Ortaokul Öğrencileri İçin En İyi 20 Kitap Önerisi

02 Aralık 2020 - Diğer Blog Konuları
Ortaokul Öğrencileri İçin En İyi 20 Kitap Önerisi

Ortaokul düzeyindeki çocuklara okuma alışkanlığını kazandırabilmek ve okuduklarını kolay bir şekilde kavrayabilmeleri için en çok önerilen kitap listesini sizler için bir araya getirdik. 5. Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf ve 8. Sınıflar için öğretmenlerin de önermiş olduğu kitap listesi ile çocuklar okuduklarını anlama ve yorumlama yeteneklerini rahat bir şekilde geliştirebilecekler.

Ünlü yazarların çok satan listesinde yer alan eserleri ile ortaokul düzeyindeki çocukların gelişimlerine katkıda bulunmak için en çok okunan ve en çok satan kitapları siz değerli okurlarımız için sıraladık. En çok önerilen ortaokul kitap listesini sizler için bir araya getirdik.

Jules Verne: 80 Günde Devri Alem

Modern çağın teknolojisine ve icatlarına ilham kaynağı olmuş, etkileyici öyküleri ile çocukların hayal dünyasına girmeyi başarmış Jules Verne’nin, 80 Günde Devri Alem eseri Dünya genelinde en çok okunan kitaplar arasında yer almaktadır. Sayısız dile çevrim yapılan ve sinemaya uyarlanan eser ortaokul öğrencileri tarafından okunması gereken eserler arasında yer almaktadır.

Victor Hugo: Sefiller

19. yüzyılın en büyük eserlerinden biri olarak kabul edilen Sefiller eseri Dünya genelinde en çok okunan ve ödül almış kitaplar arasında yer almaktadır. Fransız edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Sefiller, yoksulluğu, toplumsal adaleti ve dayanışmayı anlatıyor. Victor Hugo’nun başyapıt olarak değerlendirdiği Sefiller eseri 1862 yılına damga vurmuştur.

John Boyne: Çizgili Pijamalı Çocuk

Dünya çapında yedi milyondan fazla satışı olan ve en çok satanlar listesinde yer alan eser Çizgili Pijamalı Çocuk kitabının yazarı olan John Boyne, İrlanda’nın en önemli yazarlarından birisidir. John Boyne’nin yazmış olduğu bu eser 2008 yılında bir filme uyarlanmıştır. Başyapıt olarak değerlendirilen Çizgili Pijamalı Çocuk kitabı ortaokul çağında ki çocukların okuması gereken kitaplar arasında yer almaktadır.

Jack London: Beyaz Diş

Edebiyat dünyasının en önemli yazarlarından biri olan Jack London, yediden yetmişe herkesi etkileyen Beyaz Diş romanı ile okurları tarafından büyük beğeni toplamıştır. Jack London’ın en önemli eserlerinden biri olan Beyaz Diş, pek çok dile çevrilmiş ve çok satanlar arasında yer almıştır. Diğer kardeşlerinden farklı doğan bir yavru kurtun hikayesini anlatan bu eser, ortaokul düzeyinde ki çocukların okurken keyif alabileceği eserler arasında yer almaktadır.

Azra Erhat: Troya Masalı

Anadolu topraklarında yaşanmış ve dünya tarihinin en ünlü savaşını çocuklar için kaleme alıp kitap halinde yayınlayan Azra Erhat’ın bu eseri, filmlere de konu olmuştur. Ortaokul çağındaki çocukların okuması gereken ve okurken de aynı zamanda bilgilendiği Azra Erhat’ın Troya Masalı eserini sizler için listemizde sıraladık.

Lewis Carrol: Alice Harikalar Diyarında

Ünlü roman yazarı Lewis Carrol, 1865 yılında yayınlanan kurgu ve fantezi türünde ki en önemli eserlerden biri olarak sıralanmaktadır. Lewis Carrol, ortaokul düzeyinde ki çocukların okurken keyif alacağı eseri ile dünya çapında büyük beğeni toplamıştır. Sizler için listemizde sıralamış olduğumuz dünya çapında çok satanlar arasında yer alan bu eser pek çok ödüle layık görülmüştür.

Zülfi Livaneli: Son Adanın Çocukları

Türk edebiyatımızın en önemli yazarlarından biri olan Zülfi Livaneli’nin kaleme aldığı önemli eserlerinden biri olan Son Ada’nın Çocukları, çocukların okuması gereken kitaplar arasında yer almaktadır. Çocukların okurken hayal dünyasının ve ufkunun genişlediği bu eseri siz değerli okurlarımız için listemizde sıraladık.

Roald Dahl: Matilda

Yazar Roald Dahl, yazmış olduğu Matilda eseri ile kitap okumayı çok seven ve yüksek zekası ile ailesine ders vermeye kalkan genç bir kızın hikayesini anlatmaktadır. Siz değerli okurlarımız için listemizde sıraladığımız Matilda eseri, ortaokul düzeyinde ki çocukların okuması gereken eserler arasında yer almaktadır.

Ferenc Molnar: Pal Sokağı Çocukları

1906 yılında yayınlanan Ferenc Molnar’ın en önemli eserlerinden biri olan Pal Sokağı Sakinleri, oyun sahalarını zengin çocuklarından korumaya çalışan yoksul çocukların hikayesini anlatmaktadır. Sinemaya uyarlanmış ve çok satanlar arasında yerini koruyan Pal Sokağı Çocukları, çocukların keyifle okuyacağı eserler arasında yer almaktadır.

Vladimir Tumanov: Kraliçeyi Kurtarmak

Rus asıllı Kanadalı yazar Vladimir Tumanov’un çocuklar için yazmış olduğu Kraliçeyi Kurtarmak eseri, matematikten nefret eden bir çocuğun hikayesini anlatmaktadır. Özellikle matematik dersinden korkan ve nefret eden çocukların okuması gereken bir kitap olan Kraliçeyi Kurtarmak eserini, siz değerli okurlarımız için listemizde sıraladık.

Anrew Clement: Bunun Adı Findel

Çocuk Edebiyatı Derneği tarafından 2016 yılında Phoenix Ödülünü kazanan Bunun Adı Findel eseri, çocukların okuması gereken kitaplar arasında yer almaktadır. Anrew Clement’in en önemli eserlerinde biri olan Bunun Adı Findel, edebiyat dünyasında pek çok ödüle layık görülmüştür.

Mavisel Yener: Dolunay Dedektifleri

Beş iyi arkadaşın hikayesinin anlatıldığı Dolunay Dedektifleri, çocukların hayal dünyasını ve ufkunu genişleten en önemli eserler arasında yer almaktadır. Çocukların okuma listesinde bulundurması gereken Dolunay Dedektifleri, çok satanlar arasında yer almaktadır.

Koray Avcı Çakman: Almarpa’nın Gizemi

Koray Avcı’nın 2015 yılında yayınladığı ve büyük ses getiren eseri Almarpa’nın Gizemi, Tudem Edebiyat Ödülleri’nde birincilik ödülüne layık görülmüştür. Çocukların okurken keyif alacağı ve elinden hiç bırakmayacağı Almarpa’nın Gizemi eserini siz değerli okurlarımız için listemizde sıraladık.

Şöhret Doğruyol Sağbaş: Ütopyaya Yolculuk

Söhret Dogruyol Sagbas tarafından kaleme alınan Ütopyaya Yolculuk, on sekiz saat devam eden eve dönüş macerasıdır. Baştan sona sürprizlerle dolu seyahatte ona kitap adlı, turuncu renge sahip saçları ile güzel bir kız eşlik etmektedir. Kendinizi keyifli ve gizemli bir yolculukta hissetmek istiyorsanız Ütopyaya Yolculuk kitabını kesinlikle okumalısınız. Yaşama karşı bakış açınızı değiştirmek ve sıradanlıktan uzaklaşmak istiyorsanız Ütopyaya Yolculuk esrinden faydalanabilirsiniz.

Mark Twain: Tom Sawyer’in Maceraları

Mark Twain’in en sevilen yapıtlarından biri olan Tom Sawyer’in Maceraları eseri, çocuk okurların okuması gereken kitaplar arasında yer almaktadır. Siz değerli okurlarımız için listemizde yer verdiğimiz Mark Twain’in yazmış olduğu Tom Sawyer’in Maceraları eseri pek çok dile çevrilip dünya genelinde yayınlanmıştır.

Antoine Galland: Binbir Gece Masalları

Yazar Antoine Galland’ın başyapıtlarından biri olan Binbir Gece Masalları, ortaokul düzeyinde ki çocukların okuma listesinde bulundurması gereken önemli eserler arasında yer almaktadır. Yediden yetmişe herkesi etkileyen bu başyapıt, çok satan kitaplar listesinde yer almaktadır.

Jose Mauro de Vasconcelos: Şeker Portakalı

Brezilyalı yazar Jose Mauro de Vasconcelos’un en önemli eserleri arasında yer alan Şeker Portakal’ı 16 dile çevrilmiş ve dünya genelinde yayınlanmıştır. Yazarın kendi çocukluğundan izler taşıyan bu eser, 2012 yılında filme uyarlanmıştır. Siz değerli okurlarımız için listemizde sıralamaya koyduğumuz Şeker Portakalı eseri, çocuk okurların okuması gereken eserler arasında yer almaktadır.

Eleanor Coerr: Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu

Küçük bir kızın gerçek hayat hikayesinin anlatıldığı Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu eseri, Amerikalı yazar Eleanor Coerr’in en önemli eserleri arasında yer almaktadır. Eserde yer alan karakter Sadako Sasaki’nin Hiroşima’da adına bir anıt yapılmış ve Amerika’da yer alan Seattle Barış Parkı’nda elinde altın turna kuşu tutan bir heykeli bulunmaktadır. Edebiyat dünyasının büyük ses getiren Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu eseri, çocukların okuması gereken önemli kitaplar arasında yer almaktadır.

Robert Louis Stevenson: Define Adası

Robert Louis’in yazmış olduğu Define Adası, çocuk okurların hayal gücünü genişleten ve kitap okumayı sevdiren eserler arasında yer almaktadır. İngiltere’de bir hancının oğlu olan Jim Hawkins’in eline geçen define haritası üzerine çıkmış olduğu define avında ki maceraları anlatan bu eser ile kendinizi bambaşka bir dünyada hayal edecek ve okurken keyif alacaksınız.

Jonathan Swift: Gulliver’in Gezileri

İngiliz Edebiyatı klasikleri arasında yer alan Gulliver’in Gezileri eseri, Milli Eğitim Bakanlığının önermiş olduğu eserler arasında yer almaktadır. Modern roman dünyasının ve bilimkurgu türünün en önemli başyapıtlarından biri olarak kabul edilen Gulliver’in Gezileri eseri, çocuk okurların okuma listesinde bulundurması gereken önemli eserler arasında yer almaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.