Tüm Zamanların En İyi 20 Kadın Yazarı - Kitabı Satın Al

Tüm Zamanların En İyi 20 Kadın Yazarı

Her biri birbirinden güzel, kendilerine has tarzları ile edebiyat dünyasına adım atan en iyi kadın yazarlarımız romanları, şiirleri, öyküleri ile Türkiye’de ve dünyada tanınmış isimler arasına girmeyi başarmışlardır. Tüm zamanların en iyi 20 kadın yazarını ve en çok okunan kitaplarından alıntıları sizler için bir araya getirdik.

Tüm zamanların en iyi 20 kadın yazarlarının yarattıkları fantastik dünyalar, hikayeler ve toplumsal sorunlarda dahil yayınladıkları ve Nobel ile Pulitzer ödülleri gibi ödülleri kazanan kitapları ile edebiyat dünyasına damga vurmayı başaran eserleri kadın yazarlarımızın edebiyat dünyasına önemli katkılar sağladıklarını kanıtlıyor. Şimdi isterseniz tüm zamanların en iyi 20 kadın yazarını ve en çok satan kitaplarını inceleyelim.

Virginia Woolf: Kendine Ait Bir Oda

25 Şubat 1882 İngiltere/Londra doğumlu olan Virginia Woolf, 20. Yüzyılın en önemli feminist ve modernist yazarlarından biridir. Ailesi İngiltere’nin seçkin entelektüellerinden ve iyi eğitim görenlerinden olduğundan eğitimini evinde alan yazar babasının kütüphanesinde kendini yetiştirmiştir. İlk hikayeleri 1895 yılında yayınlanan yazarın en çok okunan ve büyük ilgi gören kitabı Kendine Ait Bir Oda adlı eseri olmuştur. 28 Mart 1941’de içinde bulunduğu duruma dayanamayan yazar evinin yakınında yer alan Ouse nehrine cebine taş doldurarak intihar etmiştir. Tüm zamanların en iyi kadın yazarları arasında yer almayı başaran Virginia Woolf’un Kendine Ait Bir Oda dışındaki eserleri de kesinlikle okumaya değer eserlerdir.

Jane Austen: Gurur ve Önyargı

16 Aralık 1775 Hampshire’da doğan Jane Austen, ilk eğitimini babası tarafından almıştır. Kendi dönemindeki kadınlardan daha şanslı olan Austen, 12 yaşında hikayelerini yazmaya başlamıştır. Kadınlara özel bir okul olan Abbey’de okuyan yazar, 1809 yılında babasının ölümünün ardından kardeşinin yanına taşınmıştır. Romanları günümüzde popüler klasikler arasına girmeyi başarmıştır. Yazarın ikinci romanı olan Gurur ve Önyargı 18 Ocak 1813 yılında yayınlanmıştır. Jane Austen, Gurur ve Önyargı kitabında Elizabeth ve Darcy arasındaki tutkulu aşkı zıtlıklar ile çatışmalar üzerine inşa etmiştir. Ayrıca kitapları birçok defa filme ve TV dizilerine uyarlanmış hayatı boyunca evlenmeyen ve 8 Haziran 1817 yılında göğüs kanserinden hayatını kaybeden yazar Jane Austen yaşamış olduğu dönemde dahil olmak üzere günümüzde en çok okunan kadın yazarlar arasında yer almayı başarmıştır.

Gülseren Budayıcıoğlu: Madalyonun İçi

Türk edebiyatı dünyasında önemli bir yere sahip olan Gülseren Budayıcıoğlu, yazım hayatının yanı sıra ayrıca psikiyatri olarak görev yapmaktadır. Madalyonun İçi eserinde psikiyatrik sorun yaşayan hastalarına dair hikayelerini kaleme alan Budayıcıoğlu, eseri ile yayınlandığı ilk günden itibaren büyük ilgi görmüştür. Madalyonun İçi eseri, pek çok Türk televizyonlarında farklı dizilerde ele alınmış ve izleyiciler tarafından yoğun ilgi görmüştür. Okurlarını ve izleyicilerini derinden etkileyen Madalyonun İçi eseri, çok satanlar listesinde yerini korumaktadır.

Ayşe Kulin: Adı: Aylin

1941 İstanbul doğumlu olan yazar Ayşe Kulin, ilköğrenimini Ankara’da tamamlamıştır. Daha sonra İstanbul Arnavutköy Amerikan Kız Koleji Edebiyat bölümünde 7 yıl yatılı olarak okuyan yazar 1961’de mezun olmuştur. Uzun yıllar reklam, televizyon ve sinema filmlerinde sahne yapımcılığı, senaristlik ve sanat yönetmenliği yapan yazar ayrıca çeşitli gazete ile dergilerde de muhabir ve editör olarak çalışmıştır. Ayşe Kulin’in Adı Aylin adlı romanının görmüş olduğu ilgi kendisinin Milliyet köşe yazarlığı yapmasını sağlamıştır. 1997 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından yayınlanan Adı Aylin adlı biyografik romanı sayesinde yazarımız yılın yazarı seçilmiştir.

J. K. Rowling: Harry Potter Seti

Dünyaca ünlü İngiliz yazarlardan biri olan J. K. Rowling, 31 Temmuz 1965 doğumludur. Wyedean Comprehensive’de lise öğrenimini tamamlayan yazar Exeter Üniversitesinde Fransızca ve Klasik Edebiyatlar bölümünden mezun olduktan sonra Londra’ya yerleşmiş ardından da Portekiz’e taşınmıştır. İlk eserini 6 yaşında yazan yazarın kendisine ün kazandıran eseri İse Harry Potter Serisi olmuştur. Yayınlandığı andan itibaren tüm dünyada ses getiren seri bir Çin lokantası olan Nicolson’s Cafe’de tamamlanmıştır.

Tezer Özlü: Yaşamın Ucuna Yolculuk

Kaleme almış olduğu az sayıda kitabı ile adını duyuran Tezer Özlü, yazar Demir Özlü ve Sezer Duru’nun kardeşidir. Yaşamın Ucuna Yolculuk adlı eseri ile 1983 yılında Marburg Yazın Ödülü’ne layık görülen Özlü, dünya genelinde pek çok okuru tarafından büyük beğeni toplamıştır. Yaşamın Ucuna Yolculuk adlı eserini dünya acılı olduğu için kaleme aldığını ifade eden Özlü, yıllardır çok satanlarda yerini korumaktadır.

Agatha Christie: On Küçük Zenci

On Küçük Zenci kitabının da yazarı olan Agatha Christie, polisiye roman denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biridir. 5 Eylül 1890 yılında Devon’da dünyaya gelmiştir. 24 yaşında bir doktor ile hayatını birleştiren yazar Fransa’ya yerleşmiş ve orada yaşadığı sürede 113 dile çevrilen dünyanın en bilinen polisiye kitaplarını yazmaya başlamıştır. Yazmış olduğu yazılar ile dünya edebiyatında önemli bir yere sahip olan yazar aynı zamanda edebiyatta ilk kadın dedektif Miss Marple’in da yaratıcısıdır. Ülkemizde en çok ilgi gören kitapları arasında yer alan On Küçük Zenci isimli kitabı ise yazarın daha fazla ün kazanmasını sağlamıştır. Shakespeare ve İncil’den sonra kitapları en çok satan yazar olan Agatha Christie, 12 Ocak 1979 yılında hayatını kaybetmiştir. Yazar aynı zamanda İngiltere’de en yüksek düzey onur unvanını da almaya hak kazanmıştır.

Harper Lee: Bülbülü Öldürmek

28 Nisan 1926 Amerika/Alabana eyaletinde dünyaya gelen Harper Lee, Huntington kolejinde lise öğrenimini tamamladıktan sonra, Alabama Üniversitesinde de üniversite eğitimini tamamlamıştır. 19 Şubat 2016 yılında hayatını kaybeden yazarın en büyük eseri Bülbülü Öldürmek olmuştur. Yazı yazmaya arkadaşlarının göndermiş olduğu notlar ile başlayan yazar Bülbülü Öldürmek eseri ile Pulitzer Ödülünün de sahibi olmuştur.

Tomris Uyar: Tomris Uyar Bütün Yazıları

Şair Turgut Uyar ile evli olan ve 12 Mart 1941 yılında İstanbul’da doğan Tomris Uyar, Türk öykü yazarı ve çevirmenidir. Yazar öyküleri kadar deneme, eleştiri ve kitap incelemeleri ile de ün kazanmıştır. Öyküleri yabancı dillere çevrilmiş ve o ülkelerde çıkan antolojilerde yer almıştır. Öykülerinde sıklıkla ekonomik ve sınıfsal sorunların baskısı altındaki kişileri yansıtan yazar Tomris Uyar’ın en çok ilgi gören ve çok satan kitapları arasında Tomris Uyar Bütün Yazıları yer almaktadır. 2003 yılında ise hayatını kaybeden yazarın yazıları dönemin belli başlı dergilerinde yayınlanmıştır.

Halide Edib Adıvar: Sinekli Bakkal

Türk tarihinin önemli kadın yazarlarından biri olan Halide Edib Adıvar, 1884’de İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Fransızca ve İngilizce eğitim gören yazar Üsküdar Kız Lisesinden lisans derecesi ile mezun olan ilk Müslüman kadın olmuştur. Halide Edib, 1919’da ülkenin işgali üzerine yapmış olduğu ünlü Sultanahmet konulması ile tanınmıştır. Ayrıca Savaş zamanı Anadolu Ajansının kurulmasına da öncülük eden Halide Edip Adıvar, II. Meşrutiyet’in ilanından sonra yazarlığa başlamıştır. En çok bilinen eseri Sinekli Bakkal olan yazarımız 1964 yılında hayatını kaybetmiştir.

Ursula K. Le Guin: Karanlığın Sol Eli

Amerikalı bilimkurgu ve fantezi yazarları arasında yer alan Ursula K. Le Guin, 21 Ekim 1929 yılında Kaliforniya’da doğmuştur. Kitapları 40’ın üzerinde dile çevrilmiş ve satış rekorlarına ulaşmıştır. Fantastik edebiyat alanında değerli olan Gandalf Ödülüne layık görülen Ursula K. Le Guin, 1960’lı yıllarda ilk kitaplarını yazmaya başlamıştır. Yazarın en çok bilinen kitabı Karanlığın Sol Eli Nebula ve Hugo ödüllerine sahip olmasını sağlamış ve büyük bir hayran kitlesine ulaşmıştır.

Adalet Ağaoğlu: Ölmeye Yatmak

Yazar Adalet Ağaoğlu’nun kaleme almış olduğu Ölmeye Yatmak eseri, Dar Zamanlar üçlemesinin ilk kitabıdır. Dönemin siyasal ve sosyal kaotik durumunu ele alan Ağaoğlu, romanın başkahramanı olan Aysel aracılığı ile Cumhuriyet kuşağını kalemine almıştır. 20. Yüzyıl edebiyatının en önemli ve ses getiren yazarları arasında yer alan Ağaoğlu, Ölmeye Yatmak adlı eseri ile çok satanlar listesinde yerini korumaktadır.

Buket Uzuner: Uzun Beyaz Bulut Gelibolu

Türk edebiyatında kalemine almış olduğu roman ve öykü eserleri ile adını başarılı bir şekilde duyuran Buket Uzuner, Uzun Beyaz Bulut Gelibolu eseri ile adını çok satanlar listesine yazdıran yazarlar arasında yer almıştır. Yazar Buket Uzuner, Uzun Beyaz Bulut Gelibolu eserinde 1915 ve 2000 yıllarından Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden dedesinin mezarını bulmak için gelen bir genç kadının hikayesini kaleme almıştır. Ayrıca bir Osmanlı teğmeninin insanlığa vermiş olduğu dersi de bu eserde kaleme alan Uzuner, eseri ile okurlarını derinden etkilemiştir.

Sevgi Soysal: Tante Rosa

Selanik göçmeni bir baba ve Alman bir annenin çocukları olarak dünyaya gelen Sevgi Soysal, Tante Rosa eseri ile okurlarının dikkatini çekmeyi başarmıştır. Meme kanseri yüzünden hayatını kaybeden Soysal, Tante Rosa eserinde hayatın ve toplumun kadınlara getirmiş olduğu sınırlamalara başkaldıran bir kadın ile karşılıyoruz. Ayrıca sinemaya uyarlanan Tante Rosa, vizyona girdikten sonra izleyiciler tarafından büyük beğeni toplamıştır.

