Sıralama seçin
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Jerome David Salinger

Jerome David Salinger, 1 Ocak 1919 New York doğumludur. İlkokul döneminde tiyatrı oyunlarında yer alan yazar oyuncu olacağına inanmış daha sonra New York Üniversitesini kazanarak bir dönem okuduktan sonra okulu bırakmıştır.

Babasının işine geri döndü ve Viyana’ya gitti. 1939 yılında Columbia Üniversitesinde yazarlık okumaya başladı. Burada öğretmeni olan Burnett bir dergide editörlük yapmaktaydı. Öğrencisindeki yeteneği keşfetti ve Salinger’in bir hikâyesini dergide yayınladı.

Platonik aşkı olan Oona O’neill ile mektuplaşamaya başladı. Platonik aşkının Charlie Chaplin ile evlenmesi ile bu duruma son verdi. Jerome David Salinger ABD’nin II. Dünya savaşına girmesinden sonra orduya katıldı ve havacılık eğitmeni olarak görev yaptı. 

Savaşın çirkin yüzünü görmüştü. Yazar aynı zamanda Normandiya kampında Fransız ve Alman Tutukluların sorgulandığı departmanda görevde bulundu. Burada Ernest Hemingway ile tanıştı. Savaştan sonra ruhsal bir çöküntü içine girdi.

1951 yılında başyapıtı olan Çavdar Tarlasında Çocuklar isimli kitabı yayınlandı. Eleştirmenlerin en başta beğenmediği kitap okuyucuların büyük beğenisini kazandı.Kitabın başkahramanı Holden Caulfield’in ağzından yazılmış olan kitapta argo dil kullanıldığı gerekçesi ile bazı ülkelerde yasaklandı. 

Bu kitabından sonra Dokuz Öykü gibi önemli eserlerinin yayınlamasından sonra tanınırlığı hızla arttı. Salinger bir süre sonra ilgiden kaçmak için New Hampshire ’ye taşındı. Röportaj vermiyordu hayranlarına içten davranmıyordu. Agresif tavırları ile gözlerden uzak yaşamayı seçen yazar 27 Ocak 2010 yılında yaşama veda etmiştir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.