Sıralama seçin
Toplam 8 ürün görüntüleniyor.

Oğuz Atay

Yazdığı kitaplarla Türk Edebiyatında iz bırakan Türk roman, öykü ve oyun yazarı olan Oğuz Atay, 12 Ekim 1934 yılında Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde dünyaya gelmiştir. Oğuz Atay’ın babası Hukukçu ve aynı zamanda bir süre CHP milletvekilliği yapmıştır. Annesi ise Fransız kadını Muazzez Zeki Hanımdır. 

İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamlayan Oğuz Atay, lise öğrenimini Ankara Maarif Kolejinde tamamlamıştır. Lisans öğrenimini ise İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinde tamamladıktan sonra 1957-1959 yılları arasında askerlik görevini yerine getirmiştir.

Yazar Oğuz Atay geçimini sağlayabilmek adına Kadıköy vapur iskelesinin yapımında çalışmış ve daha sonra buradaki görevinden istifa ederek İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi İnşaat Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.

Oğuz Atay, 1975 yılında doçent olmuş ve Topografya adında mesleki bir kitap yazmıştır. Oğuz Atay birçok dergi ve gazetelerde makale ve söyleşileri yayınlanmıştır. En önemli eseri olan  Tutunamayanlar’ın 1971-72 yılları arasında yayımlanmasının ardından önemli bir tartışmanın odak noktası olmuş ve bu romanı ile 1970 TRT Roman Ödülünü kazanmıştır.

Yazmış olduğu eseri Tutunamayanlar, eleştirmen Berna Moran tarafından “hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimi ile bir başkaldırı” olarak keskin bir eleştiri almıştır. Oğuz Atay’ın büyük ses getiren romanlarından biri olan Tehlikeli Oyunları 1973 yılında yayınlanmıştır.

Oğuz Atay, beyninde çıkan tümör nedeni ile büyük projesi olan Türkiye’nin Ruhunu yazamadan 13 Aralık 1977 yılında İstanbul’da hayatını kaybetmiş, Edirne’deki Sakızağacı Mezarlığına defnedilmiştir. Yazar Oğuz Atay’ın ölümünün ardından 1987 yılında Günlük, 1998 yılında ise Eylembilim adlı kitapları yayımlanmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.