Sıralama seçin
Toplam 8 ürün görüntüleniyor.

Oğuz Atay


Yazdığı kitaplarla Türk Edebiyatında iz bırak Türk roman, öykü ve oyun yazarı olan Oğuz Atay, 12 Ekim 1934 yılında Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde doğmuş. Ağır ceza yargıcı ve Cumhuriyet Halk Partisi VI. Ve VII. Dönem Sinop, VIII. Dönem Kastamonu vekili olan Cemil Atay’ın oğludur.

İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamlayan Oğuz Atay, 1951 yılında bugünkü adı Ankara Koleji olan Ankara Maarif Kolejinden mezun olmuştur. 1957 yılında da İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinden mezun olduktan sonra 1957-1959 yılları arasında askerliğini yapmıştır.

Kadıköy vapur iskelesinin yapımında tamir ve kontrol elemanı olarak çalıştıktan sonra, görevinden istifa ederek İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi İnşaat Bölümünde öğretim üyesi olmuştur.

Oğuz Atay, 1975 yılında doçent olmuş ve Topografya adlı bir de mesleki kitap yazmıştır. Çeşitli dergi ve gazetelerde makale ve söyleşileri yayımlanan yazar, Tutunamayanlar’ın 1971-72 yılları arasında yayımlanmasının ardından önemli bir tartışmanın odak noktası olmuş ve bu romanı ile 1970 TRT Roman Ödülünü kazanmıştır.

Tutunamayanlar adlı roman, eleştirmen Berna Moran tarafından “hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimi ile bir başkaldırı” olarak nitelendirilmiştir. Oğuz Atay’ın büyük etki yaratan eseri 1973 yılında yayımladığı Tehlikeli Oyunlar adlı ikinci kitabı izlemiştir.

Oğuz Atay, beyninde çıkan tümör nedeni ile büyük projesi olan “Türkiye’nin Ruhu”nu yazamadan 13 Aralık 1977 yılında İstanbul’da hayatını kaybetmiş, Edirne’deki Sakızağacı Mezarlığına defnedilmiştir. Yazarın ölümünün ardından 1987’de Günlük, 1998’de de Eylembilim adlı kitapları yayımlanmıştır.

Oğuz Atay, özellikle Tutunamayanlar adlı romanında, modern şehir yaşamı içerisinde kişinin yaşadığı yalnızlığı, toplumdan kopuşlar ve toplumsal ahlaka, tutunamayan kişilerin iç dünyasını anlatmıştır. Yazarın yapıtları mizah, eleştiri ve ironi barındırmaktadır. Kastamonu Valiliği yazar adına 2007 yılından bu yana Oğuz Atay Edebiyat ödülleri vermektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.