Her Çocuğun Okuması Gereken 20 Kitap - Kitabı Satın Al

Her Çocuğun Okuması Gereken 20 Kitap

Zihnimizde çocuk kitabı olarak bilinen bazı kitaplar vardır. Çocukluk döneminde ya da ilk gençlik yıllarında okuduğumuz bu kitapları kaçırmışsak, yine aynı nedenle çocuk kitabı olduğu gerekçesi ile tekrar dönüp okuma gereği duymamışızdır.

Her çocuğun okuması gereken kitaplardan bazıları ise çocuk edebiyatı kavramını aşan usta kalemlerin eserleridir. Sizler için hazırladığımız her çocuğun okuması gereken 20 kitabı derledik. Şimdiden keyifli okumalar diliyoruz.

1.Richard Bach: Martı Jonathan Livingston

Martı Jonathan Livingston, ABD’li yazar tarafından kaleme alınmıştır. Bize kendi sınırlarımızı aşabileceğimizi ve bir martının hayatını anlatan, bir ders vermek amacı ile yazılmış masal türünde kitaptır. Kitapta, Jonathan’ın hayatı, uçuş deneyimleri gibi olaylar anlatılmaktadır. Kitap sadece çocukların değil her yaştan okuyucunun ilgisini çekmektedir. Her çocuğun okuması gereken 20 kitap listemizin başında yer alan Martı Jonathan Lingston kesinlikle okunması gereken kitaplardan biridir.

2. Samed Behrengi: Küçük Kara Balık

İranlı çocuk kitabı yazarı Samed Behrengi tarafından kaleme alınan Küçük Kara Balık, her çocuğun okuması gereken harika bir masal kitabıdır. kitap ilk defa 2012 yılında yayımlanmıştır. Her yaştan okurun sıkılmadan okuyabileceği kitap olduğunu belirterek en iyi çocuk kitapları arasında yer almaktadır. Kitap hakkında detaylı bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

3. Lewis Carrol: Alice Harikalar Diyarında

Alice Harikalar Diyarında, 1865 yılında kitap olarak yayımlanmasının ardından ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Birçok dile de çevrilen eserin aslı Oxfordlu Matematik Profesörü Charles Dodgson’un, bir sandal gezintisi esnasında üç küçük kıza anlattığı masal iken, yazarımız Lewis Carrol, bu masalı geliştirerek kitap haline getirmiştir. Hikayede aynı zamanda farklı konuşan birçok hayvan vardır. Alice’nin hayal dünyası ise bir ağacın dibinde uyanması ile son bulacaktır.

4. Roald Dahl: Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Daha çok yazdığı çocuk kitapları ile tarihe adını yazdıran yazarlardan biri olan Roald Dahl’ın en popüler kitapları arasında yer alan Charlie’nin Çikolata Fabrikası, 1964 yılında yazılan bir çocuk romanıdır. En çok sevilen çocuk klasiklerinden biri haline gelen, roman iki büyük sinema filmine ve birkaç defa filme de alınmıştır.

5. Jose Mauro De Vasconcelos: Şeker Portakalı

Hayatında birçok farklı işte çalışan ve içlerinden kendine göre bir hikaye geliştiren yazar en sonunda Şeker Portakalı adlı eserini kağıda dökmeye karar vermekte ve 12 gün gibi kısa bir sürede kitabını tamamlamaktadır. Jose Mauro De Vasconcelos, bu kitabı sayesinde çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır. Şeker Portakalı sadece çocuklara değil okuyan herkese tam bir hayat dersi sunmakta ve hayata dair gerçekleri 5 yaşındaki Zeze’nin gözünden su yüzeyine çıkartmaktadır. Sizlerde Zeze’nin hayatına eşlik etmek için kitabı mutlaka okumalısınız.

6. Antoine de Saint-Exupery: Küçük Prens

Çocukluğumuzdan beri karşımıza çıkan Küçük Prens kitabı, çocuklar için okutulan ve çocuklara önerilen kitaplar arasında yer almaktadır. Fakat aslında küçüklerin aksine büyükler için yazılmış bir çocuk kitabıdır. Kitap Fransızca olarak 1943 yılında kaleme alınmıştır.

7. Eleanor H. Porter: Pollyanna

Yazar Eleanor H. Porter’in yarattığı iyimser roman kahramanının ve romanın adı olan Pollyanna’nın en kötü anlarda dahi kendini mutlu hissetmenin yolunu keşfetmiş, etrafındaki asık suratlı, kibirli hayat ile insanlara küsen kişilere de mutlu bir insan olmanın formülünü öğrenmeye başlamıştır. Çocukların keyifle okuyacağı en iyi çocuk kitapları listesinde ilk sıralarda yer almayı başarmıştır.

8. Jules Verne: Dünyanın Merkezine Yolculuk

Jules Verne tarafından ilk defa 1864 yılında kaleme alınan Dünyanın Merkezine Yolculuk, romanı dünya edebiyatı klasikleri arasında yer almaktadır. Yazarın diğer eserleri gibi bilim kurgu türündeki roman çocuklar ile gençler için yazılan en önemli eserlerden biri olmayı başarmıştır.

9. Gülten Dayıoğlu: Ölümsüz Ece

İlk olarak Ölümsüz Ece’nin bir çocuk romanından ibaret olduğunu söylemek haksızlık olur. Ölümsüz Ece, her yaştan okuyucunun keyifle okuyacağı bir bilim kurguya giriş kitabı niteliği taşımaktadır. Çocuklarınıza ve size okumayı sevdirecek olan Ölümsüz Ece kitabını okurken inanılmaz bir deneyim yaşayacaksınız.

10. Jonathan Swift: Gulliver’in Gezileri

Jonathan Swift tarafından kaleme alınan Gulliver’in Gezileri, dünya klasikleri arasına girmiş çocuk romanlarından biridir. Eser 1726 yılında tamamlanmıştır. Türk edebiyatında 100 temel eser arasında yer alan roman çocuklara ve gençlere tavsiye edilen eserlerin başında gösterilmektedir.

11. Anna Sewell: Siyah İnci

Anna Sewell’in tek erseri olan Siyah İnci, aslında siyah bir attır. Başından geçen olaylar, değişen sahipleri ve yaşadıkları arkadaşlarının hikayeleri romanın kurgusunu ortaya çıkartmaktadır. Siyah inci üzerinden anlatılan olaylar, insanlar ve hayvanlar arasındaki iletişimi ve şefkati de ele almaktadır.

12. Jack London: Beyaz Diş

Amerikalı gazeteci ve yazar Jack London, dünya genelinde kaleme almış olduğu eserleri ile yazarlıktan yüksek gelir elde edebilen Amerikalı yazarların ilklerinden birisi olmuştur. Beyaz Diş romanı ile okurları tarafından büyük ilgi gören Jack London, eserinde kardeşlerinden farklı olarak gri renkte doğan bir kurt yavrusunun hikayesini kaleme almıştır. Her dönemde çok satanlar listesinde yerini koruyan Beyaz Diş eseri, pek çok dile çevrilip dünya genelinde yayınlanmıştır.

13. Jack London: Vahşetin Çağrısı

Jack London tarafından kaleme alınan Vahşetin Çağrısı, BBuck adlı bir köpeğin kutuplarda altın arayan insanlar ve kızak köpekleri arasındaki yaşadıkları macerayı anlatmaktadır. 1903 yılında yayımlanan roman, yayımlandığı yıllarda Londra’da en çok okunan kitaplar arasında yer almıştır.

14. Roald Dahl: Matilda

Roald Dahl tarafından kaleme alınan Matilda, kitabının konusu küçük bir kızın değişen yaşamıdır. Siyah-beyaz resimler ile desteklenen kitap çok fazla şiddet içermektedir. Yayın evleri tarafında 9 yaş üzeri okurlara hitap ettiği bildirilen kitabın, öğretmen ve ebeveynlerin kontrolünden geçtikten sonra küçük okurlarımız ile buluşmasını öneririz.

15. Jules Verne: Seksen Günde Devr-i Alem

1828 Nentes doğumlu Fransız roman yazarı Jules Verne tarafından kaleme alınan Seksen Günde Devr-i Alem adlı eser ilk defa 1872 yılında basılmış olan bir çocuk ve gençlik macera romanıdır. Dünyanın en iyi bilim kurgu ve macera türündeki eserlerinden biri olarak kabul edilen roman hayal gücü yüksek olan yazarın en sevilen çocuk kitaplarından biridir.

16. Charles Dickens: Oliver Twist

7 Şubat 1812 yılında Portsmouth’da dünyaya gelen Charles Dickens tarafından kaleme alınan Oliver Twist, kitabı, 19. Yüzyıl İngiltere’sindeki toplumsal çatışma çarpıcı bir şekilde anlatılmaktadır. Oliver kitabın başkahramanıdır. Olaylar karşısında kişiliğini korumayı başaran Oliver bir yetimhanede dünyaya gelmiştir. Oliver Twist’in hayatına eşlik etmek isteyenlere tavsiye edilir.

17. J. K. Rowling: Harry Potter ve Felsefe Taşı

J.K. Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter ve Felsefe Taşı, genç büyücü Harry Potter serisindeki ilk romandır. Nestle Smarties Hikaye ödülü ve saygın Britanya Kitap ödülü de dahil birçok ödüle de layık görülen roman çocukların keyifle okuyacakları en fantastik çocuk kitaplarından biridir. Yazarın Harry Potter serisini tüm dünyada 400 milyon satarak hem kitabı hem de kendisini büyük bir üne kavuşturmuştur. Son derece büyük bir ilgiyle okunan serinin filme de uyarlanması çocukların ve gençlerin beğenisi kazandı.

18. Robert Louis Stevenson: Define Adası

Dünya edebiyatının korsan ve kayıp define temaları kullanan ilk roman olan Define Adası, sonrasında yazılan bu tip romanların öncüsü olarak da dikkat çekmeyi başarmıştır. Roman ilk defa 1881-1882 yılları arasında bir çocuk dergisinde diziler Halide tefrike edilmiş, ilk bölümlerinden sonra tamamlanarak 1883 yılında basılmıştır.

19. Michael Ende: Momo

Momo kitabı insanların vakit nakittir diyerek, devamlı olarak çalışıp, birbirlerine ve doğadaki güzelliklere zaman ayırmadıkları ve süreç içerisinde nasıl birer makine parçası haline geldikleri akıcı bir şekilde anlatılmaktadır.

20. Mark Twain: Huckleberry Finn’in Maceraları

Büyük Amerikan romanları arasında yer alan Huckleberry Finn’in Maceraları, Mark Twain’in en iyi yapıtı kabul edilmektedir. kitapta, eğitimsiz batıl inançlara sahip olan ancak iyi kalpli çocuk Huck’un işsiz güçsüz ve ayyaş babasından kaçmasını ve maceralarını anlatan bir kitaptır.

Her çocuğun okuması gereken 20 kitap listemizin sonuna geldik umarız listemizi beğenmişsinizdir. Hem yetişkinler hem de çocuklar için keyifli bir okuma serüveni yaşatan çocuk kitapları arasından dilediğinizi tercih ederek kahramanlarımızın maceralarında onlara eşlik edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir