Dünya Çapında En Çok Satan 30 Kitap - Kitabı Satın Al

Dünya Çapında En Çok Satan 30 Kitap

Dünya genelinde geçmişten günümüze kadar pek çok eser yayınlanmıştır. Yayınlanan bu eserlerin pek çoğu film veya tiyatro oyunu olarak sahne almıştır. Edebiyat severlerin beğenisine sunulan eserler arasından, en çok tercih edilen 30 kitaptan oluşan listeyi sizler için bir araya getirdik.

Dünya çapında milyonlarca okuyucuya ulaşmış en çok satan 30 kitap, satış rakamlarına göre sizler için listelenmiştir. 30 en popüler kitaptan oluşan bu listede, özellikle bütün zamanların en çok satan kitaplarını bulabilirsiniz. Dünya çapında en çok satan 30 kitap ile hazırlamış olduğumuz listemizi inceleyerek beğendiğiniz eserleri Kitapkolik avantajları ile satın alabilirsiniz.

Dünya genelinde en popüler kitaplar incelendiğinde, büyük bir kısmının roman kategorisinde olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra dünyada en çok satan kitaplar arasında, siyasi ve politik kitaplar da listeye girmeyi başarmıştır. Aşk, psikoloji, dünya klasikleri ve diğer kitap çeşitleri arasından seçilmiş en iyi ve en çok satan kitaplar sırasıyla;

Charles Dickens: İki Şehrin Hikayesi

İngiliz yazar ve toplum eleştirmeni Charles Dickens, yaşamı boyunca yayınlamış olduğu eserleri ile benzeri görülmemiş bir üne sahip olmuştur. Victoria devrinin en iyi romancısı olarak kabul edilen Charles Dickens, romanları ve öyküleri ile her dönemde çok satanlar arasında yer almıştır. Kaleme almış olduğu İki Şehrin Hikayesi’nin yazarı olan Charles Dickens’in bu eseri dünya çapında en çok satan eserler arasında yer almıştır. İki Şehrin Hikayesi adlı eserde suçsuz yere hapishanede 18 yılını geçiren ve daha sonra eski bir dostu sayesinde kurtulan Dr. Manette’nin hikayesi kaleme alınmıştır. Ayrıca İki Şehrin Hikayesi eserinde Fransız Devrimini kaleme alan Charles Dickens, eserde birkaç karakterin hayat hikayesini anlatmıştır.

J. R. R. Tolkien: Yüzüklerin Efendisi

İngiliz edebiyatının en önde gelen yazarlarından birisi olan J. R. R. Tolkien, fantastik kurgu eserleri ile büyük üne kavuşmuştur. Ayrıca akademisyen ve filolog olan J. R. R. Tolkien, Oxford Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapmıştır. Epik fantezi tarzında kaleme almış olduğu Yüzüklerin Efendisi eseri ile dünya çapında en ünlü yazarlardan birisi olan J. R. R. Tolkien’in bu eseri tüm zamanların en çok satan ikinci romanı olmuştur. Ayrıca Yüzüklerin Efendisi eseri, film, televizyon, video oyunları, müzik ve edebiyatı her dönemde etkilemeye devam ediyor. Sinemaya uyarlanan Yüzüklerin Efendisi eseri, pek çok film ödülüne layık görülmüştür. Dünya çapında en çok satan eserlerden birisi olan Yüzüklerin Efendisi, güç yüzüklerine hükmeden tek bir yüzüğün savaşını anlatmaktadır.

Antoine de Saint-Exupery: Küçük Prens

Fransız pilot ve yazar Antoine de Saint-Exupery, adını Küçük Prens eseri ile duyurmuştur. Uçaklara küçük yaşlarda iken ilgi duymaya başlayan Antoine de Saint-Exupery, uçaklarla 12 yaşında iken tanışmıştır. 19 yaşında mimarlık fakültesinde eğitim alan Antoine de Saint-Exupery, 21 yaşında orduya katılmıştır. Fransız hava kuvvetlerinde teknisyen olarak görev yapan Antoine de Saint-Exupery, Küçük Prens eserini İkinci Dünya Savaşı sonrasında kaleme almıştır. Dünya çapında en çok satan eserlerden birisi olan Küçük Prens eserinde küçük bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılmıştır. Sahra çölüne düşen bir pilotun burada Küçük Prens’le karşılaşması ile başlayan hikaye, yirmi yedi bölümden oluşmaktadır. Antoine de Saint-Exupery’nin kaleme aldığı Küçük Prens eseri, pek çok önemli ödüllere layık görülmüştür.

J. R. R. Tolkien: Hobbit

Dünya ve İngiliz edebiyatının önde gelen yazarlarından birisi olan J. R. R. Tolkien, kaleme almış olduğu fantastik kurgu eserleri ile dünya çapında büyük üne kavuşmuştur. Hobbit eseri ile her dönemde çok satanlar arasında yer alan J. R. R. Tolkien, okurlar ve eleştirmenler tarafından büyük övgü almıştır. Yüzüklerin Efendisi eserinin başlangıcı olarak görülen Hobbit eserinde, Bilbo Baggins’in Gandalf tarafından hiç beklenmedik bir anda evine gelen 13 cüce ile değişen hayatı kaleme alınmıştır.

Agatha Christie: On Kişiydiler (On Küçük Zenci)

Polisiye edebiyatının en önemli isimlerinden birisi olan Agatha Christie, dedektif Hercule Poirot karakterinin yaratıcısıdır. Ayrıca Mary Westmacott takma adı ile aşk romanlarını kaleme alan Agatha Christie, On Kişiydiler eseri ile büyük üne kavuşmuştur. 1939 yılında savaş esnasında büyük sırlar taşıyan on kişinin Asker Adası’ndaki davete katılmaları ile başlayan hikaye, beklenmedik sürprizler şile karşılaşacaklar. On Kişiydiler eserinde on kişinin yaşadıkları olayları kaleme alan Agatha Christie, dünya çapında en çok satan eserler arasında her dönemde yerini korumuştur.

Clive Staples Lewis: Narnia Günlükleri 2 – Aslan, Cadı ve Dolap

İrlandalı yazar ve öğretim görevlisi Clive Staples Lewis, kaleme almış olduğu Narnia Günlükleri 2 – Aslan, Cadı ve Dolap adlı eseri ile büyük üne kavuşmuştur. Dünya çapında en çok satan eserler arasında yer alan Narnia Günlükleri 2 – Aslan, Cadı ve Dolap, dört çocuğun Narnia ülkesindeki maceralarını anlatmaktadır. Ayrıca sinema filmine uyarlanan bu eser, izleyiciler tarafından büyük beğeni toplamıştır.

George Orwell: 1984

20. yüzyıl İngiliz edebiyatının en önde gelen yazarlarından birisi olan George Orwell, kaleme almış olduğu 1984 eseri ile tanınmaktadır. Eserlerinde sosyal adaletsizliğe karşı farkındalık ve totalitarizme karşı duruşu ile ön plan çıkan George Orwell, alegorik bir politik roman olan 1984 eseri ile çok satanlar arasında yer almıştır. Dünya çapında en çok satanlar arasında yer alan 1984 eserinin hikayesi distopik bir dünyada geçmektedir.

Dan Brown: Da Vinci Şifresi

Dünya çapında en çok satan ve en çok okunan yazarlar arasında yer alan Dan Brown, ilk olarak adını Dijital Kale eseri ile duyurmuştur. Şifre çözme ve gizli hükümet örgütlerine duymuş olduğu ilgi ile pek çok eserini kaleme alan Dan Brown, Da Vinci Şifresi ile New York Times listelerinde birinci sırada yer almıştır. Hikayesi bir cinayet ile başlayandan Vinci Şifresi eserinde bulmacalar ve kovalamacalar ile dolu bir konu ele alınmıştır. Edebiyat dünyasının büyük kalemlerinden birisi olan Dan Brown’un Da Vinci Şifresi eseri, her dönemde çok satanlar arasında yerini korumayı başarmıştır.

Harper Lee: Bülbülü Öldürmek

Pulitzer Edebiyat Ödüllü yazar Harper Lee, 1960 yılında kaleme almış olduğu Bülbülü Öldürmek eseri ile kısa sürede büyük bir üne kavuşmuştur. İlk yayımlandığı zaman satış rekorları kıran Bülbülü Öldürmek eseri, daha sonra sinema filmlerine konu olmuştur. Yazar Harper Lee, Bülbülü Öldürmek eserinde Amerika’nın katı bir önyargı ile karanlıklaşmış güneyinde geçen, hüzünlü ve bir o kadar ilgi çekici büyüme hikayesini kaleme almıştır. 20. Yüzyılın en iyi romanlarından birisi olarak seçilen Bülbülü Öldürmek, kırktan fazla dile çevrilerek dünya genelinde satışa sunulmuştur.

Anna Sewell: Siyah İnci

Dünya çapında en çok satılan ve en çok okunan eseri Siyah İnci ile tanınmakta olan Anna Sewell, kitabı yayınlandıktan beş ay sonra verem hastalığından dolayı hayata gözlerini kapamıştır. Siyah İnci eseri ile New York Times listelerinde ilk sıralarda yer alan Anna Sewell, her dönemde okurlarını etkilemeyi başarmıştır. Siyah İnci eserinde Anna Sewell, hayvanlara yapılan eziyet ve özellikle yarış atlarına takılan mengene kayışına duyduğu öfkeyi kaleme almıştır. İnsanlara Siyah İnci eserinde atlara sevgi ve şefkati aşılamayı hedefleyen Anna Sewell, okurları tarafından büyük bir ilgi görmüştür. Tüm zamanların en çok okunan klasikleri arasında yer alan Siyah İnci, pek çok dile çevrilip dünya genelinde yayınlanmıştır.

Jerome David Salinger: Çavdar Tarlasında Çocuklar

Dünya çapında çok satan kitaplar arasında yer alan Çavdar Tarlasında Çocuklar eseri ile büyük bir üne kavuşan Jerome David Salinger, eseri ile her dönemde okurlarını etkilemeyi başarmıştır. Modern zamanların başyapıtı olarak değerlendirilen Çavdar Tarlasında Çocuklar eseri, ilk ağızdan anlatılanlar ile kaleme alınmıştır. Pek çok dile çevrilip dünya genelinde yayınlanan Çavdar Tarlasında Çocuklar eserinde, ergenlik çağında iken yetişkin dünyasına karşı isyankar olan bir çocuğun Noel öncesi başına gelen olaylar kaleme alınmıştır.

Paulo Coelho: Simyacı

Brezilyalı roman ve söz yazar Paulo Coelho, yazım hayatına başlamadan önce kendi ülkesinde tanınan söz yazarıdır. Kaleme almış olduğu Simyacı eseri ile en çok okunan çağdaş yazarlardan birisi olan Paulo Coelho, Simyacı eseri sayesinde dünya çapında en çok satan yazarlar arasında yer aldı. Simyacı ile benzersiz bir başarıya imza atan Paulo Coelho, eseri ile altı yılda yedi milyondan fazla satışa ulaştı. Endülüslü çoban Santiago’nun Mısır Piramitlerinin eteklerinde yer alan hazineyi aramak için İspanya’dan Mısır’a olan yolculuğunu anlatan Simyacı eseri, kırk iki ülkede yirmi altı ayrı dile çevrilip yayınlanmıştır.

Lev Nikolayeviç Tolstoy: Savaş ve Barış

Zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Lev Nikolayeviç Tolstoy, dünya edebiyatının en önemli yazarlarından birisidir. Kaleme almış olduğu Savaş ve Barış eseri ile dünya çapında çok satan yazarlar arasında yer alan Lev Nikolayeviç Tolstoy, eserinde Rusya’nın Fransa istilası altında yaşadığı dönemleri ve Napoleon dönemini kaleme almıştır. 2009 yılında 100 kitap arasında birinci sırada yer alan Savaş ve Barış, dünya edebiyatının en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmiştir.

Umberto Eco: Gülün Adı

İtalyan bilim insanı, eleştirmen ve aynı zamanda düşünür Umberto Eco, dünya kamuoyunun gündemine Gülün Adı romanı ile girmiştir. Orta Çağ estetiği ve göstergebilim dalının ustalarından birisi olan Umberto Eco, Gülün Adı ile kısa sürede okurlarının büyük beğenisi toplamıştır. Aynı zamanda filmlere konu olan Gülün Adı, Orta Çağ İtalya’sında yaşanan Papa ile İmparator arasında geçen savaşı anlatmaktadır. Hristiyan tarikatlar ve bir Manastır etrafında gelişen olaylarında yer aldığı Gülün Adı eseri, dünya çapında en çok satan kitaplar arasında yer almıştır.

L. M. Montgomery: Yeşilin Kızı Anne

Kanadalı yazar L. M. Montgomery, Yeşilin Kızı Anne romanı ile kısa sürede büyük bir üne kavuşmuştur. Kitabın ana karakteri olan Anne’in hayat hikayesini kaleme alan L. M. Montgomery, dünya çapında en çok okunan yazarlar arasında yer almıştır. Ayrıca dizilere konu olan Yeşilin Kızı Anne, 20. Yüzyıl edebiyatının klasik çocuk romanlarından biri olarak kabul edilmiştir. 20 ayrıl dile çevrilen ve 50 milyondan fazla satan Yeşilin Kızı Anne, yetim bir kız çocuğunun evlatlık alındıktan sonraki değişen hayatını anlatmaktadır.

Vladimir Nabokov: Lolita

Rus asıllı İngiliz yazar Vladimir Nabokov, dünya çapında en çok satan Lolita eseri ile tanınmıştır. Ayrıca filmlere konu olan Lolita eseri, izleyiciler ve eleştirmenler tarafından büyük ilgi görmüştür. Diğer bilinen adı Beyaz Irktan Dul Bir Erkeğin İtirafları olan Lolita eseri, ana karakter olan Humbert Humbert’in ergenlik çağındaki genç kızlara duyduğu cinsel tutkusu anlatılmaktadır. Çocukluk aşkını kaybeden Humbert Humbert’in daha sonra Lolita takma adı olan Dolores ile başlayan aşk hikayesinin yer aldığı Lolita eseri, her dönemde çok satanlar listesinde yerini korumayı başarmıştır.

Johanna Spyri: Heidi

Kaleme almış olduğu Heidi kitabı ile üne kavuşan Johanna Spyri, İsveç edebiyatının en önemli yazarlarından birisidir. Kaleme aldığı Heidi adlı romanın konusu, küçük yaşta anne ve babasını kaybeden Heidi, beş yaşında iken İsviçre’nin bir dağ köyünde yaşayan dedesinin yanında yaşaması ile başlar. Başlangıçta Heidi’yi dedesi istemez fakat teyzesi onu bırakıp gidince dedesi bakımını üstlenmek zorunda kalır. Sevimli ve aynı zamanda yaşama sevinci yüksek olan Heidi’nin hikayesi daha sonra çizgi filmlere konu olur. Dünya çapında en çok satan eserler arasında yer alan Heidi romanı, İş Bankası Kültür Yayınları aracılığı ile yayınlanmıştır.

Gabriel Garcia Marquez: Yüzyıllık Yalnızlık

Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez, 20. Yüzyılın en önemli yazarlarından birisi olarak kabul edilmiştir. Latin Amerika’da Gabo olarak tanınan Gabriel Garcia Marquez, kaleme almış olduğu Yüzyıllık Yalnızlık eseri büyülü gençliğin en önemli eserlerinden birisidir. Çocukluk günlerini sanatsal bir dil ile kaleme alan Gabriel Garcia Marquez, Yüzyıllık Yalnızlık eseri ile dünya çapında en çok satan kitaplar arasında yer almıştır. Her dönemde okurları ve eleştirmenleri tarafından büyük beğeni toplayan Yüzyıllık Yalnızlık eseri, Can Yayınları aracılığı ile yayınlanmıştır.

Richard Adams: Watership Tepesi

Dünya edebiyatının en önemli yazarlarından birisi olan Richard Adams, başyapıt olarak değerlendirdiği Watership Tepesi ile büyük bir üne kavuşmuştur. The New York Times listelerinde ilk sıralarda yer alan Watership Tepesi, yayınlandığı ilk günden itibaren büyük ilgi görmüştür. Ayrıca çizgi film ve dizilere konu olan Watership Tepesi, kendilerine yeni bir hayat kurmak isteyen bir grup tavşanın destansı hikayelerini anlatmaktadır. Dünya çapınca en çok satan kitaplar arasında yer alan Watership Tepesi, Epsilon Yayınevi aracılığı ile yayınlanmıştır.

Richard Bach: Martı Jonathan Livingston

Amerikalı ünlü yazar Richard Bach, Türkiye’de kaleme almış olduğu Martı Jonathan Livingston eseri ile tanınmaktadır. Dünya çapında en çok satan kitaplar arasında yer alan Martı Jonathan Livingston eseri bir martının hayatını ve kendi sınırlarımızı aşabileceğimizi anlatmaktadır. Ders niteliğinde yazılan Martı Jonathan Livingston eseri, masal türünde bir kitaptır. Richard Bach tarafından kaleme alınan Martı Jonathan Livingston eserinde öğrenmenin sınırsızlığı vurgulanmıştır. Her dönemde çok satanlar listesinde yerini koruyan Martı Jonathan Livingston, Epsilon Yayınevi aracılığı ile yayınlanmıştır.

Jostein Gaarder: Sofie’nin Dünyası

Norveç edebiyatının en ünlü yazarlarından birisi olan Jostein Gaarder, kaleme almış olduğu Sofie’nin Dünyası eseri ile adını duyurmuştur. Pek çok dile çevrilen Sofie’nin Dünyası 30 milyondan fazla satmıştır. Dünya çapında en çok satan kitaplar arasında yer alan Sofie’nin Dünyası eserinde, 15. Yaş gününü kutlayan Sofie’nin posta kutusunda bulduğu Kimsin yazılı not ile başlayan hikayesi kaleme alınmıştır. Jostein Gaarder tarafından kaleme alınan Sofie’nin Dünyası, Pan Yayıncılık aracılığı ile yayınlanmıştır.

Stephen W. Hawking: Zamanın Kısa Tarihi

En parlak teorik fizikçi olarak kabul edilen Stephen Hawking’in kaleme aldığı Zamanın Kısa Tarihi isimli kitabı, yaklaşık olarak kırk dile çevrim yapılmıştır. Dünya genelindeki her 750 kişiden bir tanesi, Zamanın Kısa Tarihi isimli popüler bilim kitabını satın alıştır. Kozmolojinin karmaşıklığını herkesin anlayacağı tarzda basit bir şekilde ortaya seren eser, kitapseverlerin bilime karşı etkisini artırmaktadır. Çağımızın en büyük zihinleri arasında yer alan Stephen Hawking’in sorularına yanıt aradığı Zamanın Kısa Tarihi eseri, Alfa Yayınları tarafından kitapseverlerin beğenisine sunulmuştur.

Dan Brown: Melekler ve Şeytanlar

Dünyaca popüler Dan Brown tarafından yazılan Melekler ve Şeytanlar 2000 yılında yayımlanmıştır. Melekler ve Şeytanlar romanında, Illuminati adlı kardeşlik örgütü ve Katolik kilisesi arasında yaşanan olaylar akıcı ve sürükleyici tarzda ele alınmaktadır. Hızlı temposu ile nefes kesen Melekler ve Şeytanlar eseri, okuyucusunu gerçek olduğuna inandıracak kadar heyecanlı bir serüvene sürüklüyor. Dan Brown Melekler ve Şeytanlar kitabında, hokkobaz edası ile havaya yüzlerce top atıp, bir tanesini bile yere düşürmeden okuyucuyu nefes kesen bir gerileme davet ediyor. Dan Brown’nun kaleme aldığı Melekler ve Şeytanlar eseri, Altın Kitaplar yayınevi tarafından okur severlerin beğenisine sunulmuştur.

Carlo Collodi: Pinokyo

İtalyan edebiyatının eğlenceli olduğu kadar dokunaklı eserleri arasında yer alan Pinokyo, İtalyan gazeteci ve yazar Carlo Collodi tarafından yazılmıştır. Geppetto Usta’nın konuşan bir odun parçacığından oluşturduğu ve Pinokyo ismini taktığı kukla, küçük bir çocuğa dönüşmenin hasreti içerisindedir. Fakat yürüyen ve konuşan tahta çocuk Pinokyo’nun yaptığı yaramazlıklar başına olmadık sorunlar açar. Ancak kendini tanıyıp yüreğindeki arzuya ulaşana kadar birbirinden farklı soluk kesen, zorlu serüvenlerden geçmesi gerekir. Carlo Collodi’nin yüz yılı aşkın bir zamandır dünyanın her yerinde bilinen ve sevilen bu eseri, bütün zamanların en çok satan kitapları arasında yer almaktadır. En çok okunan Pinokyo eseri Carlo Collodi tarafından yazılmış, İş Bankası Kültür Yayınları tarafından kitapseverlerin beğenisine sunulmuştur.

Ozanam Nadji: Anne Frank’in Hatıra Defteri

Yazar Ozanam Nadji tarafından kaleme alınan Anne Frank’in Hatıra Defteri, Anne Frank tarafından tutulan günlüğü içermektedir. Temmuz 1942 yılında, Anne Frank 13 yaşında iken, vatandaşları tarafından seçilen Nazi iktidarının, onu dostlarından, derslerinden ve saçlarında gezen rüzgardan mahrum edeceğini hiç düşünemezdi. Gizlenerek yaşamanın verdiği sıkışmışlık, korku ve düşüncelerini sevgili günlüğü Kitty’ye yazmıştır. Keyifli, kıpır kıpır ve hayalperest bir insanın, İkinci Dünya Savaşına eşsiz ve çarpıcı şahitliğine, çizgi roman yorumu ile farklı bir okuma sunmuştur. Anne Frank’ın günlüğünün 1947 yılında yayımlanan ilk edisyonundan uyarlama yapılmıştır. Çok satan kitaplar arasında yer alan Anne Frank’in Hatıra Defteri, Ozanam Nadji tarafından kaleme alınmış, Alfa Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Margaret Mitchell: Rüzgar Gibi Geçti

Rüzgar Gibi Geçti Amerikalı yazar Margaret Mitchell’in ilk eseridir. 20. yüzyılın en mükemmel aşk hikayesi olarak edebiyata ve sinemaya damga vurmayı başarmıştır. Rüzgar Gibi Geçti geçmişten günümüze en büyük aşk ve savaş destanlarından biri olarak kabul edilmiştir. Rüzgar Gibi Geçti eseri ayrıca kadın kahramanı Scarlett O’Hara’nın bağımsız, erkek egemenliğine kafa tutan güçlü kadın duruşu ile feminist bir manifestoya dönüşmüştür. Amerikan tarihinin en kanlı savaşı anında güçlü duruşu, çarpıcı güzelliği ile Scarlett O’Hara ve özgür ruhlu ve çekici Rhett Butler, ve romantik, aşırı derecede yakışıklı Ashley Wilkes’ın çarpıcı aşk üçgenini vurguluyor. Rüzgar Gibi Geçti okuyucuyu, aşkın fırtınalarına ve dönüştürücü gücüne şahitlik etmeye çağırıyor. Rüzgar Gibi Geçti eseri Margaret Mitchell yazılarak, Artemis Yayınları tarafından kitapseverlerin beğenisine sunulmuştur.

Michael Ende: Momo

Michael Ende’nin kaleme aldığı Momo, çocuklar ve yetişkinler için masal tadında mükemmel bir eserdir. Eserin kahramanı Momo, kocaman bir kentin tiyatro harabelerinde yaşayan şirin bir kızdır. Buldukları veya kendisine hediye verilenler haricinde herhangi bir şeyi olmayan. Fakat olağanüstü bir yeteneği bulunmaktadır. Momo, kusursuz bir dinleyicidir ve bunun için fazlası ile zamanı vardır. Michael Ende’nin hayal gücü ve fantezi ile dolu bu eseri dünya genelinde çok satanlar arasına girerek büyük başarı yakalamıştır. Birçok kez sinemaya uyarlanan Momo eseri, kırktan fazla dile çevrim yapılmıştır. Michael Ende tarafından yazılmış, Pegasus Yayınları tarafından yayımlanmış Momo’yla yazar Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne değer görülmüştür.

Douglas Adams: Otostopçunun Galaksi Rehberi

Şayet kötü bir perşembe sabahı yaşamamışsanız, bu kavramın anlamını tüm boyutları ile henüz bilmediğinizi ifade eder Eskiler. Ancak bazı kişiler bu cümlenin fazlası ile iddialı olduğunu düşünür. Kahramanımız Arhurt Dent de bu bireylerden biridir ama ta ki o perşembe sabahına kadar. Çünkü o perşembe sabahı Yerküre ’de yaşayan bütün herkes için kötü geçmişti. Neden derseniz? Yaşadığınız gezegenin birdenbire yok edilmesinden daha kötü ne olabilir. Çok satanlar arasında yer alan Otostopçunun Galaksi Rehberi hikayemiz de o perşembe sabahı başlamaktadır. Ancak Yerküre’deki canlıların yalnızca tek kurtuluş yolu bulunmaktadır. Gezegenin havaya uçmasından hemen önce Arthur Dent ve son on dört yıldır bu gezegende sıkışıp kalmış dostu Ford Prefect, bir uzay gemisine otostop çekmeyi başarmışlardır. Heyecanlı ve nefes kesen Otostopçunun Galaksi Rehberi (5 Cilt Birarada- Ciltli) eseri Douglas Adams tarafından yazılmış, Alfa Yayınları aracılığı ile yayımlanmıştır.

Albert Camus: Veba

Veba kitabının yazarı Albert Camus, varoluşçu edebiyatın önde gelen temsilcilerinden bir tanesidir. Albert Camus, politik söylemlerde sesini yükseltmedi, ancak fısıldama ile bile depremler oluşturdu. Keskin bir gözlem yeteneğinin desteklediği arı bir bilinçle kaleme alınmış olan Veba, sadece XX yüzyılın değil, tüm bir insanlık tarihinin ortak bir problemine değinmektedir. Dönemin ileri gelen düşünürlerinden Nobel ödüllü yazar Albert Camus’nün hiçbir eserinde böylesine acı bir yazgı, böylesine şiirsel bir dille kaleme alınmamıştır. Veba, insanın ve aydınlığın şiiridir ve bu eserde renkler alabildiğine koyu, fakat yazarın sesi o denli umut doludur. Beklenmedik bir seviyeye varan veba salgını, bütün Oran kenti sakinlerini önce umutsuzluğa sürer. Ancak Doktor Rieux, Tarron ve Grand’ın gösterdikleri dayanışma, kentin yetkilileri başta olmak üzere, insanlar için güç ve umut ışığı olmuştur. Yazar Albert Camus’nün insana bakışı ve inancı, burada karşımıza çıkmaktadır. Çok satanlar arasında yer alan Veba kitabı Albert Camus tarafından kaleme alınarak, Can Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Stephenie Meyer: Alacakaranlık Serisi

Bütün Dünya’da fenomen olmuş ve çok satanlar arasında yer alan efsanevi Alacakaranlık serisi Stephenie Meyer tarafından yazılmıştır. Popüler kitaplar arasındaki Alacakaranlık Serisi 5 kitaplık kutulu ambalajı ile kitapseverlerin beğenisine sunulmuştur. Fenomen duruma gelmiş olan Alacakaranlık serisi için Publishers Weekly, Gerilim ve aşkı aynı ölçüde içeren bu eser, okuyucuların, kitabın sayfalarını sabırsızlıkla çevirmesini sağlıyor, demiştir. Üç şeyden kesin olarak emindim. Birincisi, Edward kesin ve kesin bir vampirdi. İkincisi, onun ne kadar kuvvetli olduğunu anlamadığım bu vampir, yani benim kanıma susamıştı. Üçüncüsü ise ona koşulsuz ve şartsız geri dönülemez şekilde aşıktım. Alacakaranlık, Yeniay, Tutulma, Şafak Vakti, Gece Yarısı Güneşi’ni içeren Alacakaranlık Serisi (5 Kitap Takım) Stephenie Meyer tarafından kaleme alınarak, Epsilon Yayınevi tarafından yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir