Sıralama seçin
Toplam 14912 ürün görüntüleniyor.

Roman Kitapları

Roman kitapları, olay örgüsü, karakterleri ve sürükleyiciliği ile severek okunan kitaplar arasında yer almaktadır. Farklı konu, tür ve üsluptaki yüzlerce roman, okur kitaplıklarında yer edinmektedir. Roman, sözcük anlamı ile “İnsanın ya da çevrenin karakterlerini, göreneklerini inceleyen, serüvenlerini anlatan, duygu ve tutkularını çözümleyen, kurmaca veya gerçek olaylara dayanan uzun edebi tür” demektir.

Sayısı her geçen gün artan roman kitapları arasından zevkinize, tarzınıza uygun kitabı seçmek zaman zaman çok kolay olmayabilir. Doğru romanı tercih etmek için, roman türlerine hakim olmalı ve kendi zevklerinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Roman Türleri Nelerdir?

Romanlar, yazıldıkları döneme, üsluplarına, konularına ve akımlarına göre sınıflandırılmaktadır. Konularına göre yapılan sınıflandırmalar, romanların içeriği hakkında daha fazla bilgi vermektedir. Bu nedenle konularına göre roman türlerine hakim olmak, doğru roman seçimi için daha etkili olacaktır.

Konularına göre roman türleri arasında macera romanı, tarihi roman, sosyal roman, psikolojik roman, otobiyografik roman, biyografik roman, fantastik roman, bilim & kurgu romanı, egzotik roman gibi türler sayılmaktadır. İsimleri içerikleri hakkında bilgi veren roman türleri arasından en sevdiğiniz alana yönelmeli ve bu doğrultuda bir roman tercih etmelisiniz.

Örneğin, size ilham veren hayat öykülerini seviyorsanız biyografi romanlarını, tarihi bilgileri kurgu ve olay örgüsü ile beraber okumayı isterseniz de tarihi romanları tercih edebilirsiniz. Kitap okurken daha ütopik bir dünya görmeyi istiyorsanız, fantastik ve egzotik roman türlerine yönelebilirsiniz.

Konusuna göre roman türlerinin yanı sıra akımına göre roman türleri de roman seçiminde önemlidir. Akımına göre roman kitapları, romantik roman, realist roman, klasik roman, natüralist, sürrealist roman gibi türlere ayrılmaktadır.

Böylelikle kendi tarzınıza en uygun romanı seçmeniz daha kolay olacaktır. Roman türlerine hakim olmak sizlere sayısız roman içerisinde kendinize en doğru romanı bulmak için filtreleme imkanı sunar. Böylelikle konu ve dil açısından en uygun roman kitaplarını listeleme şansını yakalayabilirsiniz.

Kendiniz İçin İdeal Romanı Nasıl Seçmelisiniz?

Kendiniz için ideal romanı seçmek için öncelikle zevklerinizi, hobilerinizi, ilgi alanlarını göz önünde bulundurmalısınız. Konusu ilginizi çeken romanı okumak her zaman daha zevkli olacaktır. Konusu hoşunuza gitmeyen romanlar ise sizin için akıcılığını kaybedeceğinden onları okumanız zor olacaktır.

Roman okuma alışkanlığı kazanmak isteyen biri ise öncelikle ince sayfalı ve sürükleyici romanlar tercih edilmelidir. daha canlı bir kapağa ve içeriğe sahip bir roman, başlangıç için her zaman daha iyidir. Daha sonra yavaş yavaş daha kalın sayfalı kitaplar tercih edilmelidir.

Bunun dışında da yazar tercihi de fazlası ile önemlidir. Her yazar, farklı bir üsluba sahiptir ve her üslupla yıldızınız barışmayabilir. Yazar, yayınevi, konu gibi faktörler doğru roman seçimi için fazlası ile önemlidir.

Roman Türleri Arasında Nasıl Seçim Yapılmalıdır?

Birçok farklı türde olan roman kitapları arasında tercih yaparken bazen zorlanabilir, kararsız kalabilirsiniz. En doğru roman türünü seçmek için türlerin içeriğine hakim olmanız gereklidir. Örneğin, bir polisiye romanı tercih ederseniz, içerisinde macera, gizem, sır dolu bir hikaye olduğunu bilmeniz gerekir.

Daha yumuşak ve romantik bir roman okumak isterseniz de aşk romanlarına yönelebilirsiniz. Tür seçerken ne okumak istediğinizi daima göz önünde bulundurmalısınız. Sürekli aynı tür romanları okumak sizi bir süre sonra sıkabilir.

Bu nedenle daha farklı türlere yönelmeyi denemelisiniz. Ayrıca vaktinizin çok olmadığı zamanlarda öykü türünden biraz uzun, roman türünden biraz kısa olarak tanımlanan “novella” türüne de yönelebilirsiniz. Farklı yayınevi, yazar ve türde roman kitapları sizi bambaşka dünyalara götürmek için kitaplığınızda yerini almak için bekliyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.