Z Kuşağı İçin Kitap Önerileri - Kitabı Satın Al

Z Kuşağı İçin Kitap Önerileri

Bugün sizlere dünya genelinde üç farklı genç kuşak arasında yer alan Z kuşağı için kitap önerilerinde bulunacağız. Ancak kitap önerilerinden önce Z kuşağı nedir? Z kuşağı özellikleri nelerdir? Kısaca bahsedeceğiz. Şimdi dilerseniz yazımızı okumaya devam ederek Z kuşağı hakkında bilgileri ve Z kuşağı kitap önerilerini hep birlikte inceleyelim.

Z Kuşağı Nedir? Bazı kaynaklarda 1996 yılından itibaren gösterilen Z kuşağı, aslında milenyum çocuklar olarak bilinmektedir. Z kuşağına genellikle 2000 yılından günümüze kadar olan zamanda doğan kişiler dahil edilmektedir. Adeta teknolojinin kucağına doğan Z kuşağı nesli bir nevi “İnternet kuşağı” olarak da adlandırılmaktadır. Z kuşağı kişiler hırslı olmaların karşın çok fazla da hırslı değillerdir. 21. Yüzyılın ilk nesli olan Z kuşağının, teknolojinin ilerlemesi ile diğer kuşaklara göre daha uzun yaşamaları beklenmektedir. Z kuşağını sosyal ve bilimsel açıdan yazılım hileleri, akıllı telefonlar ve tüm teknolojik cihazlar fazlası ile etkilemektedir.

Z Kuşağı Özellikleri Nelerdir? Hızlı ve analitik düşünme yetisine sahip olan Z kuşağı yani milenyum çağı çocukları, bu yetilerini sadece bireyci olarak kullanmaktadırlar, kesinlikle ekip çalışmalarına gelemezler. Z kuşağı çocuklarının özgüvenlerinin yüksek olması ise ebeveynlerinin kendilerine farklı baktığı düşüncesinden kaynaklıdır. Bağımsız olmaya da fazlası ile düşkün olan Z kuşağı çocukları, kendilerinin başaramayacakları bir şey olmadığını düşünmektedirler. Toplumsallaşmadan ziyade bireyciliğe önem vermeleri ile dikkat çekerler. Z kuşağı için kuralların bağlayıcı özelliği bulunmamaktadır. Genellikle çoğu aile ve akrabalarının izinden gitmek yerine kendi yollarını çizmek istemektedir. Geçimlerini sağlamak amacı ile yaptıkları işler ise onların gün içerisinde sıkılma zamanıdır. Z kuşağına göre çaba harcamak, özveri sergilemek ters gelir. Teknoloji sayesinde bilgiye fazlası ile çabuk ulaştıklarından hızlı yaşamaya alışmışlardır. Bu nedenle kısa sürede sıkılarak vazgeçerler. Adeta teknolojinin içine doğup büyüyen Z kuşağı için dünyanın öbür ucunda ne olup bittiğini bilmenin hiçbir önemi yoktur. Bu durumda sınırların ortadan kalktığı durum söz konusu olmaktadır. Ayrıca bilimsel ve teknolojik gelişmeleri hızla takip eden Z kuşağı için bilim kurgu, fantastik ve macera gibi türler her zaman ilgi çekici olmuştur. İnternet ve sosyal medya ile yakından ilgili olan Z kuşağı mobil cihazlar ile olan yakınlıklarından dolayı edebiyat dünyası ile ilgisiz gibi bir algıya sahip olabilirler. Hâlbuki durum öyle değildir. Şimdi dilerseniz en yaşlısı 19 yaşında olan Z kuşağı için hazırladığımız kitap önerileri arasında Z kuşağına uygun kitapları inceleyelim.

Miyase Sertbarut: Ünsüz Youtuberın Günlüğü

Teknoloji bağımlısı olan Z kuşağının dikkatini çekmeyi başaran Ünsüz Youtuberın Günlüğü, genç nesil için kaleme alınmıştır. Miyase Sertbarut bu kitabında günümüzü güzel ve sade bir dil ile anlatmıştır. Kitap içinde kuşak çatışması, günümüz gerçekleri ve ebeveyn kaynaklı sorunlar anlatılmaktadır. Yazar kitabı o kadar güzel ele almış ki okurken olayları birebir yaşayacaksınız. Heyecan ve macerayı sevenler için harika bir kitap diyebiliriz.

Rick Riordan: Şimşek Hırsızı

Hayal gücünün sınır çizgilerini aşan kitap Şimşek Hırsızı, mükemmel bir kurguya sahiptir. Kitapta Yunan mitolojisine ait karakterler bulunmaktadır. Özellikle Z kuşağına okuma alışkanlığını kazandıran kitap sadece çocukların değil büyüklerin de zevkle okuyacağı türdendir. Kitabı okurken fazlası ile keyif alacak, aksiyonun asla düşmeyeceği ve karakterlerini çok seveceğiniz bir kitap. Z kuşağı için önerilen kitaplar arasında yer almayı da başarmıştır.

Tolga Gümüşay: 6 Yıl Tam Pansiyon

Adını ilk defa 6 Yıl Tam Pansiyon adlı gençlik romanı ile duyuran ve 1972 Edirne doğumlu olan Tolga Gümüşay, genç nesil için kaleme aldığı kitabında gençliğin yerinde durmayan dünyasını genç bir dil ile başarılı bir şekilde aktarmaktadır. Lise yıllarının son günlerinde yolları ayrılan gençleri anlatan romanın satır aralarındaki belirleyici temalar, farklı kişilerin hoşgörü ve sevgi ile işleyen dostlukları anlatılmaktadır. Çoğu okulda ise okuma programına giren ve öğrencilerin severek okuyacakları kitap bir nevi Hababam Sınıfının çağdaş bir yorumu olarak da anılmaktadır.

Ernest Cline: Başlat – Ready Player One

Beyaz perdeye de uyarlanan Başlat adlı kitap, bilim kurgu hayranı olan Z kuşağı için oldukça eğlenceli bir okuma serüveni yaşatıyor. Kitap içinde eski atari oyunlarının adları sıklıkla geçmektedir. Hafif ve akıcı bir bilim kurgu tadında olan kitabın konusu ve yaratmış olduğu gelecek kurgusunun yanı sıra nostalji unsurlarının ön planda tutulması dikkat çekici olmuş. Eğlenceli ve fazlası ile akıcı olan romanı okurken internete kitapta bahsedilen filmlere, müziklere, oyunlara ve kişilere bakmaktan kendinizi alıkoyamayacaksınız.

Rob Buyea: Sınıftan Yükselen Sesler

Rob Buyea’nın ilk kitabı olan Sınıftan Yükselen Sesler, beşinci sınıfa yeni geçmiş öğrencilerin dilinden anlatılan bir kitaptır. Kitabın konusuna değinecek olursak güzel ve etkileyici bir kitap olduğunu belirtebiliriz. Kitap aslında bir öğretmenin bizim ve diğer çocukların hayatını nasıl değiştireceğini anlatmaktadır. Kısacası kitabı okuduğunuzda halen idealist ve öğrencilerine yaşamı sorumluluk aldırarak öğretmeye çalışan öğretmenlerin olduğuna dair udunuzu korumanızı sağlayan muhteşem bir eserdir.

Nisa İnci: Oz Yazılımcısı

Teknoloji bağımlısı olan Z kuşağının ilgisini fazlası ile çekmeyi başaran kitaplar arasında olan Oz Yazılımcısı adlı eser çocuklara kodlamayı öğretmek için oldukça güzel bir kitap. Kitapta yer alan karakterler hem klasikteki gibiler hem de günümüzden biriler. Aslında her şey Dorothy’in Oliver Zomato ile tanışmak istemesi ile başlıyor. Teknoloji bağımlısı olan Z kuşağının ilgisini fazlası ile çekecek olan kitabı okumanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Kirsten Boie: Arkana Bakma

Alman Edebiyatını çağdaş kalemleri arasında yer alan Kirsten Boie’nin Türkçeye çevrilen ilk kitabı olan Arkana Bakma, birbirine zıt hayatlar yaşayan iki gencin eşzamanlı öykülerini anlatmaktadır. Yazar okuyucuya zaman zaman sarsan gerçekçi bir yaklaşım ile kaleme aldığı romanda arkamıza bakmadan karar vermemizi gerektiren anlar üzerine düşünmemizi sağlıyor. Günlük hayatta verdiğimiz mücadelelerimiz arasında başka hayatları nasıl gözden kaçırdığımızı, siyasi söylemlerdeki iki yüzlülüklerin kimlere nasıl zarar vereceğini genç kuşağa kendini bağlayacak, güçlü bir kurgu ile anlatmaktadır.

Gordon Korman: Adadakiler Birinci Kitap: Gemi

Gordon Korman tarafından kaleme alınan Adadakiler adlı kitap aslında bir üçleme ve Gemi kitabı ilk kitabıdır. Kitapta farkı şekillerde suç işleyen bir grup çocuğun hapis cezası yerine akıllanmaları için bir gemiye verilmeleri ile başlayan olayda gerçek bir hayatta kalma mücadelesini anlatmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir