En Çok Okunan 15 Bilim Kurgu Kitabı

30 Eylül 2020 - Diğer Blog Konuları
En Çok Okunan 15 Bilim Kurgu Kitabı

Yakın ya da uzak gelecek ile alakalı öykülerin günümüzde olası olmayan bilim ve teknoloji unsurlarını kullanarak oluşturulmasına bilim kurgu denmektedir. Bilim kurgu çoğu zaman geçmişi de kurgulamaktadır. Tiyatro eserleri, sanat eserleri, film, televizyon, bilgisayar oyunları, kitaplar ve diğer kitle iletişim araçlarında da bulunan bilim kurgu güncel gerçeklik içersinde bulunmayan kurgusal öğeler içeren ve yaratıcı çalışmaları tanımlamak için kullanılmaktadır. Bu tanımlama ise korku, fantastik ve ilgili türleri de içermektedir. Bilim kurgu kitaplarını fantastik kitaplardan ayıran farkı hikaye kapsamındaki kurgusal öğelerin genellikle doğa kanunları üzerine yapılan bilimsel önermeler ya da deliller dahilinde olası bir hal almasından kaynaklıdır.

Her ne kadar okuduğunuzun imkansız olduğunu bilseniz de yine de kendinizi bilim kurgu dünyasından alıkoymak istemiyorsunuz. Gerçeklik payı oldukça az olan bilim kurgu eserleri okuyucuyu düşünmeye sevk edecek niteliğe sahiptir. Gerçekten okuduğumuz gibi bir dünya olsaydı ne olurdu, ne yapmamız gerekirdi, nasıl yardık gibi soruların oluşmasını da sağlayan bilim kurgu kitapları arasında özellikle de distopya tarzında yazılan romanlar, birçok yerde geleceğimiz için endişelenmemize de yol açabilir. Bu yazımızda bilim kurgunun yalnız kitap kısmı ile ilgileneceğiz. Bu zamana kadar kaleme alınan en iyi ve en çok okunan bilim kurgu eserleri arasında seçtiğimiz bu listemizde en etkileyici ve en çok okunan 15 bilim kurgu kitabını sizler için paylaşacağız. İzlemeyi değil okumayı seviyorsanız bilim kurgu kitapları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kadınlar Ülkesi: Charlotte Perkins Gilman

Bilim kurgu kitapları arasında yer alan Kadınlar Ülkesi adlı eser adından da anlaşıldığı gibi tamamen kadınlardan oluşan bir ülkeyi anlatmaktadır. Yazar Charlotte Perkins Gilman, tarafından kaleme alınan bu eser bilim kurgu dendiğinde akla gelen kitaplar arasında yer almaktadır. Kitap 1915 yılında yazılmış olsa da ancak 1979 yılında yayımlanmıştır. Bilim kurgu klasikleri arasında yer alan kitap sadece bilim kurgu değil aynı zamanda yaşadığımız hayatı, davranışlarımızı, düşüncelerimizi değiştirecek bir niteliğe sahip felsefik bir eser olma özelliği de taşımaktadır.

Tanrı’nın Gözündeki Zerre: Jerry Pournelle

Hugo, Nebula, Locus gibi en önemli ödüllere değer görülen roman yazılmış en iyi uzaylılarla ilk temas hikayesi olma özelliği taşımaktadır. Bilim kurgu okumaya devam ettiğiniz sürece bu kitabı da defalarca okumak isteyeceksiniz. Bilim kurgu edebiyatının en sıra dışı yazarlarından olan Jerry Pournelle’in başyapıtı olarak gösterilen Tanrı’nın Gözündeki Zerre uzaylılarla ilk temas üzerine yazılan ve uzay operasını kökte değiştiren, çığır açıcı bir eserdir. En çok okunan bilim kurgu kitapları arasında yer alan eser adeta insanlığa göz kırpan aynadaki bir yansımadır.

Fahrenheit 451: Ray Bradbury

Distopya türünde Ray Bradbury tarafından kaleme alınan kitap Fahrenheit 451, gerçekleşmesini asla istemeyeceğiniz, korkunç bir hikaye anlatmaktadır. Oldukça etkileyici ve sürükleyici bir kurguya sahip olan kitap bazı zamanlarda sıkılmanıza da neden olabilir. bunun nedeni ise kitapta anlatılan olayların, dünyamıza olabilme ihtimalinin getirmiş olduğu tedirginliklerden kaynaklı olabilir. Bilim kurgu kitapları arasında yer alan Fahrenheit 451 kitabı aslında insanlara kitap okumanın ne kadar değerli olduğunu hatırlatıyor. Eserde aynı zamanda kitaplarını vermemek uğruna canından dahi vazgeçen insanları tanıyacaksınız.

Cesur Yeni Dünya: Aldous Huxley

Aldous Huxley tarafından 1932 yılında kaleme alınan eser Cesur Yeni Dünya, sadece büyüklerin değil küçük yaş grubundaki okurlarında dikkatini çekmeyi başaran bir eserdir. Kitap ütopyacı, spekülatif, distopyacı bilim kurgu kategorisinde yer almaktadır. Eser sayesinde yazara olan hayranlığınız da daha çok artacaktır. Yazar kitabında bir nevi ileride yaşanacak olan dünyayı tasvir etmiştir.

Görünmez Adam: H. G.Wells

Kitap görünmezlik fikrinin ilk ortaya atıldığı ve işlendiği kitap olma özelliği taşıyan ve bilim kuru alanında son derece önemli bir yere sahip olan bir eserdir. 1897 yılında kaleme alınan Görünmez Adam adlı eser adeta görünmez olsaydım neler olurdu sorusuna nitelik kaleme alınmış. Kitap oldukça sürükleyici ve akıcı bir anlatıma sahip olduğundan kesinlikle okumaktan keyif alacağınız eşsiz bir bilim kurgu kitabıdır.

Olasılıksız: Adam Fawer

2005 yılında yayınlanan Olasılıksız son zamanların en çok okunan polisiye tarzında bilim kurgu romanıdır. Adam Fawer tarafından kaleme alınan kitap yayınlandığı günden bu yana okuyan herkesin beğenisini kazanmayı başarmıştır. Bunun nedeni ise hem yazarın ustalığı hem de romanı harika kurgusunun etkisi oluyor.

Marslı: Andy Weir

Bir bilim kurgu kitabından çok daha fazlasını yaşayacağınız Marslı adlı eser size macera ve aksiyon dolu anlar yaşatacaktır. 2014 yılının en iyi bilim kurgu kitabı seçilmiştir. Oldukça eğlenceli bir anlatıma sahip olan Andy Weir, kitabında okurlara fazlası ile teknik detaylar vermektedir. Kitabı okuduğunuzda fazlası ile heyecanlanacak ve anlatılan olayları birebir yaşıyormuş gibi hissedeceksiniz.

Frankenstein: Mary Sheley

Mary Sheley tarafından kaleme alınan Frankenstein birçok sinema ve tiyatroya da uyarlanmıştır. Bilim kurgu kategorisinde yer alan kitap daha çok korku romanı olarak bilinse de yazarın yaratıcılığını göstermesi, akıcı ve anlaşılır bir dille kaleme alınması kitabı bilim kurgu türünden ayırmıyor. Frankenstein ilk defa 1818 yılında basılmıştır. Birçok karakterin yer aldığı kitap Frankenstein canavarın değil, canavarı yaratan kişinin adıdır.

1984: George Orwell

George Orvel tarafından kaleme alınan 1984 yazarın en ünlü ve en çok sevilen kült kitabı olma özelliğini taşımaktadır. Kitap hem bilim kurgu hem de siyasi tarzda kaleme alınmıştır. Yazarın bu kitabı da distopik bir dünyada geçmektedir. Oldukça etkileyici satırlar içeren kitap insanların makineleştirilerek düşünme yetilerinin ellerinden nasıl alındığını anlatmaktadır.

Karanlığın Sol Eli: Ursula K. Le Guin

Bilindiği gibi Ursula K. Le Guin, fantezi ve bilim kurgu roman türünün en önemli temsilcilerinden biridir. Karanlığın Sol Eli yazarın en çok okunan kitaplarından biridir. Akıcı ve sade bir dil ile kaleme alınan kitap da kıyaslama yöntemi tercih edilmiştir. Fakat yazar bu kitabında cinsiyet kavramını ele alarak günümüzün tabularını düşünmemizi ve cinsiyetçilik kavramının olmadığı bir yaşam hayal etmemizi sağlamaktadır.

Otostopçunun Galaksi Rehberi: Douglas Adams

Otostopçunun Galaksi Rehberi toplam beş kitaplık bir seriden oluşmaktadır. İlk defa 1978 yılında adını duyuran kitap ilk olarak bir radyo programı olarak başlamış ardında kitap, dizi ve sinema serilerine uyarlanmıştır. Kitabın konusu ve yazarın dili her yaş grubunun rahatlıkla okuyacağı bir roman olma özelliği taşımaktadır.

Ben Robot: Isaac Asimov

Isaac Asimov, ilk defa 1939 yılında yazmaya başladığı ve 1942 yılında yayınladığı Ben Robot hikayesi ile bilim kurgunun üç babasından biri olduğunu kanıtlıyor. Rus asıllı Amerikan yazarımız Ben Robot kitabında yapıcı, olumlu ve ütopik dünyalar düşlemiş ve yeteri kadar gelişen bir teknolojinin büyüden farksız olduğunu bizlere kanıtlamayı başarmıştır. En çok okunan bilim kurgu listemizde yer alan bu kitabı kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz.

Zaman Makinesi: H. G. Wells

1895 yılında kaleme alınan Zaman Makinesi 1960-2002 yılları arasında iki adet filme sahip bir eserdir. Her ne kadar incecik bir kitap olsa da yazılmış olduğu dönemde bilim kurgu tarzından kaleme alınan kitaplar arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. H. G. Wells, bu romanını okul gazetesinde yayınlamış olduğu bir öyküden yola çıkarak kaleme almıştır.

Dune: Frank Herbert

Okuyucular tarafından 20. Yüzyılın en iyi bilim kurgu eseri seçilen Dune, modern edebiyatın en epik Mesih anlatılarından biri sayılmaktadır. Kitap genç Paul Atreides’in hikayesini anlatmaktadır. Yazarın yaratmış olduğu evren, yıllarca okurların zihinlerinde gerçekliğini kabul ettirmeyi başarmıştır. İyi bir bilim kurgu yapıtı okumak isteyen herkese Dune kitabını tavsiye ederiz.

Çocukluğun Sonu: Arthur C. Clarke

Bilim kurgu yazarı olan Arthur C. Clarke tarafından kaleme alınan Çocukluğun Sonu 1953 yılında yayımlanmıştır. Roman 20. Yüzyıla damgasını vuran önemli romanlardan biridir. Kitap aynı zamanda 2015 yılında televizyona uyarlanarak dizi haline getirilmiştir. Bilim kurgu klasiği olan kitap ürkütücü derecede mantıklı, inandırıcı ve acımasız bir kehanet girişimine sahiptir. Bu tür bir kitap mutlaka okunmaya değer. Bilim kurgu meraklılarının hayranlıkla okuyacakları kitap bir bilim kurgu klasiğidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.