Ortaokul Öğrencileri İçin En İyi 20 Kitap Önerisi - Kitabı Satın Al

Ortaokul Öğrencileri İçin En İyi 20 Kitap Önerisi

Ortaokul düzeyindeki çocuklara okuma alışkanlığını kazandırabilmek ve okuduklarını kolay bir şekilde kavrayabilmeleri için en çok önerilen kitap listesini sizler için bir araya getirdik. 5. Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf ve 8. Sınıflar için öğretmenlerin de önermiş olduğu kitap listesi ile çocuklar okuduklarını anlama ve yorumlama yeteneklerini rahat bir şekilde geliştirebilecekler.

Ünlü yazarların çok satan listesinde yer alan eserleri ile ortaokul düzeyindeki çocukların gelişimlerine katkıda bulunmak için en çok okunan ve en çok satan kitapları siz değerli okurlarımız için sıraladık. En çok önerilen ortaokul kitap listesini sizler için bir araya getirdik.

“Alice Harikalar Diyarında” – Lewis Carroll: Alice, tavşanın peşine takılarak, sihirli bir dünyada gezinmeye başlar ve orada ilginç maceralar yaşar.

“Pinokyo” – Carlo Collodi: Pinokyo, kereste atölyesinde bir oyuncak olarak başlar ama sonunda bir gerçek çocuğa dönüşmek için bir yolculuğa çıkar.

 • -40%

  Pinokyo

  (5.00)
  Orijinal fiyat: 45.00₺.Şu andaki fiyat: 27.00₺. Stok Yok

“Küçük Prens” – Antoine de Saint-Exupéry: Küçük bir prens, kendi gezegeninden ayrılır ve farklı gezegenlerde gezerek yeni arkadaşlar edinir ve ilginç maceralar yaşar.

“Oz Büyücüsü” romanı, L. Frank Baum tarafından yazılmış, Dorothy adlı bir kızın fantastik bir dünyaya düşmesini ve orada yaşadığı maceraları konu alan bir çocuk kitabıdır.

“Peter Pan”, J.M. Barrie tarafından yazılan, çocukluğun önemini vurgulayan bir masal kitabıdır. Kitap, Wendy, John ve Michael adlı üç kardeşin, hayalperest bir çocuk olan Peter Pan ile tanışmalarını ve onun önderliğinde Neverland adlı fantastik bir dünyada yaşadıkları maceraları anlatır.

“Mutlu Prens”, İrlandalı yazar Oscar Wilde tarafından yazılmış bir masal kitabıdır. Kitap, bir bronz heykel olarak duran mutlu bir prensin, fakir bir dilenci ve kendi adıyla anılan küçük bir kırlangıcın yardımıyla insanların acı çeken yanlarını görmesini ve onlara yardım etmesini konu alır.

 • -40%

  Mutlu Prens

  (5.00)
  Orijinal fiyat: 30.00₺.Şu andaki fiyat: 18.00₺. Stok Yok

“Doktor Dolittle’ın Hikayesi”, İngiliz yazar Hugh Lofting tarafından yazılmış bir çocuk kitabıdır. Kitap, İngiliz bir veteriner olan Doktor John Dolittle’ın, hayvanlarla konuşabilme yeteneği kazanmasını ve bu yeteneği sayesinde tüm dünyayı gezip hayvanları kurtarmasını konu alır.

“Bir Noel Şarkısı” Charles Dickens tarafından yazılmış bir klasik eserdir. Kitap, zengin ve bencil bir adam olan Ebenezer Scrooge’un, Noel ruhunu keşfetmesiyle ilgilidir.

“Aynanın İçinden” Lewis Carroll tarafından yazılmış bir klasik fantastik roman ve “Alice Harikalar Diyarında” adlı kitabın devamıdır. İşte kitabın konusu: Kitap, Alice adlı genç kızın fantastik maceralarını anlatır. Alice, evde otururken kendisini bir ayna karşısında bulur ve bir anda kendisini fantastik bir dünyada bulur. Bu dünya, gerçek dünyanın bir tür yansıması gibidir, ancak yine de çok farklıdır.

John Boyne: Çizgili Pijamalı Çocuk

Dünya çapında yedi milyondan fazla satışı olan ve en çok satanlar listesinde yer alan eser Çizgili Pijamalı Çocuk kitabının yazarı olan John Boyne, İrlanda’nın en önemli yazarlarından birisidir. John Boyne’nin yazmış olduğu bu eser 2008 yılında bir filme uyarlanmıştır. Başyapıt olarak değerlendirilen Çizgili Pijamalı Çocuk kitabı ortaokul çağında ki çocukların okuması gereken kitaplar arasında yer almaktadır.

Roald Dahl: Matilda

Yazar Roald Dahl, yazmış olduğu Matilda eseri ile kitap okumayı çok seven ve yüksek zekası ile ailesine ders vermeye kalkan genç bir kızın hikayesini anlatmaktadır. Siz değerli okurlarımız için listemizde sıraladığımız Matilda eseri, ortaokul düzeyinde ki çocukların okuması gereken eserler arasında yer almaktadır.

 • -30%
  Matilda - Kitabı Satın Al

  Matilda

  Orijinal fiyat: 170.00₺.Şu andaki fiyat: 119.00₺. Stok Yok

Ferenc Molnar: Pal Sokağı Çocukları

1906 yılında yayınlanan Ferenc Molnar’ın en önemli eserlerinden biri olan Pal Sokağı Sakinleri, oyun sahalarını zengin çocuklarından korumaya çalışan yoksul çocukların hikayesini anlatmaktadır. Sinemaya uyarlanmış ve çok satanlar arasında yerini koruyan Pal Sokağı Çocukları, çocukların keyifle okuyacağı eserler arasında yer almaktadır.

Jose Mauro de Vasconcelos: Şeker Portakalı

Brezilyalı yazar Jose Mauro de Vasconcelos’un en önemli eserleri arasında yer alan Şeker Portakal’ı 16 dile çevrilmiş ve dünya genelinde yayınlanmıştır. Yazarın kendi çocukluğundan izler taşıyan bu eser, 2012 yılında filme uyarlanmıştır. Siz değerli okurlarımız için listemizde sıralamaya koyduğumuz Şeker Portakalı eseri, çocuk okurların okuması gereken eserler arasında yer almaktadır.

Eleanor Coerr: Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu

Küçük bir kızın gerçek hayat hikayesinin anlatıldığı Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu eseri, Amerikalı yazar Eleanor Coerr’in en önemli eserleri arasında yer almaktadır. Eserde yer alan karakter Sadako Sasaki’nin Hiroşima’da adına bir anıt yapılmış ve Amerika’da yer alan Seattle Barış Parkı’nda elinde altın turna kuşu tutan bir heykeli bulunmaktadır. Edebiyat dünyasının büyük ses getiren Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu eseri, çocukların okuması gereken önemli kitaplar arasında yer almaktadır.

Robert Louis Stevenson: Define Adası

Robert Louis’in yazmış olduğu Define Adası, çocuk okurların hayal gücünü genişleten ve kitap okumayı sevdiren eserler arasında yer almaktadır. İngiltere’de bir hancının oğlu olan Jim Hawkins’in eline geçen define haritası üzerine çıkmış olduğu define avında ki maceraları anlatan bu eser ile kendinizi bambaşka bir dünyada hayal edecek ve okurken keyif alacaksınız.

Jonathan Swift: Gulliver’in Gezileri

İngiliz Edebiyatı klasikleri arasında yer alan Gulliver’in Gezileri eseri, Milli Eğitim Bakanlığının önermiş olduğu eserler arasında yer almaktadır. Modern roman dünyasının ve bilimkurgu türünün en önemli başyapıtlarından biri olarak kabul edilen Gulliver’in Gezileri eseri, çocuk okurların okuma listesinde bulundurması gereken önemli eserler arasında yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir