büyük eserler bıraktı.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.