Sylvia Plath: Sırça Fanus

Amerikalı şair ve yazar Sylvia Plath, Sırça Fanus eserini 1963 yılında Victoria Lucas takma adı ile yayınladığı tek romanıdır. Plath’ın intiharından sonra kendi ismi ile yayınlanan Sırça Fanus, yayınlandığı günden itibaren okurları tarafından büyük ilgi görmüştür. Yarı otobiyografik olarak kaleme alınan Sırça Fanus, o dönemin toplumsal sorunlarının içerisinde yaşayan üniversiteli bir gencin yaşantısını kaleme almıştır. Plath’ın annesi Sırça Fanus’un Amerika’da yasaklanması için bir girişimde bulunmuş fakat eser ilgi gördüğü için başarılı olamamıştır.

Mina Urgan: Bir Dinozorun Anıları

İngiliz edebiyatının ses getiren eserlerini Türk edebiyatına kazandıran Mina Urgan, ölmeden üç yıl önce kaleme aldığı Bir Dinozorun Anıları eseri ile hayatını ve birikmiş anılarını kaleme almıştır. Bir Dinozorun Anıları eserinde hayatında önemli yere sahip olan Ahmet Haşim, Yahya Kemal, Nazım Hikmet ve Abidin Dino gibi yazarlara yer vermiştir. Yayınlandığı günden itibaren okurları tarafından büyük ilgi gören Bir Dinozorun Anıları, çok satanlar listesinde yerini korumaktadır.

Toni Morrison: En Mavi Göz

Amerikalı Nobel ödüllü yazar Toni Morrison, Afro-Amerikan edebiyatının gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Kaleme almış olduğu ilk roman olan En Mavi Göz eserinde Morrison, Afrikalı ve Amerikalı kızın hikayesini anlatmaktadır. Yayınlandığı günden itibaren büyük ilgi gören Morrison, En Mavi Göz eseri ile çok satanlar listesinde yerini korumaktadır.

Pınar Kür: Asılacak Kadın

Türk yazar ve çevirmen Pınar Kür, kaleme almış olduğu Asılacak Kadın eseri ile yayınlandığı ilk günden itibaren dikkatleri üzerine çekmiştir. Asılacak Kadın eseri müstehcenlik nedeni ile toplatılmış ve daha sonra tekrardan listelerde yerini almıştır. Ankara Öykü Ödüllerine layık görülen Kür, Asılacak Kadın eserinde kadına karşı oluşturulmuş önyargıyı ve toplumsal gerçeği ele almıştır.

Fatma Aliye Topuz: Levayih-i Hayat Hayattan Sahneler (Günümüz Türkçesiyle)

Türk edebiyatının ilk kadın romancısı olan Fatma Aliye Topuz, kalemine almış olduğu Levayih-i Hayat Hayattan Sahneler eseri ile kadınların gözünden aşk ve evlilik sorunlarına ışık tutmuştur. Farklı kadın ve erkekleri ele alarak evliliği ve aile içi oluşan şiddet durumlarını sorgulayan Topuz, eserinde kadınların daha özgür ve rahat yaşamaları için sıkı bir eğitimden geçmelerini vurgulamıştır. Levayih-i Hayat Hayattan Sahneler eserinde aşk konusu üzerine de felsefi açıdan yaklaşımda bulunan Topuz, eseri sayesinde büyük ilgi görmüş ve çok satanlar listesinde yer almıştır.

Mary Shelley: Frankenstein ya da Modern Prometheus

Kaleme almış olduğu romanları ile her dönemde büyük ilgi gören Marry Shelley, dönemin en ünlü yazar ve filozoflarından William Godwin ve Mary Wollstonecraft’ın kızıdır. İlk bilim kurgu eserlerinden biri olarak görülen Frankenstein ya da Modern Prometheus eseri sayesinde yayınlandığı ilk günden itibaren büyük ilgi görmüştür. Listelerde çok satanlarda yerini koruyan Frankenstein ya da Modern Prometheus eseri pek çok dile çevrilerek dünya genelinde yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir