Sıralama seçin
Toplam 57 ürün görüntüleniyor.
1 2

Mehmet Rauf

Servetifünun Edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Mehmet Rauf, 1875 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Edebiyata ilgisi küçük yaşta başlamış, 1896 yılında Servetifünun Edebiyatına katılarak küçük hikayeler, mensur şiirler ve makaleler yazarak yazı hayatına adım atmıştır.

Mehmet Rauf, Halit Ziya’dan sonra Servetifünun romanın en önemli ismi olarak bilinmektedir. Eserlerinde Servetifünun anlayışına uygun olan romantik aşkları, hayalleri, duyguları, kişilerin iç dünyalarını, hüzün ve karamsarlık konularını ele almış, toplumsal konulara yer vermemiştir.

Halit Ziya’nın etkisi altında kalmış, roman tekniği, dil ve anlatımının sağlamlığı bakımından onun kadar başarılı olmamışsa da daha sade bir dil kullanmıştır. Mehmet Rauf’un roman ve öykülerinde kendi hayatından kesitler yer alır.

Eserlerindeki kahramanlar aracılığı ile duygu ve düşüncelerini anlatmıştır. Türk edebiyatının ilk psikolojik romanı sayılan “Eylül” yazarın en ünlü romanı olmuştur. Yazar Mehmet Rauf 1931 yılında da hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.