Popüler 25 Adet Kısa Kitap Önerisi - Kitabı Satın Al

Popüler 25 Adet Kısa Kitap Önerisi

Bulunduğunuz her alanda bir solukta okuyup bitireceğiniz ve hayatınıza bir nevi değer katacak olan kısa kitapları sizler için bir araya getirdik. Bu yazımızda birbirinden değerli ve okunması gereken kısa kitapları sizlere sunmaktayız. Biliyoruz ki kısa kitap derdinde değilsiniz ancak bir an önce okuyup bitirme isteği içerisinde olduğunuzu düşündüğümüzden hayatınıza anlam katacak kısa kitapları sizlerle paylaşmaktayız.

Günümüzde artık kitap okuma oranı çok düşmeye başladı. Öyle ki kitap okumanın tadı da unutuldu. Sosyal platformların sayesinde uğraş sahibi gibi görünmekteyiz ancak kendimizi kandırmamıza hiç gerek yok. Çünkü kitap okumak ok başka bir duygudur. Bu nedenle sizlere hazırladığımız bu blogumuzda bu güzel havalarda hayatınıza yeni renkler katacak olan popüler 25 kısa kitap önerilerimizi hep birlikte inceleyelim. Listemizde yer alan kitapların hepsi 120 sayfanın altındaki okumaya değer kitaplardır.

John Steinbeck: Fareler ve İnsanlar

Nobel Edebiyat ve Pulitzer ödüllü olan yazar John Steinbeck tarafından kaleme alınan Fareler ve İnsanlar adlı kitapta insanın resmi çizilmektedir. Kitapta birbirine zıt iki tarım işçisinin öyküsünü anlatmaktadır. Küçük bir toprak alarak insan gibi bir hayat yaşamanın hayalini kuran ikilinin öyküsü olan kitapta dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutmaktadır. Etkileyici ve kısa olması da okumaya değer kitaplar arasında yer almasını sağlamaktadır.

Jose Saramago: Bilinmeyen Adanın Öyküsü

Nobel Edebiyat Ödülünün sahibi olan Portekizli yazarımız Jose Saramago, sadece 64 sayfada kendisinin derin hayal gücünü ve başka dünyalara açılan pencerelerini keşfetmek için harika bir cümle kurduğu eseri diyebiliriz. Jose Saramago, Bilinmeyen Adanın Öyküsü ile okuyuculara kitabı bir solukta okuma fırsatı sunuyor.

Herman Melville: Katip Bartleby

Herman Malville’nin en ünlü eseri olan Katip Bartleby, her ne kadar kısa olsa da edebiyat tarihinin en önemli metinlerinden biridir. Hikaye New York’ta bulunan bir hukuk bürosunda geçmekte ve Bartleby adından bir adam anlatılmaktadır. 64 sayfalık bir kitap olan Katip Bartleby, günümüzde dahi herkesin beğeni ile okuduğu bir kitaptır.

Sun Tzu: Savaş Sanatı

Çinli savaşçı filozof tarafından kaleme alınan Savaş Sanatı dünyanın en etkili ve saygın stratejik kitaplarından biridir. Savaş Sanatı yazıldığı dönemden bu zamana kadar askeri önderler ve stratejistler tarafından olduğu kadar, Asya kıtasında, çağdaş yöneticiler ile politikacılar tarafından da halen okunmaya devam etmektedir.

Albert Camus: Yabancı

Yabancı, Albert Camus’un en çok tanınan ve yabancı dile çevrilen kitapları arasında yer almaktadır. 120 sayfalık bir kitap olma özelliği taşıyan Yabancı kitabında Cezayir’de bir rastlantı sonucu, bir Arap’ı öldüren orta sınıf Fransız Meursault’un kendisini adım adım ölüme götürecek olan süreci kayıtsız bir şekilde izlemesini anlatmasını anlatan en iyi ve muhteşem kısa kitaplar arasında yer almaktadır.

Anton Pavloviç Çehov: Altıncı Koğuş

Rus klasikleri arasında yer alan Anton Çehov’un yazmış olduğu Altıncı Koğuş içinde şahane tahliller bulunan ve sayfa sayısı oldukça az ama muhtevası oldukça yüksek olan bir eser olduğundan gün içerisinde kolaylıkla tamamlayabileceğiniz bir yapıttır. Kitapta bir hasta ile doktor arasındaki hak hukuk tartışmaları sizlere günübirlik güzel bir aktivite yaşatacaktır.

Xavier De Maistre: Odamda Yolculuk

Xavier De Maistre tarafından kaleme alınan ve gezgin bünyelerin baş tacı olmaya aday klasik eserlerden biri olan Odamda Yolculuk, yazarın tutsaklığını ironik bir özgürlük metnine dönüştürmeyi becererek edebiyat tarihine geçmesini sağlayan bir başyapıttır. Ayrıca kitabın Odamda Gece Seferi isimli devamı da bulunmaktadır. Dilerseniz tercihinizi her iki eserin birlikte basımından yana da yapabilirsiniz.

Fernando Pessoa: Başıboş Bir Yolculuktan Notlar

Yaklaşık 104 sayfa olan kısa kitap Başıboş Bir Yolculuktan Notlar, Fernando Pessoa’nın kaleme aldığı en iyi kitaplar arasında yer almaktadır. Kitapta yazarın şiirli felsefesinin tek bir cümlesi ile günler geçirmenize olanak tanıyan bir seçkidir. Kitapta mutlaka kendinize göre bir cümleyi de bulma olasılığınız yüksektir. Kesinlikle başucu kitaplarından biri olmayı hak eden muhteşem kısa kitap önerilerimizden biridir.

Edgar Allan Poe: Morgue Sokağı Cinayetleri

Gotik edebiyatın korku, gerilim ve polisiye türünde öncülerden biri olan Edgar Allan Poe tarafından kaleme alınan Morgue Sokağı Cinayetleri kısa bir kitap olsa da kitapta yer alan cinayet mahali ve cinayet mahalindeki insanları detaylı tasvirleri bulunmaktadır. Ayrıca kitabın kısa ve uzun metrajlı filmleri de çekilmiştir. Kısa kısa hikayelerin yer aldığı kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Stefan Zweig: Satranç

Stefan Zweig’i tanımanız için adeta biçilmiş bir kaftan niteliğinde olan Satranç, yazarın Brezilya’da sürgünde iken yazmış olduğu ve Şubat 1942 yılında intiharından birkaç ay önce tamamladığı kitaptır. Stefan Zweig, Satranç kitabında rastlantı eseri eline geçirdiği bir kitapla satrancın tüm inceliklerini öğrenip oyunu tutkuya dönüştürmeye çalışan ve bu tutku yüzünden de beyin hummasına yakalanan Dr. B’nin öyküsünü anlatırken okuyucuyu da etkisi altına almayı başarıyor.

  • -40%

    Satranç

    (5.00)
    Orijinal fiyat: 28.00₺.Şu andaki fiyat: 16.80₺. Stok Yok

Paul Lafargue: Tembellik Hakkı

Tembellik Hakkı, Paul Lafargue’nin kaleme aldığı en iyi kitaplardan biri olma özelliği taşımasının yanı sıra okuyuculara zamanı kullanma özgürlüğünün temel bir özgürlük olduğunu hatırlatmaktadır. Kitabı okuyup bitirdikten sonra elinizden alınan her saniyenin değerini daha fazla anlayacak ve kendinize yeni bir yol çizmek isteyeceksiniz.

Antoine de Saint-Exupery: Küçük Prens

Antoine de Saint-Exupery tarafından kaleme alınan ve dünya çapında 140 milyondan fazla satan Küçük Prens okuyuculara hayal gücünün kadife perdelerinin arkasında nasıl iyi bir insan olmanın sorusuna renkli yanıtlar vermektedir. 112 sayfalık bu kitapta iyi bir insan olmanın tüm güzelliklerini anlayacak ve yaşamınıza belki de farklı bir bakış açısı kazandıracaksınız.

Lev Nikolayeviç Tolstoy: İnsan Neyle Yaşar

Dünya klasiklerine girmiş olan eser İnsan Neyle Yaşar, Lev Nikolayeviç Tostoy’un en kısa kitaplarından biridir. Kitapta iyiliği, hırsın kötü olduğunu, doğruluğu ve bunlara benzer doğruları öğütleyen hatta okuyucuya mesajını direkt olarak veren kısa hikayelerin bir arada bulunduğu klasik olmayı hak eden bir kitap.

Nikolay Gogol: Palto

Nikolay Gogol’un toplamda 96 sayfalık olan kitabı dünya edebiyat tarihinin en önemli eserleri arasında olan Palto, memur Akaki Akakiyeviç’in kara kışın soğuğundan korunmak için bir paltoya ihtiyaç duyması ile başlayan trajikomik hikayesiyle Rus gerçekliğine girecek ve dünyanın en etkili öyküsünü okumuş olacaksınız. Hem de bir saat gibi kısacık bir sürede.

Arthur Schopenhauer: Mutlu Olma Sanatı

Kısacık bir kitap olma özelliği taşıyan Mutlu Olma Sanatı Nietzsche’nin akıl hocası olan Arthur Schopenhauer’ın bütün hayatımız boyunca destek alacağımız hayat kurallarını bu kitaba sığdırması sonucu oluşmuş, ticari kaygı ile yazılan en gerekli sorgulayıcı ve realist öğretileri anlatan eser mutlu olmanın 45 hayatı kuralını anlatmaktadır.

Jack London: Kızıl Veba

Jack London tarafından 1912’de yayımlanan kısa eseri Kızıl Veba modern edebiyatın ilk post-apokaliptik metinlerinden biri olarak kabul görmüştür. Kitapta salgın sürecinde izolasyonun önemini, nüfusun salgındaki rolünü, özellikle de bireyciliğin karşı karşıya gelişini son derece gerçekçi bir şekilde anlatmıştır. 80 sayfalık bir kısa kitap olma özelliği taşıyan Kızıl Veba adlı kitap yazıldığı tarihten itibaren farklı bakış açısı ile tekrar okunmayı hak eden kısa kitaplar arasında yer almaktadır.

Gabriel Garcia Marquez: Kırmızı Pazartesi

Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marguez tarafından 1981 yılında yayımlanmış olan Kırmızı Pazartesi hem Kolombiya’da hem de yayımlanmış olduğu dünyanın dört bir yanındaki çoğu ülkede fazlası ile sarsıcı etkileri olmuş bir roman olarak bilinir. Yazarımız çocukluğunu geçirmiş olduğu kasabada yıllar öncesinde yaşanan bir cinayet olayını aktarmaktadır. Kırmızı Pazartesi yalnızca bir cinayetin arka planını değil, halkın ortak davranış şeklinin portresini çizmekte ve bunu da okuyucuya güzel bir dille anlatmaktadır.

Gustave Flaubert: Saf Bir Yürek

Fransız edebiyatında gerçekçiliğin öncülerinden sayılan Gustave Flaubert’in Saf Bir Yürek adlı öyküsü dindar ve yoksul bir köylü kadının öyküsünü anlatmaktadır. Herkesin dakikalar içinde bitireceği kitapta oldukça basit bir hikaye anlatılmaktadır. Kısa klasikleri merak edenlerin okumaktan keyif alacakları muhteşem bir hikayedir.

William Shakespeare: Bir Yaz Gecesi Rüyası

Kısa kitaplardan bahsediyorsan mutlaka tiyatro metinlerine de değinmemiz doğru olacaktır. William Shakespeare tarafından kaleme alınan Bir Yaz Gecesi Rüyası macera, kahkaha, aşk, fantazya gibi konuları içeren bir kitaptır. Hayatınızın en renkli anlarını yaşayacağınız bir eser olduğundan mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Desiderius Erasmus: Deliliğe Övgü

Hümanizmin Batı Avrupa’daki en büyük temsilcilerinden biri olan Erasmus, günümüz Avrupa’sının şekillenmesine ve kültür hayatına etki eden isimler arasındadır. Deliliğe Övgü yazarın fikirlerini cesur bir şekilde dile getirmiş olduğu en önemli ve en popüler eserlerinden biridir. 1509 yılında kaleme alınan bu eser ilk defa 1511 yılında Paris’te basılmıştır. Yazarımız bu eseri ile engin bilgisini, zekasını, gözlem ile kurgu yeteneğini ortaya çıkartmıştır. Eser aynı zamanda Avrupa’da büyük ses getirmiş bir başyapıttır.

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski: Yeraltından Notlar

Yazarımız Dostoyevski Gogol’un etkisinden kurtulduktan sonra kendi başına vermiş olduğu ilk yapıtı olma özelliği taşıyan Yeraltından Notlar, Avrupa’daki büyük varoluşçu edebiyatı müjdeleyen bir romandır. Kitap okuyucuya yeraltı diye adlandırılan ruh halinden seslenen kahramanın çılgın söylevi ile anlatılmaktadır. 160 sayfa olan bu kısa eser yaklaşık yüz elli yıldır okunan gerçek başyapıtlardan biridir.

Emile Zola: Nasıl Ölünür

Kısa kitap önerilerimiz arasında yer alan ve 48 sayfalık bir kitap olma özelliği taşımasının yanı sıra yazar Emile Zola, kitabında toplumda beş ayrı sınıf ve bu sınıfın toplumsal ve ekonomik durumlarını ele almış ayrıca bu durumların ölüm üzerindeki etkilerini dile getirmiştir. Nasıl Ölünür adlı kitapta toplamda beş ayrı bölüm bulunmaktadır.

Jack London: Vahşetin Çağrısı

Jack London’un en önemli eserlerinden biri olan Vahşetin Çağrısı kitabında başkahramanlar kızak köpekleridir. Yazarımız altı hırsı ile gözü dönen insanların günlük hayatlarını, davranışlarını, duygularını ve egolarını bir köpeğin gözü ile yansıtılmıştır. Bu nedenle Vahşetin Çağrısı altına olan hücum çağının kapanmasının ardından dahi önemini ve değerini korumaya devam etmektedir.

Franz Kafka: Dönüşüm

1915 yılında yayımlanan ve 104 sayfa olan Dönüşüm Franz Kafka’nın anlatım sanatının doruğuna ulaşmış olduğu bir eseridir. Dönüşüm adlı yapıt küçük burjuva çevrelerinde bulunan ve yozlaşmış olan aile ilişkilerini en ince ayrıntılarına kadar irdeleyen bir öykü olmasının yanı sıra toplumun dayatmış olduğu işlevini yitiren kalıplara bilinç düzeyinde başkaldıran bireyin tragedyasını çarpıcı bir şekilde dile getirmesini anlatmaktadır.

Anton Pavloviç Çehov: Öylesine Bir Hikaye

Anton Çehov tarafından kaleme alınan ve yazarın olgunluk çağı yapıtlarından sayılan Öylesine Bir Hikaye 80 sayfalık kısa anlatımı ile umudunu yitiren iki insanın yaşamlarının yüzeysel gerçeklerinin ötesine geçen bir öyküdür. Hikaye Rusya’da geçmekte olup karakterlerimizin öne sürmüş oldukları yargılara ne derece katlanacağınıza bakmak için mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir