Hızlı Kargo
Availability: Hızlı Kargo

Kafkas Esiri

Kızıl Panda Klasikler Dizisi - 40

16.80

Sipariş verirsen en geç yarın kargoda!
Sipariş veren herkese sürpriz Hediye!

Stokta

Kitap Ayrıntısı
Boyutlar 12.5 × 19.5 cm
Yazar

Sayfa Sayısı

48

Cilt Tipi

Ciltsiz

Çevirmen

Elif Kaymak

ISBN 9786257238106

Açıklama

Şafak vakti köye getirilip sokağın orta yerine bırakıldılar. Koşup gelen çocuklar taş atıyor, bağırıyor ve kamçıyla dövüyorlardı onları.

Tatarlar çember halinde toplandı, hatta dağın eteğinde yaşayan ihtiyar da gelmişti. Konuşmaya başladılar. Jilin, haklarında ne karar vereceklerini dinliyordu. Bazıları, “Dağın iç kesimlerine gönderelim onları…” diyordu. İhtiyar adam ise “Onları öldürelim gitsin!” diyordu, fakat Abdül, “Onlar için para saydım ben, fidye alacağım onlar için…” diyordu. Bunun üzerine ihtiyar, “Sana bela dışında beş kuruş vermeyecekler. Ayrıca Rusları beslemek günahtır günah! Öldür gitsin, bitsin bu iş…” diyordu.

Herkes dağıldı. Efendisi, Jilin’e yaklaşıp dedi ki: “Eğer iki haftaya kadar fidyeniz gelmez ise sizin canınızı çıkaracağım kırbaçlaya kırbaçlaya. Sakın kaçayım falan demeyin, yoksa köpek gibi leşinizi sererim yere. Güzelce bir mektup yazsanız iyi olur! Yoksa vay halinize!”

Onlara yazması için kâğıt getirdiler ve onlar da yazdı. Ayaklarına pranga takıp caminin arkasına götürdüler ve beş arşınlık bir çukurun içine attılar.

Rus edebiyatının en büyük ustalarından olan Lev Nikolayeviç Tolstoy, bu kısa hikâyesini, orduda görev yaparken şahit olduğu olaylardan etkilenerek yazmıştır.

Kızıl Panda Klasikler Dizisi – 40

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Kafkas Esiri” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir