En İyi 30 Tarih Kitabı - Kitabı Satın Al

En İyi 30 Tarih Kitabı

Her okuyucu, kitapların hayat değiştirecek şeyler olduklarını mutlaka bilir. Peki tüm neslin hayatını değiştiren kitaplar, geleceği de değiştirebilir mi? Tarihin akışını değiştirdiğini düşündüğümüz en iyi 30 tarih kitabı sizler için derledik.

Yaşamış olduğumuz toprakların kıymetini bilmek ve daha ileriye gidebilmek adına tarihimizde yaşana zorluklar, atalarımızın nasıl süreçlerden geçerken bu günlere geldiklerini bilmemizde fayda vardır.

Bu yazımızda tarih meraklılarının mutlaka okuması gereken en iyi en değerli 30 tarih kitabını bulacaksınız. Listemizde sadece tarih alanındaki uzmanların yazmış oldukları ve Türkçe olarak basılan kitaplar yer almaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk – Nutuk

En iyi tarih kitapları listemizde şimdi ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizlere bırakılan Nutuk yer almaktadır. Tüm Türkün kesinlikle okuması gereken kitap, bizlere bırakılmış büyük bir miras değerindedir. Nutuk kitabında fazlası ile mektup, günlük ve belgeseller yer almaktadır. Kurtuluş Savaşının, cumhuriyetin kuruluş sürecinin anlatıldığı eser ayrıca siyaset ve politika kitabı kategorisine de girmektedir.

Mustafa Kemal – Yılmaz Özdil

“Mustafa Kemal” kitabı, Yılmaz Özdil tarafından yazılan bir biyografi kitabıdır. Kitap, Türkiye’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını anlatmaktadır. Mustafa Kemal’in çocukluk yıllarından başlayarak askeri kariyerine, Milli Mücadele dönemine ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar olan süreci detaylı bir şekilde ele almaktadır. Kitap, Atatürk’ün hayatına, liderlik yeteneklerine ve devrimlerine odaklanırken, dönemin politik ve sosyal arka planını da aktarmaktadır. “Mustafa Kemal”, Türk tarihine ve Atatürk’ün rolüne ilgi duyan okuyucular için önemli bir kaynaktır.

İlber Ortaylı – Türklerin Tarihi

Halil İnalcık’ın öğrencisi olarak bilinen, başarılı tarihçi İlber Ortaylı, Türklerin Tarihi adını verdiği kitabını 2015 yılında yayımlamıştır. Kitap Orta Asya’nın Bozkırlarından Avrupa’nın Kapılarının alt başlığına sahiptir. Kitap Türklerin ne kadar güçlü olduklarını ve kendi hayatları olmak üzere dünyayı nasıl değiştirdiklerini anlatmaktadır. En iyi tarih kitaplarında yer alan Türklerin Tarihi adlı kitap ne kadar soylu ve savaşçı bir kökten geldiğimizi hatırlatmaktadır.

Halil İnalcık – Devlet-i Aliyye

Ömrünü araştırma, yazma ve tarihi sevdirmeye adayan büyük tarihçi Halil İnalcık genellikle ders kitabı niteliğinde kitaplar yazmaktadır. Devlet-i Aliyye de yazarın yaklaşık 50 yıllık araştırmalarının bir bütünüdür. Kitap birkaç ciltten oluştuğundan kavrayabilmek için serinin tamamını okumanızı öneririz.

Yuval Noah Harari – Hayvanlardan Tanrılara Sapiens

İsrailli yazar olan Yuval Noah Harari’nin 2011 yılında yayınladığı Hayvanlardan Tanrılara, 2015 yılında Türkçeye çevrilmiş ülkemizde de büyük rağbet görmüştür. Yazarın ilk kitabı olma özelliği taşımasına rağmen çok ses getirmesi, hem konusunun sıra dışı olması hem de kitabın genelinde hakim olan sade dilden kaynaklanmaktadır. Hangi kültür düzeyinden, meslekten olursanız olun, kitabı rahatlıkla okuyup kavrayacaksınız.

Turgut Özakman – Şu Çılgın Türkler

Belgesel tarzında olan eser Turgut Özakman tarafından yazılmıştır. Kitap 2005 yılında yayımlanmış ve satış rekorları kırmıştır. Şu Çılgın Türkler, Türklerin mücadelesini vermiş oldukları İstiklal Savaşı üzerine yazılan gerçek bir destandır. Kitabı okurken bazen duygu seline kapılacak, bazen de ecdadınız ile gururlandığınızı hissedeceksiniz. Vatanımızın nasıl kazanıldığını anlatan eseri mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Halil İnalcık – Atatürk ve Demokratik Türkiye

Türk tarih profesörü Halil İnalcık, kalemine almış olduğu eseri Atatürk ve Demokratik Türkiye adlı eserinde Atatürk dönemini ve bu dönemde modernleşen Türk dünyasını anlatmıştır. Türk tarihini dünya tarihçiliğine kabul ettiren İnalcık, eseri Atatürk ve Demokratik Türkiye ile çok satanlar listesinde ilk sıralarda yerini korumuştur. Türkiye’nin sorunlarını daha net anlayabildiğiniz bu eserde yazar İnalcık, cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk ile devrimlerin kaynağını Atatürk ve Demokratik Türkiye adlı eserin öğreneceksiniz.

Yuval Noah Harari – 21. Yüzyıl İçin 21 Ders

Yuval Noah Harari’nin kitabı 21. Yüzyıl İçin 21 Ders içinde bulunmuş olduğumuz yüzyılın ekonomik ve teknolojik kırılmalarını ele almaktadır. Ayrıca 21. yüzyılda yaşanan sorunları ile başetmek için elzem sorularıda tartışmaya açmaktadır.

Amin Maalouf – Semerkant

Lübnan asıllı olan yazar Amin Maalouf tarafından kaleme alınan eser, ilk olarak 1988 yılında yayımlanmıştır. İçerisinde koca bir tarih yatan Semerkant kitabı hakkında yazılacak çok fazla şey var. Eseri okurken büyüsüne kapılacak, kendinizi gerçek bir masal dünyasında hissedeceksiniz. Kitapta rubailer, önemli isimler ve devlet işleri yer almaktadır. Eser iki bölümden oluşmuştur. İlk bölümde Ömer Hayyam ve rubaileri, ikinci bölümde ise bir Amerikan vatandaşının Rubaiyyat’ı bulmak için içine girdiği İran siyasetini anlatmaktadır.

 • -30%
  Hızlı Kargo
  Semerkant - Kitabı Satın Al

  Semerkant

  (5.00)
  Orijinal fiyat: 180.00₺.Şu andaki fiyat: 126.00₺. Sepete Ekle

Hüseyin Nihal Atsız – Deli Kurt

1958 yılında yayımlanan Deli Kurt romanı, kendine has tarzı olan Hüseyin Nihal Atsız’ın en çok okunan kitaplarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Osmanlı’nın meşhur taht kavları hakkında kesitlerin yer aldığı romanda ayrıca güzel bir aşk hikayesi de yer almaktadır. Tarihin tozlu sayfalarına yapılan yolculukta, dönemin içinde yaşadığınızı hissedeceksiniz. Bunun yanı sıra yazarın üslup ve kelimeleri konuşturma şeklide bir film sahnesi izliyormuş gibi gözünüzde canlanacaktır.

Yuval Noah Harari – Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi

İsrail tarihçi ve yazar Yuval Noah Harari, kalemine almış olduğu Homo Deus Yarının Kısa Tarihi adlı eseri ile çok satanlar listesinde her dönemde yerini korumuştur. Eserinde insan türünün dünyada egemen olduğunu kaleme alan Harari, Homo Deus Yarının Kısa Tarihi adlı eserini pek çok dile çevirip dünya genelinde yayınlamıştır. İnsanoğlunun ölümsüzlük ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu kaleme alan Harari, eseri Homo Deus Yarının Kısa Tarihi ile adından çokça söz ettirmiştir.

Kemal Tahir – Devlet Ana

Devlet Ana kitabı Kemal Tahir tarafından 1967 yılında basılan büyük bir eserdir. Anadolu insanının yaşadıklarına ve özlemlerine bolca yer veren kitapta, öz Türkçe kelimeler de yer almaktadır. Her ne kadar isminden dolayı siyasi kitap algısı yaratsa da tarihi bir roman olan eser, soluksuz bir şekilde okunacak kadar heyecanlı olaylar içermektedir. Kemal Tahir’in en önemli eseri olan Devlet Ana gelenekler, töreler, saygı, sevgi, kadının toplumdaki yeri gibi konulara değinmiştir.

İskender Pala – Şah ve Sultan

2010 yılında yayınlanan kitap Şah ve Sultan kitabı, Osmanlı’nın padişahlarından Yavuz Sultan Selim ve Şah İsmail arasında geçen rekabeti anlatmaktadır. İskender Pala, kitabında tarihten bilgi verirken, aynı zamanda da okuyucuyu bir masal aleminde yolculuk ediyormuş hissine kaptırıyor. Yazarın kullandığı üslup, seçtiği kelimeler oldukça büyüleyici. Şah ve Sultan arasındaki çatışmanın edebi dil ile anlatıldığı kitapta, hüznü, gururu ve siniri aynı anda yaşayabilirsiniz.

Can Dündar – Sarı Zeybek

Can Dündar, tarafından kaleme alınan kitap Atatürk’ün Son 300 Günü alt başlığı ile yayımlanmıştır. Sarı Zeybek kitabı bir belgesel tarzında, büyük araştırma ve emeğin ürünüdür. Kitap Atatürk’ün hastalığı ve son zamanlarını nasıl geçirdiği hakkında konulara yer vermektedir. Duygu yoğunluğu yaşamanıza neden olan kitapta Atatürk’ün kendi canından dahi çok sevdiği vatanı için hastalığını yok sayarak doktorların önerilerini dikkate almaması gibi konular en yakınından edinilen bilgiler ile okuyucuya aktarılmıştır.

Vladimir Bartol – Fedailerin Kalesi Alamut

Anlatımı, kurgusu, içerdiği tarihi bilgiler ve felsefi konulara yönelmesi ile muhteşem bir eser olan Fedailerin Kalesi Alamut, okuyucuyu Hasan Sabbah’ın müthiş zekası ile karşılamaktadır. Sivri zekası karşısında hayran kalacağınız Hasan Sabbah 11. Yüzyılda kendini Peygamber olarak ilan etmiştir. Kitabı ilgi çekici kılan ise hikayenin ve insanın gerçekten var olduğudur. Kitabı okuduğunuzda ya da bitirdiğinizde, içinizde birçok konuyu araştırma isteği duyacaksınız.

Tarık Buğra – Osmancık

Cumhuriyet dönemi yazarlarından olan Tarık Buğra’nın Osmancık kitabı 1973 yılında yayınlamıştır. Osmanlı Devletinin kuruluşunun anlatıldığı kitap, Osman Gazi’nin dedesinden aldığı öğüt ile başlamaktadır. Tarihe ışık tutan ve bilinmeyenleri öğrenmemizi sağlayan eser, tarih meraklıları tarafından kesinlikle okunmalıdır. Kitabın içerisinde dostluk, aşk, din ve vatan gibi kavramlar yer almaktadır.

 • -25%

  Osmancık

  Orijinal fiyat: 195.00₺.Şu andaki fiyat: 146.25₺. Stok Yok

Ayşe Kulin – Veda

Ayşe Kulin’in 2007 yılında yayınlana Veda isimli tarihi romanı, Esir Şehirde Bir Konak alt başlığına sahiptir. Hüzün ve acı dolu satırlar içeren eser, Osmanlı’nın çöküş döneminde halkın yaşadığı çaresiz ve acı dolu günler, yazarın usta kalemi ile okuyucuya sunuluyor. Bunların yanı sıra aşk, hayal kırıklıkları ve hüzün de kitabın genelinde esen duygu fırtınaları, aynı zamanda esere aynı zamanda aşk kitabı havası katmaktadır.

İskender Pala – Katre-i Matem

İskender Pala’nın kaleme aldığı, kurgusu ve anlatımı itibari ile tadına doyum olmayan eser, lale devrinde işlenmiş bir cinayeti anlatmaktadır. Dönemin sosyal ve kültürel yapısı hakkında da bilgi sahibi olmanızı sağlamaktadır. İskender Pala, Osmanlı’nın günlük yaşantısı, saray hayatı, halkın rutin işleri gibi detaylara yer vermektedir. O dönem hakkında merak ettiklerinizi öğrenmenizi sağlamaktadır. Entrikalarla dolu hikayenin yer aldığı bu eseri mutlaka okumanızı öneririz.

Şevket Süreyya Aydemir – Tek Adam

Şevket Süreyya Aydemir’in hazırlamış olduğu eser, çoğu tarihçinin ortak görüşüdür ve Mustafa Kemal Atatürk hakkında hazırlanmış en iyi biyografi niteliği taşımaktadır.

İbrahim Kafesoğlu – Türk Milli Kültürü

Kitap 1977 yılından bu yana 36. Basımını gerçekleştirmiş, eskimeyen bir eser olmuştur. İslam Öncesi Türk Tarihinin temele oturtulduğu eserde, Türk siyasi tarihinin yanı sıra, gelenek, görenek ve devlet teşkilatı çok iyi bir şekilde anlatılmıştır.

Ahmet Taşagil – Kök Tengri’nin Çocukları

Eser İslam Öncesi Türk Tarihi alanındaki sayılı uzmanlardan biri olan Ahmet Taşagil tarafından, Çin kaynaklarından yararlanılarak kaleme alınmıştır. Kök Tengrinin Çocukları kitabında Göktürkler, Hunlar, Uygurlar ve Avrupa Hunlarının dışında birçok küçük Türk kavmi de anlatılmaktadır.

Halil İnalcık – Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ

Türkiye’nin en önemli tarihçilerinden biri olan Prof. Dr. Halil İnalcık kitabı, ilk olarak The Ottoman Empire: The Classical Age adı ile İngilizce yayımlanmıştır. Dünya genelinde ün kazanan bu kitap daha sonra Türkçeye kazandırılmış bir eserdir.

Semavi Eyice – İstanbul’un Yaşayan Efsanesi

İstanbul’u ve tarihini anlatan eseri tüm İstanbulluların okuması gerektiğini düşünüyoruz. İstanbul’un tarihini merak eden herkesin hoşuna gidecek bir eser olma özelliği taşımaktadır.

Erhan Aydın – Orhon Yazıtları

Orhon Yazıtları kitabında Türk tarihinin en eski yazılı kaynakları olan Orhon yazıtları hakkında merak edilen her şey ve yazıtların çevirileri yer almaktadır.

Carter V. Findley- Modern Türkiye Tarihi

Yale ve Harvard üniversitelerinde okumuş olan ABD’li tarihçi Carter V. Findley tarafından kaleme alınan eser Türkiye tarihine farklı bir bakış açısı kazandırmıştır.

Feridun M. Emecen – Yavuz Sultan Selim

Kitapta hakkında birçok söylenti duyulan, harika padişah Yavuz Sultan Selim ile ilgili düzenli ve doğru bilgileri bir arada bulabileceğiniz bir eserdir.

Erdoğan Merçil – Müslüman Türk Devletleri Tarihi

Kitapta Karahanlılar, Selçuklular, Harezmşahlar, Anadolu Beylikleri ve Babüller gibi ilk Müslüman Türk teşkilatlarının tarihleri kısaca anlatılmıştır. Merak eden okuyucuların keyifle okuyacakları bir eser olma özelliği taşımaktadır.

Kemalettin Köroğlu – Eski Mezopotamya Tarihi

Eski doğu uygarlıkları olan Sümer, Akkad, Babil, Assur, Urartu, Hurri-Mitanni, tarihleri, herkesin sıkılmadan okuyacağı bir biçimde anlatılmaktadır. Firuzan Kınal’ın da aynı isimli bir kitabı bulunmaktadır. Ancak eski bir kitap olduğundan günümüzde basımı yapılmamaktadır.

Ali Satan – 100 Soruda Çanakkale Muharebeleri

Zekeriya Kurşun ve Ali Satan tarafından kaleme alınan eserin okunması ve anlanması kolay olmasının yanı sıra doğru bilgiler sağlayacak bir kitap olarak da en çok okunan tarih kitapları arasında yer almayı başarmıştır.

Osman Turan – Selçuklular Tarihi ve Türk – İslam Medeniyeti

Selçuklular tarihi ve Türk tarihini, İslam Medeniyeti’ni anlatan en iyi kitaplar arasında yer almaktadır. Sonradan yapılan tüm incelemeler ve yazılara metod ve muhteva olarak kaynaklık etmiş bir baş eser olarak bilinmektedir.

Oğuz Tekin – Eski Yunan ve Roma Tarihine Giriş

Son olarak Oğuz Tekin’in kaleme almış olduğu Eski Yunan ve Roma Tarihine Giriş kitabını önermekteyiz. Kitap, Arif Müfid Mansel’in kitabından farklı olarak, Roma tarihini de ana hatları ile birlikte anlatmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir